Alopecia areata (Foltos hajhullás)

A foltos hajhullás (alopecia areata) hátterében autoimmun folyamatok állnak, melynek során az immunrendszer a hajhagymákat támadja meg. A betegség általában egy kisebb kopasz folttal kezdődik, amely terjedhet vagy akár spontán visszanőhet, és érintheti az egyéb testszőrzeteket is. A foltos hajhullás a második leggyakoribb hajhullástípus a férfi típusú hajhullás (androgén alopecia) után. Tünetei bármely életkorban megjelenhetnek, nőknél és férfiaknál egyaránt, leggyakrabban azonban a gyermekek és a fiatal felnőttek érintettek.

Megfigyelhető a foltos hajhullás genetikai halmozódása, emellett kiváltó oka lehet a krónikus stressz. Kezelésére kortikoszteroidokat (az immunrendszer működésének gátlására), helyi immunterápiát, minoxidilt, illetve fényterápiát ajánlanak – azonban a kezelések nem minden esetben hozzák meg a várt eredményt.

A kopaszodásról általánosságban itt olvashat.

Az alopecia areata tünetei

A foltos hajhullás során a hajas fejbőrön egy vagy több élesen elhatárolt, kerek vagy ovális, hajhiányos folt jelenik meg. A foltok egyénenként változó módon jönnek létre: kialakulhatnak lassan vagy nagyon gyorsan, terjedhetnek, de meg is állhat a növekedésük. Nagyságuk is változó: ujjbegynyitől kezdődően kiterjedhetnek a teljes fejbőrre – ezt totális alopéciának nevezzük. A betegség időtartamában is nagyok az eltérések: pár hónaptól elhúzódhat akár több évig is, és lehet átmeneti vagy tartós.

Ha a hajhiányos területek szélein lévő hajszálak könnyen, fájdalommentesen eltávolíthatók, az annak a jele, hogy a folyamat még nem állt meg, hanem terjed tovább. Ha a hajhullás nagyobb területet érint, akkor gyakran tartós kopaszság alakul ki.

A megbetegedés a legtöbb esetben a fejbőrt érinti, de előfordul, hogy a szőrzethiány a test más részén is kialakul: érintett lehet a szempilla, a szemöldök, a szakáll, a bajusz, az orrszőrzet, a szeméremszőrzet is.

Mikor forduljon orvoshoz?

A természetes hajvesztés mértéke napi 50-100 hajszál a szakemberek szerint. Ha az elveszített hajszálak száma ennél egyértelműen több – például a fésűben, vagy reggelente a párnán a megszokottnál több hajszál marad –, és a folyamat hosszabb ideig (több hónapig) fennáll, bőrgyógyászhoz kell fordulni.

Az alopecia areata kiváltó okai

A haj szemmel látható megritkulását, illetve a kopaszodást nevezzük szaknyelven alopeciának. A kifejezést először Hippokratész használta (jelentése: rókakór vagy rókarüh).

A hajhullás bizonyos mértékig természetes jelenség, mert a haj folyamatosan megújul, a kihullott hajszálak helyébe újak nőnek. Kórosnak mindez akkor tekinthető, ha naponta több mint 100-150 hajszál hullik ki, és ennél jelentősen kevesebb új hajszál nő.

A fejbőrön található kb. 150 ezer hajtüszőben a hajszálak képzését a hajhagymában található, gyorsan osztódó mátrixsejtek végzik. A foltos hajhullást az autoimmun betegségek között tartják számon; feltételezések szerint az immunrendszer a mátrixsejteket támadja meg, melynek hatására a hajszálak kihullanak. Az autoimmun folyamat hátterében állhat valamilyen gyulladás (például mandulagyulladás) vagy akár fertőző gócnak tekinthető fogprobléma is. A foltos hajhullásban szenvedő betegeknél nagyobb eséllyel alakul ki egyéb autoimmun betegség is, például pajzsmirigybetegség vagy ekcéma, szénanátha, asztma, lisztérzékenység, a bőr pigmenthiánya (vitiligo).

Az alopecia areata típusai

Az alopecia areata különböző formái mind a hajhagymák elleni autoimmun reakció következményei, de a hajhullás mintázata és súlyossága nagyban különbözhet. Ez alapján különféle típusokba sorolható a betegség.

