A bölcsességfogak fejlődése során gyakori jelenség, hogy nem illeszkednek a fogsor ívébe vagy visszamaradnak a fogíny áttörésében. A jelenséget, amikor valamilyen akadályozottság miatt nem következik be a fog áttörése, impakciónak nevezzük. Leggyakrabban az alsó bölcsességfog impaktálódik. Ilyen esetekben előfordulhat, hogy orvosi beavatkozásra van szükség, és az át nem tört vagy csak részlegesen áttört bölcsességfogat el kell távolítani.
A impaktálódott vagy részlegesen áttört bölcsességfog esetén nagy a különböző szövődmények kialakulásának kockázata:
- megnövekedett fogszuvasodás-hajlam a nem megfelelően áttört, így nehezen tisztítható bölcsességfog esetén;
- fog koronája körül kialakuló gyulladás (perikoronitisz);
- különböző fogágybetegségek;
- foggyökerek felszívódása;
- lágyrészfertőzés (cellulitisz) és tályogok kialakulása a környező szövetekben;
- a fog körül kialakuló, állcsonti folyadékkal telt tömlő (ciszta) károsíthatja az idegeket, a szomszédos fogat és magát az állcsontot is;
- a szomszédos fog veszélyeztetése;
- fogínybetegségek.
Tünetek a bölcsességfog növekedése során
Sokféle tünet hívhatja fel a figyelmet a bölcsességfogak áttörésére, amelyek gyakran társulnak a korábban említett szövődményes állapotokkal:
- duzzadt, vörös és érzékeny fogíny;
- az ételmaradékok visszamaradása a nem megfelelően kifejlődött bölcsességfog mögött;
- állandó fájdalom és ínyvérzés;
- arcduzzanat, állkapocsfájdalom, szájnyitási nehezítettség;
- a fogszabályozás akadályozása.
Az egyes tünetek konzervatívan – antibiotikumokkal vagy gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő hatású (antiszeptikus) szájvizekkel – kezelhetők, azonban a visszatérő gyulladások, a nem múló panaszok, a fog tisztításának nehezítettsége vagy akár lehetetlensége, a szomszédos fog veszélyeztetése szükségessé teheti a fog eltávolítását. Ilyen esetekben a fogorvos fogröntgent, panorámaröntgent, vagy az adott terület komputertomográfiás (CT) vizsgálatát rendelheti el, hogy felmérje a fog viszonyát a szomszédos képletekhez (erek, idegek), majd javaslatot tesz, hogy a fog eltávolítása rendelői kezelés során vagy szájsebészeti műtéttel történjen. Amennyiben szájsebészeti teendőt igényel, akkor szükség van szájsebészeti konzultációra és beutalóra is.
A bölcsességfog eltávolítása
A szövődményes, nem rendesen kifejlődött, impaktálódott bölcsességfogakat műtéti úton, helyi érzéstelenítéssel távolítják el. Az alsó bölcsességfogak eltávolítása mindig nehezebb, mint a felsőké. Az íny felvágásával lebenyt képeznek, hogy jobban hozzáférjenek az adott területhez, majd fúró és egyéb eszközök segítségével általában több részletben távolítják el a fogat. A beavatkozás sokszor időigényes és sok türelmet kíván a betegtől és a fogorvostól egyaránt. Bonyolultabb műtét vagy több fog együttes eltávolítása a beteg kérésére altatásban is történhet. A műtét során néhány varratot is behelyezhetnek a mielőbbi sebgyógyulás érdekében, de pár napig még visszamaradhat fájdalom és duzzanat.
A bölcsességfog eltávolítása után a fogorvos vagy a szájsebész részletes utasításokkal látja el a beteget, hogy mi a teendője: szükség lehet fájdalomcsillapításra, szájvíz használatára vagy akár antibiotikum-kúrára. Közvetlenül a műtét után ajánlott a dohányzás és az alkoholfogyasztás felfüggesztése legalább 24 órára, illetve a kemény, nehezen rágható ételek, magvak, mogyoró- és diófélék, sós kekszek, csipszek, tejtermékek fogyasztásának kerülése a gyógyulásig. Fontos minden esetben betartani az orvos utasításait, és kerülni a szájöblögetést a beavatkozást követő 24 órában.
A bölcsességfog eltávolításának lehetséges szövődményei
A műtét szövődményeinek kockázata kicsi, de nem elhanyagolható.
A beavatkozás után az alábbi szövődmények léphetnek fel:
- vérzés;
- láz;
- duzzanat, véraláfutás az arcon, állkapocs környékén;
- fertőzés;
- duzzadt nyaki nyirokcsomók;
- az eltávolított fog helyén fájdalmas tasak maradhat vissza, különösen, ha a műtét után keletkező vérömleny kimozdul a fog helyén kialakult üregből;
- visszamaradó foggyökér, amennyiben nem volt teljes az eltávolítás;
- a szomszédos fog sérülése;
- csonttörés, állkapocscsonttörés;
- arcüregsérülés;
- idegsérülés;
- szájzár vagy az állkapocs mozgásának beszűkülése;
- csontelhalás (oszteonekrózis).
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a beavatkozást követően a panaszok nem múlnak, sőt fokozódnak; és láz, csillapíthatatlan fájdalom, váladékozás, gennyes váladék ürülése a sebből vagy vérzés lép fel, feltétlenül keresse fel a beavatkozást végző szájsebész szakorvost vagy a fogászati/szájsebészeti ügyeletet.
A gyógyulás időtartama
A bölcsességfog eltávolítása után általában egy héten belül vissza lehet térni a megszokott napi tevékenységekhez, de egyes estekben szükségessé válhat a munkából való kimaradás. Az esetek többségében teljes a felépülés.