A COVID-19 fertőzés kimutatására jelenleg több módszer is lehetőséget biztosít. Míg a gyorstesztek a mintavétel helyszínén is könnyen és gyorsan elvégezhetők, addig a PCR-teszthez laboratóriumi háttér és több idő szükséges.
Ha fennáll a gyanúja, hogy új típusú koronavírussal fertőzött, vegye fel a kapcsolatot háziorvosával, aki a tünetek és egyéb körülmények alapján dönt a szükséges vizsgálatokról és intézkedésekről.
Teszt elrendelése tünetek esetén
Amennyiben koronavírusra utaló tüneteket észlel magán, lehetőleg telefonon keresse fel háziorvosát, ne személyesen. COVID-19 fertőzésre utaló tünetek észlelése esetén a további teendőket ITT olvashatja el.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) és a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) részletes tájékoztatót adott ki a háziorvosok számára az ilyenkor szükséges teendőkről. A háziorvos a telefonos megkeresés során a tünetekre, illetve körülményekre utaló kérdésekkel felderíti a koronavírus-fertőzés valószínűségét.
A jelenleg hatályos, az NNK által meghatározott eljárásrend alapján bizonyos esetekben kötelező érvénnyel elrendeli az államilag támogatott, ingyenes tesztet. Vannak olyan esetek, tünetegyüttesek, amikor a háziorvos kompetenciája meghatározni, hogy szükséges-e a koronavírusteszt elvégzése. Így előfordulhat, hogy Ön felhívta háziorvosát, és ő a tünetek, a kórelőzmény alapján nem tartja indokoltnak, és nem rendeli el a teszt elvégzését.
Minden olyan betegnél PCR vagy SARS-CoV-2 antigéngyorsteszt-vizsgálatot kötelező végezni, akinél az alábbi tünetek közül – hirtelen kezdődően – legalább egy fennáll:
- köhögés;
- láz (38 °C-os vagy annál magasabb testhőmérséklet);
- nehézlégzés;
- hirtelen kialakuló szaglásvesztés vagy az ízérzés hiánya vagy zavara;
- fenáll a COVID-19-fertőzés gyanúja, és az alábbi feltételek közül legalább egy teljesül:
-
- a beteg a tünetek kezdetét megelőző 14 napban olyan területen járt vagy élt, ahol fennáll a közösségi terjedés;
- a beteg a tünetek kezdetét megelőző 14 napban olyan területen járt vagy élt, ahol fennáll a közösségi terjedés;
-
- a beteg a tünetek kezdetét megelőző 14 napban szoros kapcsolatban volt megerősített COVID-19 fertőzött személlyel;
- a beteg a tünetek kezdetét megelőző 14 napban olyan bentlakásos szociális vagy egészségügyi intézmény lakója vagy dolgozója volt, ahol kockázati csoportba tartozó személyeket gondoznak.
- a beteg a tünetek kezdetét megelőző 14 napban szoros kapcsolatban volt megerősített COVID-19 fertőzött személlyel;
Amennyiben a háziorvos úgy ítéli meg, hogy a tüneteket nagy valószínűséggel koronavírus okozza, vagy egyéb körülmény miatt indokolt a koronavírusteszt elvégzése, elrendeli a tesztelést. Ebben az esetben a teszt elvégzése ingyenes, költségét az állam finanszírozza.
Ha a tünetek nem indokolnak kórházi ellátást
Ebben az esetben a mintavételt a háziorvos utasítására az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) végzi el. Lehetőleg ne hagyja el a lakást, ameddig a mintavétel meg nem történik, és a koronavírusteszt eredménye meg nem érkezik. A lakását csak abban az esetben hagyhatja el a járványügyi szabályok betartása mellett, ha az OMSZ mintavételi pontra hívja be tesztelésre.
A mintavételt megelőző 3-4 órában tilos ételt és italt fogyasztani, fluoridtartalmú fogkrémmel fogat mosni, továbbá mellőzni kell a dohányzást. Ellenkező esetben a teszt álnegatív, illetve értékelhetetlen eredményt adhat.
Ha az antigén gyorsteszt pozitív eredményt mutat, akkor nincs szükség PCR-teszttel történő megerősítésére. Ez esetben a gyorsteszt eredménye kerül rögzítésre az EESZT felületén, illetve kerül bejelentésre a járványügyi protokoll alapján az eredmény az illetékes járványügyi hatóság felé.
Az antigén gyorsteszt elvégzésekor kapott negatív eredményt követően a másik orrnyílásból PCR-teszthez szükséges mintát venni. Ha a PCR-teszt pozitív, szintén rögzítésre kerül az EESZT felületén, illetve bejelentésköteles a gyorsteszthez hasonlóan.
A teszteredmény kiértesítésének módjáról ITT olvashat bővebben.
Jelenleg már rendelkezésre áll olyan vírusellenes szer (favipiravir), amelyet, ha a betegség első 3-4 napján kap a beteg, akkor az hatásos segítséget jelent a vírus elleni küzdelemben. Ezért mindenképpen kérjék háziorvosuktól a gyógyszert, amelyet a miniszteri körlevél szerint már a pozitív teszteredmény előtt is fel lehet írni a koronavírusos tüneteket mutató betegek esetében!
Teszt elrendelése tünetek hiányában
Bizonyos körülmények fennállása esetén dönthet úgy a háziorvos, hogy gyanús esetben tünetek hiányában is indokolt a vizsgálat elvégzése. Ebben az esetben szintén igénybe vehető az állam által finanszírozott ingyenes teszt, amelyre a fentiekhez hasonló módon szintén a háziorvos foglalhat időpontot.
Gyakoribb azonban, hogy tünetek hiányában csupán térítési díj ellenében kérhető a teszt. A mintavétellel foglalkozó egészségügyi szolgáltatók elérhetőségeit ITT találja.