Csontszcintigráfia

A csontszcintigráfia (vagy csontizotóp-vizsgálat, csontscan) radioaktív, gamma-sugárzást kibocsátó izotópokkal végzett képalkotó vizsgálat, melynek segítségével a csontanyagcsere folyamatai térképezhetők fel. Bizonyos betegségek – daganatok, fertőzések, törések – esetén megváltozik a csontok anyagcseréje, így a kóros eltérések alapján felállítható a diagnózis.

 

A csontképző sejtek aktivitásának megváltozása hamarabb jelzi a csontfolyamatok kóros elváltozásait, mint a röntgensugár.

 

A csontszcintigráfia felhasználási területe

Csontszcintigráfiát abban az esetben végeznek, ha felmerül a csontok kóros anyagcseréjének gyanúja.

 

A vizsgálat elvégzése a következő esetekben indokolt:

 

  • csontdaganatok kimutatása,
  • elsődleges és másodlagos (áttétes) daganatos folyamatok követése,
  • a daganatterápia eredményességének ellenőrzése,
  • a csontdaganat jó- vagy rosszindulatú jellegének megítélése,
  • csontok gyulladásos folyamatainak diagnosztizálása,
  • csontok vérellátási zavarainak kimutatása,
  • ízületi protézisek kilazulásának gyanúja,
  • ízületi gyulladások aktivitásának ellenőrzése.

 

A vizsgálat fájdalommentes, mellékhatása nincs, szövődményt nem okoz. A vizsgálathoz szakorvosi beutaló szükséges (magánegészségügyi szolgáltatásban beutaló nélkül is elvégeztethető).

 

A csontszcintigráfia előnye, hogy a módszer nagyon érzékeny, képes a kóros folyamatok korai kimutatására; hátránya viszont, hogy a kapott kép alapján nem lehet egyértelmű diagnózist felállítani, mert számos kórfolyamat hozhat létre hasonló elváltozást.

 

A csontszcintigráfia menete

A több óráig tartó művelet nem igényel felkészülést (előtte lehet enni, inni, gyógyszert bevenni). A vizsgálatra egy liter folyadékot szükséges vinni.

 

A vizsgálat lépései:

 

  • gamma-sugárzást kibocsátó izotópos kontrasztanyag bejuttatása a szervezetbe intravénás injekció formájában;
  • a kontrasztanyag beadását követően egy liter folyadék elfogyasztása;
  • az anyag bejuttatása után két-három óra várakozás (egyes esetekben azonnal elvégezhető a vizsgálat);
  • a vizsgálat során az izotóp sugárzását érzékelő gamma-kamera végigpásztázza a testet (ez idő alatt a vizsgálóasztalon 15–30 percig mozdulatlanul kell feküdni).

 

A vizsgálatot követő 24 órában javasolt bőséges folyadékfogyasztás a bevitt anyag eltávozásának gyorsítása érdekében. Bár a sugárzás hat óránként a felére csökken, de a vizsgált személy még bocsáthat ki magából sugárzást, ezért egy napig kerülni kell a szoros közelséget várandósokkal és gyermekekkel (felnőttekre nem jelent kockázatot).

 

A csontszcintigráfia működési elve

A csontszcintigráfiához használt izotópos kontrasztanyag rádióaktív nyomjelzőként bejut a csontokba. A kóros állapotban lévő csontképző sejtek a nagyobb aktivitásuk miatt az egészségeseknél nagyobb mértékben veszik fel az izotópot (egyes esetekben viszont az izotópfelvétel csökkenése mutatja ki a rendellenességet). A gamma-kamerával készült felvételek a halmozó gócokat ábrázolják, így a vizsgálattal a teljes csontrendszer állapota megítélhető.

 

A gamma-kamera az egész testről készít felvételt elöl- és hátulnézetből, a bonyolultabb szerkezetű csontokról (csigolya, arckoponya) keresztirányú felvétel is készülhet. A mérési adatokat számítógép dolgozza fel.

 

Csontszcintigráfia gyermekek és várandósok esetében

A sugárterhelés miatt gyermekeknél és a várandós kismamáknál csak nagyon indokolt esetben végzik el a vizsgálatot (a terhesség első három hónapjában egyáltalán nem).

 

A terhességről és szoptatásról minden esetben tájékoztatni kell az orvost. A vizsgálatot követő 24 órában a szoptatást fel kell függeszteni (a lefejt tejet ki kell önteni).

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk