A chromoblastomycosis bőrfertőzést az úgynevezett pigmentált gombák okozzák. Jellemzően a trópusi- és szubtrópusi övezetben élő, egészséges embereket érinti, és a bőrön kiemelkedő bőreltérésekkel (papillómák) és csomók kialakulásával jár, melyek kifekélyesedhetnek.
A chromoblastomycosis gyakran a bőrt átütő (penetráló) sérülések területén jelentkezik, és különösen mezőgazdasági munkások körében gyakori, amennyiben nem viselnek megfelelő védőruházatot. A fertőzést sötétbarna vagy fekete (pigmentált) gombák okozzák, melyek heges (szklerotikus) testek kialakulását idézik elő a szövetekben. A sérülés elfertőződését okozhatja a Fonsecaea pedrosoi, a Phialophora verrucosa, a Cladosporium carrionii vagy a Fonsecaea compacta gomba is.
A chromoblastomycosis főbb tünetei
A chromoblastomycosis legelőször a lábfejen vagy a lábon jelentkezik, de egyéb, külvilágnak kitett testrészeken is kialakulhat a fertőzés, különösen olyan helyeken, ahol a bőr sérült. Kezdetben apró, viszkető, növekvő bőrkinövések (papulák) jelennek meg, melyek a dermatophytosis tüneteit idézhetik elő.
A bőrkinövések ezt követően fakó pirosas vagy lilás színezetű, élesen körülhatárolt, kemény alapú foltokká alakulhatnak, majd hetekkel vagy hónapokkal később új bőreltérések jelentkeznek a nyirokérrendszer mentén, melyek 1-2 mm-rel kiemelkednek a bőrfelszínbőltől. A foltok középső részén kemény tapintatú, fakó pirosas vagy szürkés, karfiolszerű csomós kinövések alakulnak ki, melyek fokozatosan terjedve beborítják a végtagokat, ha a fertőzést nem kezelik.
A fertőzés miatt kialakuló heges testek miatt elzáródhatnak a nyirokerek, fennmaradhat a viszketés, és másodlagos bakteriális fertőzések alakulhatnak ki, amelyek a bőreltérések kifekélyesedéséhez, esetenként véráramfertőzéshez vezethetnek.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a fenti tüneteket észleli, mielőbb vegye fel a kapcsolatot háziorvosával. Számoljon be orvosának arról, ha olyan munkát végzett vagy olyan területen járt, ami miatt fennáll a gombafertőzés gyanúja.
A chromoblastomycosis diagnosztizálása
A bőrtünetek mellett a mikrobiológiai tenyésztés és szövettani vizsgálat adhat pontos diagnózist. Bár a chromoblastomycosis késői szakaszában már jellegzetesek a bőrelváltozások, a fertőzés kezdeti szakaszában még könnyen összetéveszthető a dermatophytosissal. A szövettani minták speciális szövettani festése a chromoblastomycosisra jellemző szklerotikus (heges) testek, az ún. Medlar-testek jelenlétét mutathatja ki.
A chromoblastomycosis kezelése
A chromoblastomycosist gyógyszeresen gombaellenes szerekkel, az úgynevezett „azolokkal” kezelik, de egyéb készítmények is rendelkezésre állnak. Emellett viszonylag gyakran sebészi kimetszésre vagy fagyasztásos terápiára (krioterápia) is szükség lehet a heges bőreltérések kezelésénélre.