Az alopecia areata típusai az alábbiak lehetnek.

Alopecia areata (klasszikus forma)

Ez a típus körkörös vagy ovális foltokban okoz hajhullást a fejbőrön vagy a test egyéb területein. Az érintett területeken a haj gyakran váratlanul és gyorsan hullik ki, de újranövekedés is előfordulhat, bár gyakran egyenetlenül. Idővel átalakulhat alopecia totalis vagy alopecia universalis típusba, azonban az esetek nagy részében ez nem történik meg – a hajvesztés foltos marad.

Alopecia totalis

Alopecia totalis esetén a hajhullás az egész fejbőrre kiterjed, ami teljes kopaszságot eredményez. Ez a típus sokkal ritkább, mint az alopecia areata klasszikus formája, viszont kisebb a haj újra kinövésének esélye is.

Alopecia universalis

Az alopecia universalis a legsúlyosabb forma. A betegség során az egész test szőrzete kihullik, beleértve a szemöldököt, szempillát, arcszőrzetet és a testszőrzetet is. Ez a típus rendkívül ritka, és gyakran nehezebben kezelhető, mint a többi forma.

Diffúz alopecia areata (alopecia incognita)

A diffúz típus esetén hirtelen és váratlanul vékonyodik el és hullik ki a haj a teljes hajas fejbőrön. Teljes kopaszsággal általában nem jár. Diagnózisa nehéz, mivel megjelenése nagyon hasonlít az egyéb típusú hajhullásokhoz (anagén és telogén effluvium, androgén alopecia).

Alopecia barbae

Az alopecia barbae kizárólag a szakáll területén okoz foltos hajhullást, jellemzően kerek vagy ovális foltokban. Gyakran a fiatal férfiaknál jelentkezik, és meglehetősen zavaró lehet az érintettek számára a mindennapi életben.

Csíkos kopaszság (ophiasis)

A csíkos kopaszság a koponya meghatározott részén, főleg a tarkó és a fül mögötti területeken okoz szalagszerű hajhullást. Az ophiasis gyakran nehezen kezelhető, mivel a hajhullás mintázata atipikus és a hagyományos kezelésekre kevésbé reagál. Bizonyos esetekben visszanőhet a haj, de általában újra jelentkezik a kopaszodás.

Sisaipho típusú alopecia areata

A sisaipho típusú alopecia areata nagyon ritka (mindössze az alopecia areata-ban szenvedők 0,2%-a érintett). Neve az „ophiasis” szó visszafelé írva – ennek oka, hogy a megjelenése is pont ellentétes. Az érintettek a tarkó és a fül mögötti részeken nem veszítik el a hajukat, míg a fejtetőn igen.

Az alopecia areata szövődményei

Az alopecia areata önmagában nem okoz fizikai fájdalmat, de a haj és szőrzet elvesztése védtelenebbé teszi a bőrt a külső környezeti tényezők ellen. A fejbőr érzékenyebbé válik a napsugárzásra, hidegre és mechanikai behatásokra (sérülékennyé válik). A szempillák és szemöldök elvesztése fokozza a szem és az arc védtelenségét a portól és más irritáló anyagoktól.

Emellett természetesen a haj és az egyéb testszőrzet elvesztése jelentős hatással lehet az érintettek mentális egészségére is. A hajhullás miatti esztétikai változások önértékelési problémákat, szorongást és depressziót okozhatnak. Különösen gyermekeknél és serdülőknél nehéz a betegség kezelése, mivel a társadalmi nyomás és a kortársak véleménye nagy hatással lehet az önképükre és önbizalmukra.

Az alopecia areata diagnosztizálása

A bőrgyógyász ún. „hair pull”- teszttel állapítja meg, hogy a hajhullás kórosnak számít-e. Ennek során – a hajmosás után legalább 48 órával – megragad egy 50-60 hajszálból álló tincset, amelyet határozott mozdulattal meghúz. Ha a hajszálak több mint 10 százaléka, azaz 5-6 szálnál több marad a kezében, akkor szükséges a további vizsgálat.

A bőrgyógyász szabad szemmel és dermatoszkóppal is megvizsgálja a fejbőr állapotát. Kétség esetén fejbőrbiopszia segíthet a pontos diagnózis felállításában. Ha a hajhulláshoz egyéb tünetek is társulnak, szükség lehet alaposabb kivizsgálásra is: vérvételre, góckutatásra, endokrinológiai szakvizsgálatra.

