A beteg gyermek ápolása során a legfőbb dolgunk, hogy megfigyeljük a gyermeket, hallgassuk meg a panaszait és az igényeit (pl. ha a beteg gyermek nem szeretne az ágyban maradni, találjunk más megoldást – egy fotelben, puha takaróval jobban érzi magát).
Mit tegyen, ha gyermeke nem érzi jól magát?
Ha gyermeke nem érzi jól magát a következő lépésekre lehet szükség:
- Jobb félni, mint megijedni. Ha úgy látja, hogy gyermeke nem érzi jól magát, keresse fel házi gyermekorvosát.
- A legtöbb banális gyermekbetegség magától elmúlik mindenféle kezelés nélkül. Ha gyermekének enyhe panaszai vannak, akkor is kérjen tanácsot a védőnőtől, figyelje a gyermeket amíg a tünetek elmúlnak maguktól.
- Antibiotikumot csak orvosa utasítására adjon neki, mert például vírusos fertőzés esetén hatástalan.
- A súlyos gyermekbetegségek ritkák, azonban a veszélyük miatt gondolni kell rájuk. Ha úgy érzi, hogy gyermekének súlyos betegsége van, azonnal keresse fel házi gyermekorvosát vagy a legközelebbi sürgősségi osztályt.
- Sajátítsa el az alapvető elsősegélynyújtást, hogy a kisebb gyermekkori sérüléseket könnyedén el tudja látni.
- Állítson össze házipatikát.
- Soha ne adjon receptköteles gyógyszert gyermekének az orvos utasítása nélkül
Mikor kérjen sürgősen orvosi segítséget?
A gyermekek esetében nehéz eldönteni, hogy mikor szorulnak sürgősségi ellátásra, mert az egészségesnek tűnő gyermek állapota is akár percek alatt romolhat.
Keresse fel a legközelebbi sürgősségi osztályt amennyiben gyermekének:
- lázcsillapító gyógyszer ellenére is magas láza van, majd aluszékonnyá, nehezen ébreszthetővé válik;
- légzési nehézsége adódik;
- elviselhetetlen hasi fájdalma van;
- mély, nyílt sebe van, melyből erősen vérzik;
- a csecsemő kutacsa túlságosan elődomborodik, vagy behúzódik.
Mikor beteg a gyermek?
Olykor egyértelmű, hogy beteg a gyermek, máskor azonban nehezen tud rájönni az orvos, hogy a gyermeknek milyen betegsége van.
Betegségre utaló jelek lehetnek, amennyiben a gyermek:
- elengedi magát, ha ölbe veszik;
- nem iszik magától több mint 8 órán keresztül;
- kutacsa kidomborodó, vagy besüppedő;
- sírása gyenge, elhaló;
- teste forró, hűvös végtagokkal;
- tarkója merev;
- túlzottan aluszékony.
Orvosi segítség a beteg gyermekek számára
A gyermek háziorvosa, iskolaorvosa, védőnője vagy akár a gyógyszerész is kiváló tanácsokkal láthatja el a szülőt, gondviselőt gyermeke betegségét illetően.
A házi gyermekorvos megvizsgálja a gyermeket, diagnosztizálja a betegséget és gyógyszert írhat fel neki. A házi gyermekorvosok a panaszoktól függően telefonon is adnak tanácsot, de ha szükséges, házhoz is mennek.
Ha a gyermeknek enyhe panaszai vannak, próbálkozni lehet akár a legközelebbi patikában, mert az ott dolgozó gyógyszerész is adhat tanácsot a panaszok kezelésével kapcsolatban, de a védőnő is hasznos tanácsokkal láthatja el. Ha a gyermeknek valószínűleg komolyabb betegsége van, a házi gyermekorvost kell először felkeresni, vagy a gyermeket a legközelebbi sürgősségi osztályra kell vinni.
Mit tegyen, hogy gyermeke jobban érezze magát?
Néhány intézkedéssel segíthetünk gyermekünknek, hogy jobban érezze magát a betegség esetén:
- Legyen a szobája jól szellőző, azonban ne huzatos.
- Itassunk a gyermekkel sok folyadékot, gyakran, kisebb mennyiségben.
- Az első napon, ha nem kíván ételt, ne erőltessük, azonban utána fontos a megfelelő kalóriabevitel. Ha a gyermek nem éhes, próbálkozhatunk tápláló folyadékokkal, pl. tejjel.
- Adjunk időt a gyermeknek a pihenésre. Ilyenkor mesélhetünk neki, ne televíziót kapcsoljunk vagy tabletet, okostelefont adjunk a kezébe.
- Beteg csecsemő esetében amennyire lehetséges, mindig legyen valaki ébren mellette, mert ilyenkor gyakoribb a hirtelen csecsemőhalál szindróma előfordulása, főleg az első 6 hónapban.
- A beteg gyermek ápolása az anyára, gondviselőjére nézve is kimerítő. Fontos, hogy pihenjen amikor csak megteheti, és kérjen családtagjaitól segítséget a gyermek ápolásában.
Gyermekápolási táppénz (GYÁP)
Amennyiben a szülő rendelkezik érvényes társadalombiztosítással, akkor 12 évesnél fiatalabb beteg gyermek otthon ápolása esetén, vagy a gyermek kórházi bennfekvése alatt (vagy 12-18 éves gyermek esetén méltányosságból) jogosult gyermekápolási táppénz igénybevételére, amennyiben a kezelőorvos így határozott. A gyermekápolási táppénz szoptatás esetén a gyermek egy éves koráig jár. Ha a gyermek 1-3 éves, évenként és gyermekenként 84 nap (naptári nap) gyermekápolási táppénz vehető ki. 3 évesnél idősebb, de 6 évesnél fiatalabb gyermek esetén évenként és gyermekenként a szülők 42, egyedülálló szülő 84 naptári napot vehet ki. 6 évesnél idősebb, de 12 évnél fiatalabb gyermek után évenként és gyermekenként szülők esetén 14, egyedülálló szülő esetén 28 táppénzes naptári nap folyósítható. A gyermekápolási táppénz összegét úgy határozzák meg, mint a táppénz összegét. Amennyiben több gyermek is beteg a családban, csak egy gyermek után vehető igénybe a gyermekápolási táppénz. Gyermekápolási táppénzes állományba gyermekorvosa, vegyes praxis esetén háziorvosa veheti. (lásd még: Gyermekápolással összefüggő pénzbeli juttatások)