A viszketés (pruritus) olyan kellemetlen, irritáló érzés, amely ösztönösen vakaródzási kényszert vált ki. A bőrviszketés – a jelenséget kiváltó állapottól, illetve betegségtől függően – számos állapot tünete lehet.
Viszketést kiváltó gyakoribb okok az alábbiak:
- Ekcéma: a bőr szárazzá, repedezetté válik, emellett nagyfokú bőrpír (vörösség) és bőrviszketés jellemzi.
- Csalánkiütés (urticaria): kifejezetten viszkető, rövid ideig megjelenő, helyét gyakran változtató, apró, világos vagy vörös duzzanat.
- Atopiás dermatitis: többnyire a könyök, térdhajlat és nyak területén, valamint a comb belső felszínén jelenik meg, súlyossági foka változó, általában csekély mértékű panaszokat okoz. A betegség súlyosabb tünete lehet a repedezett, fájdalmas és akár vérző bőrjelenség jelenléte. A bőr száraz, durva tapintatú.
- Rovarcsípés: egyes rovarok (például méh, darázs, lódarázs, hangya) csípése súlyos allergiás rohamot (anafilaxiás sokk) okozhat.
- Ótvar (impetigo): bőrfertőzés, amelyet a testen bárhol, de főként az arcon, karon és lábon megjelenő hólyagok kísérnek.
- Rühesség: leggyakoribb tünete az erős viszketés, amely éjszakánként rosszabbodik. A rühatkák az általuk érintett bőrterületen kiütéseket okoznak.
- Tetvesség: súlyos viszketést okoz, a bőr bármely részén előfordulhat. A hajas fejbőr fertőzése esetén a tarkótáji nyirokcsomók megduzzadhatnak. A ruhatetű okozta viszketés erősebb a vállakon, fartájékon és hason. A lapostetű a hímvesszőn, szeméremtesten és a végbélnyílás körül okoz viszketést.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a viszketés nem múlik, zavarja a mindennapi aktivitást és rontja az életminőséget, forduljon háziorvosához vagy bőrgyógyász szakorvoshoz. Ha testszerte észleli a viszketést, feltétlenül javasolt a kivizsgálás, mivel a bőrviszketés komolyabb betegség tünete is lehet.
Ha rovarcsípést követően a csípés helyén viszkető bőr mellett a szemek, az ajkak vagy a kéz- és a lábfej duzzanatát észleli, szédül vagy ájulás kerülgeti, sípoló vagy nehézkes légzést tapasztal, alhasi fájdalmat érez, hányinger és hányás jelentkezik, azonnal hívja a 112-t és kérjen mentőt!
Ugyanezt tegye, ha a környezetében bárkinél a felsorolt tüneteket és/vagy eszméletvesztést észlel.
A bőrviszketés kiváltó okai
A bőrviszketést bőrbetegség vagy a szervezet valamilyen általános, belgyógyászati betegsége is okozhatja. Erős viszketéssel járnak például a paraziták okozta fertőzések (rühesség, tetvesség), a rovarcsípések, a csalánkiütés, az ekcéma, az allergiás és bőrgyulladások (dermatitisek). A bőrgyulladások egyik gyakori fajtája a kontaktdermatitis, mely betegségben egyes irritáló anyagok, például oldószerekkel vagy kozmetikumokkal való érintkezés szintén gyakran okoz viszketést.
A száraz bőr főként időseknél okozhat súlyos, kiterjedt viszketést. Bőrviszketés kísérhet bizonyos májbetegségeket (lásd még: icterus), veseelégtelenséget és bizonyos vérképzőszervi betegségeket (limfóma, leukémia). Pajzsmirigybetegségben, cukorbetegségben és rosszindulatú daganatban szenvedő betegeknél is előfordulhat viszketés.
A bőrviszketés lehetséges szövődményei
A bőrviszketés lehetséges szövődményei a kiváltó betegségtől függően változóak. Az érintett terület vakarása a hámrétegek felsértését, a bőr kisebesedését okozhatja, ami növeli a bakteriális felülfertőződés kockázatát. Vakarás helyett ezért ajánlott az óvatos masszírozás, simogatás a bőr felsértésének elkerülése érdekében.
A bőrviszketés diagnosztizálása
A bőrviszketést kiváltó ok tisztázása a kórelőzményen, a klinikai tüneteken és a fizikai vizsgálaton alapszik. Bizonyos esetekben laboratóriumi vérvizsgálatra, allergiateszt elvégzésére, képalkotó vizsgálatokra is sor kerülhet a kivizsgálás során.
A bőrviszketés kezelése
A viszketés kezelése a kiváltó ok tisztázásával és megszüntetésével történik. Allergiás eredetű viszketésnél a tünetek enyhítésére antihisztaminok alkalmazhatók. Visszatérő, illetve tartósan fennálló bőrviszketés bőrgyógyászati szakellátást igényel.
Mit tehet bőrviszketés esetén?
Bőre kiszáradása ellen használjon színezék- és illatmentes hidratálókrémet. Enyhíthetik a tüneteit a mentol-, kámfor-, kamilla-, eukaliptuszalapú, nyugtató készítmények.
Vágja rövidre a körmét, mellőzze a gyapjú- és műszálas ruházat viselését, hordjon szellős, pamutból készült ruhaneműt. Használjon színezék- és illatmentes tisztálkodó szereket és kozmetikumokat.
A fűtési időszakban párásítsa lakása levegőjét, illetve ügyeljen a lakás tisztántartására is – a poratkák elszaporodásának elkerülése érdekében.
Bőrviszketés gyermekkorban
Az újszülötteknél akár már néhány napos korban is jelentkezhetnek kiütések, amelyek többnyire ártalmatlanok, és maguktól elmúlnak. Ezek fajtái a következők: milia (eldugult faggyúmirigy), újszülöttkori pattanás, koszmó, ekcéma, pelenkadermatitis, gombás fertőzés (tinea), melegkiütés (miliária), ótvar, csalánkiütés stb.
Gyermekkorban viszkető bőrkiütést okozhat a bárányhimlő, ekcéma, ótvar, a bőr gombás fertőzése, melegkiütés, erythema multiforme, keratózis pilaris, rühesség, csalánkiütés.
Bőrviszketés időskorban
Időskorban a fokozódó bőrszárazság viszketést okozhat, ezért különösen ajánlott ügyelni a bőr hidratálására és a megfelelő folyadékbevitelre.
Bőrviszketés várandósság idején
Várandósság idején gyakori és többnyire ártalmatlan jelenség a viszketés, amit a bőr fokozott vérellátása, illetve a has bőrének nyúlása, feszülése is okozhat. Amennyiben a viszketés erősebbé és zavaróvá válik, kivizsgálás szükséges a háttérben esetleg kialakult terhességi epepangás (cholestasis) kizárása, illetve ellátása érdekében.