Az alopecia areata kezelése

A foltos hajhullás jelenleg nem gyógyítható, de bizonyos kezelési formák elősegítik a haj újbóli növekedését, ugyanis a hajhagymák rendszerint nem károsodnak. Ha a megbetegedés 25 százaléknál kisebb területen érinti a fejbőrt, akkor két éven belül jó eséllyel spontán visszanőhet a haj, de minél kiterjedtebb a hajhullás, annál kisebb a visszanövés valószínűsége.

Az alopecia areata kezelésére az alábbi gyógyszerek alkalmazhatók.

  • Helyi kortikoszteroidok. Erős helyi szteroidok (pl. klobetazol) alkalmazhatók krém, hab vagy sampon formájában. A terápia időtartama általában 3-6 hónap. A kezelés lehetséges szövődménye lehet a folliculitis (szőrtüszőgyulladás). Nem hatásos alopecia totalis és alopecia universalis esetén.
  • Injekciós kortikoszteroidok. Tűvel kortikoszteroidot (hidrokortizon, triamcinolon-acetonide) juttatnak az érintett területen a bőr alá, amely lassan szabadul fel és serkenti a haj növekedését. A foltos alopecia areata esetén hatékony. A kezelés lehetséges szövődménye a bőr atrófiája. Nem hatásos gyorsan kialakuló foltos alopecia areata, alopecia totalis és alopecia universalis esetén.
  • Szisztémás kortikoszteroidok. Hosszú távú, orális (szájon át szedendő) kortikoszteroid kezelés hatékony a kiterjedt és gyorsan kialakuló alopecia areata esetén is. A kortikoszteroidok hosszú távú szedésének mellékhatásai, szövődményei miatt azonban ritkán javasolt.
  • Minoxidil. Ez a helyileg alkalmazott gyógyszer segít a hajhagymák körüli vérerekben növelni a véráramlást, ami serkenti a haj növekedését.
  • Kontakt immunterápia. Allergiás reakciót okoznak a fejbőrön, ami stimulálja a haj növekedését – a hajas fejbőr ecsetelése immunválaszt vált ki a bőrben, ami megváltoztatja a betegség kialakulásáért felelős autoimmun folyamatot. A kezelés mechanizmusa nem teljesen ismert. Szövődményei lehetnek dermatitis, nyirokcsomó-duzzanat, urticaria, vitiligo, pigmentációs változások. Hosszú távú mellékhatásai nem ismertek.
  • Immunszuppresszáns kezelések. Metotrexát vagy ciklosporin néhány esetben hatékony lehet, azonban a kezelőorvosnak mérlegelnie kell a várható előnyöket és a kezelés kockázatát.

Az alopecia areata nem gyógyszeres kezelésére az alábbi lehetőségek vannak.

  • Lézerkezelés és PUVA-kezelés. Vegyesek az eredményeik, gyakori a visszaesés, további klinikai vizsgálatok szükségesek az alkalmazásuk értékelésére.
  • Kozmetikai megoldások. Paróka, hajpótlás, tetoválás a szemöldök helyettesítésére.

Mi a teendő foltos hajhullás esetén?

A betegségben érintettek egy része könnyen elfogadja a tüneteket, állapotuk nem befolyásolja negatívan az életüket. Mások – különösen a nők – számára a hajhullással járó esztétikai probléma komoly életminőségromlással és pszichés terheléssel járhat együtt, ami társadalmi elszigeteltséget eredményezhet. A stressz tovább rontja a tüneteket, ezért érdemes pszichológushoz fordulni, aki segít a betegség pszichés terhének feldolgozásában. Átmeneti megoldást jelenthet paróka vagy póthaj viselése.

Foltos hajhullás esetén figyelmet kell fordítani a hajhiányos fejbőr védelmére is: a napsugárzás káros hatásai és a hideg ellen ajánlott a kalap, paróka, sál, sapka viselése.

Az alopecia areata megelőzése

Az alopecia areata megelőzése nehéz, mivel kialakulásának pontos oka nem teljesen ismert; valószínűleg genetikai és környezeti tényezők kombinációja váltja ki a betegséget.

Ajánlott tartalom:

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk