Aranyérműtét

A végbélnyílás nyálkahártyája alatti vénák csomószerű kitüremkedésével – vagyis az aranyérrel, aranyeres csomóval – statisztikailag minden második-harmadik 50 év alatti ember találkozik legalább egyszer.

 

Aranyér a végbélnyíláson kívül vagy belül egyaránt kialakulhat (külső vagy belső aranyeresség). Az elváltozást súlyossága és előrehaladottsága alapján I-II-III-IV. fokozatba sorolják.

 

Az aranyér elhelyezkedése és súlyossága alapján születik döntés a kezelés módjáról. A legenyhébb, I. fokozatú aranyeresség esetén elégséges lehet a konzervatív terápia, amely kenőcs vagy kúp használatával és székletrendezéssel segít a gyógyulásban.

 

II-III. fokú súlyosság esetén alkalmazzák a gumigyűrűs leszorítást, amely nyomán a végbélen kívülre került (kizáródott) aranyeres csomó néhány nap alatt elhal és lelökődik.

 

Egyik említett beavatkozás sem tekinthető véglegesnek, jelenleg a műtét jelenthet hosszú távú megoldást, amit azonban kizárólag súlyosabb (III-IV. fokozat) esetben végeznek el.

 

Az aranyérműtétet (haemorrhoidectomia) általában egynapos sebészeti ellátás keretén belül végzik, általános érzéstelenítésben. Rutineljárásnak számít, alacsony kockázatú; a műtét utáni felépülés azonban több hetet vesz igénybe, és fájdalommal is járhat.

 

Aranyérműtétet indokló esetek

Az enyhébb aranyeres tünetek – az esetek többségében erről van szó – konzervatív terápiával, vagyis kenőcsök, kúpok alkalmazásával megfelelő módon, néhány napos gyógyulási idővel kezelhetők, diétával és elegendő testmozgással, a székelési szokások megváltoztatásával pedig megelőzhetők.

 

Amennyiben konzervatív terápia mellett a tünetek súlyosbodnak, az komoly szövődményeket okozhat: végbélberepedést, végbélvéna-trombózist, fájdalommal járó vérzést, súlyos fertőzést, végbélnyálkahártya-előesést vagy akár széklettartási zavarokat.

 

Az aranyérműtét elsődlegesen az aranyér eltávolítására fókuszál. A beavatkozás az esetek többségében hozzávetőleg 8-10 évre megoldást jelent az aranyeresség ellen.

 

Felkészülés az aranyérműtétre

A beavatkozást megelőző néhány órában tartózkodni kell az étkezéstől és az ivástól, néhány nappal korábban pedig fel kell hagyni a véralvadásgátló gyógyszerek szedésével. Intézménytől függően a műtét előtt sor kerülhet beöntésre (a belek kiürítésére) is.

 

Az aranyérműtét

Az aranyér műtéti kezelése történhet:

 

  • leszorító gumigyűrű alkalmazásával (Barron-ligatúra): enyhe esetekben (II-III. stádium);
  • hagyományos sebészi módszerrel: súlyos esetekben (III-IV. stádium), szikével és ollóval vagy speciális aranyér-varrógépes technikával (Longo-féle körvarrógép);
  • lézerrel (CO2-lézer);
  • koblációs (plazma-) technológiával.

 

Gumigyűrűs leszorítás

Speciális eszközzel gumigyűrű kerül felhelyezésre az aranyeres csomó tövére. Ez a vérellátást elszorítva néhány nap alatt az aranyeres csomó elsorvadását eredményezni, majd a gumigyűrű spontán távozik. (A módszer kombinálható infravörös koagulációval és fagyasztással is.)

 

Hagyományos aranyérműtét

A beavatkozás során a végbél tágult vénáit és az azokkal együtt tágult nyálkahártyát – vagyis az aranyeres csomót – szikével eltávolítják, majd a nyálkahártyát összeöltik. Később szükség lehet a varrat kiszedésére.

 

Longo-műtét

A műtét során egy speciális körkörös bélvarrógép segítségével henger alakban kerül eltávolításra a nyálkahártya előreesését okozó szövettöbblet, valamint az aranyeret tápláló verőerek is kimetszésre kerülnek. A kimetszéssel egy időben az eszköz egy varratsorral egyesíti is a szöveteket.

 

Lézeres műtét

A nagy precizitással irányítható szén-dioxid-lézerrel úgy ejtenek vágást az aranyeres csomón, hogy annak környezete nem károsodik. Az eljárás egyik előnye, hogy a vágás során az erek elzáródnak, nincs vérzés, nincs szükség varrásra, így később varratszedésre sem.

 

Koblációs technológia (hidegplazma-vágás)

A sebész fókuszált plazmával, alacsony hőmérsékleten vágja és távolítja el az aranyeres csomó lágy szövetét. Varrásra itt sincs szükség. A várható gyógyulási idő rövidebb, a fájdalom pedig kevésbé intenzív, mint a többi eljárás esetén. A beteg általában még aznap elhagyhatja a kórházat.

 

Aranyérműtét után

Szinte elkerülhetetlen a lábadozás közbeni fájdalom, amely különösen székelés közben tapasztalható. Ilyenkor előfordulhat vérzés is. Fontos, hogy a beteg kerülje a WC-n az erőlködést: a széklet megfelelő állaga speciális diétával és/vagy gyógyszerekkel érhető el.

 

A teljes lábadozás általában 3-4 hetet vesz igénybe.

 

Az aranyérműtét kockázata

Az aranyérműtét biztonságosnak mondható, rutineljárásnak számít.

 

Azonban, ahogy minden sebészeti beavatkozásnak, lehetnek szövődményei, például: 

  • túlzott vérzés,
  • vizelési nehézség,
  • magas lázzal járó fertőzés,
  • a végbélzáróizom-kontroll elvesztése,
  • a végbélcsatorna beszűkülése vagy károsodása.

 

A fenti tünetek bármelyike esetén, vagy ha a végbélnyílás körüli fájdalom nem enyhül az idő előrehaladtával, hanem rosszabbodik, fel kell keresni a kezelőorvost.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk