COVID–19-fertőzésre gyanús betegnél az antigén gyorsteszt elvégzése vagy PCR-vizsgálat kezdeményezése a járványügyi intézkedések 2022 szeptemberében történő felülvizsgálata után már csak abban az esetben kötelező, ha a légúti tünetekkel jelentkező beteg állapota miatt kórházi ellátást igényel, vagy a beteg kezelését befolyásolja a teszt eredménye.
Amennyiben a beteg légúti, illetve egyéb tünetekkel fordul orvoshoz, és az ellátóorvos (háziorvos, kezelőorvos) szerint felmerül a COVID–19-betegség gyanúja, végezhet tesztet (antigén gyorstesztet és/vagy PCR-vizsgálatot) a SARS-CoV-2-fertőzés kimutatása irányában. A teszt elvégzése az új eljárásrend szerint azonban nem kötelező.
Fontos! COVID–19-fertőzés gyanúja esetén lehetőleg telefonon keresse háziorvosát, ne személyesen!
Amennyiben orvosa a teszt elvégzése mellett dönt, a gyorsteszthez az orrgaratból vesz mintát. A tesztcsík értékelése 15-20 percet vesz igénybe.
Ha ez a teszt pozitív, akkor a beteg számára gyógyulásig ajánlott az otthoni elkülönítése (önkéntes karantén). A beteggel egy háztartásban élők számára, amikor otthonukat elhagyják, 5 napig javasolt a maszkviselés, különösen a tömegközlekedési eszközökön, munkahelyen, köznevelési intézményben, közösségi helyszíneken, egészségügyi és szociális intézményben. A pozitív eredményt a gyorstesztet végző orvos jelenti a kijelölt elektronikus rendszerekben.
Ha a vizsgálat eredménye negatív vagy nem értékelhető, az ellátó orvos PCR-mintavételt kezdeményezhet, amennyiben a fertőzés kimutatására a terápia megválasztása miatt vagy egyéb okból szükség van. A mintavételt követően a PCR-vizsgálat a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) által kijelölt egészségügyi szolgáltatóknál (PCR-vizsgálatot végző laborok és fekvőbeteg-ellátást nyújtó intézmények) történik.
A PCR-vizsgálat eredménye az EESZT-ben kerül rögzítésre, melyet az EESZT lakossági portálra belépve érhet el. Az eredményről a járványügyi hatóság és a háziorvos is értesítést kap a járványügyi szakrendszeren keresztül. Amennyiben nem fér hozzá az elektronikus adatokhoz, az eredményről háziorvosánál is tájékozódhat.
Ha a PCR-teszt pozitív, a pozitív gyorstesztnél leírt önkéntes karantén és elővigyázatosság ajánlott.
Mintavételi pontok költségtérítéses PCR-teszthez
A PCR-teszt elvégzésére nem csak a háziorvoson keresztül, hanem önállóan, térítési díj ellenében is van lehetőség. Erre akkor van szükség, ha a személy saját döntéséből kéri a tesztet (például a dél-afrikai régióból utazik haza és mentesülni szeretne a hatósági karantén alól), azt nem a háziorvosa, a kórház vagy a hatóság rendeli el.
Az NNK honlapján megtalálható a mintavétel céljából felkereshető intézmények listája, amelyek térítési díj ellenében is végeznek PCR-mintavételt.
Attól a személytől, aki a koronavírus kimutatására alkalmas PCR-tesztet önköltségen kívánja elvégeztetni – a 284/1997. (XII. 23.) Korm. rendeletben foglaltak alapján –, a szolgáltatást biztosító cégek és intézmények legfeljebb 19 500 Ft-ot kérhetnek a teszt elvégzéséért.
Ha az ajánlott ár kényelmi többletszolgáltatások (pl. kiszállás, hétvégi mintavétel stb.) miatt magasabb, akkor is egyértelmű tájékoztatást kell adni a teljes költség egyes elemeiről. Előre és tételesen be kell mutatni, hogy a teszt hatósági árán túli összeg pontosan mire terjed ki, így a teszt elvégzését kérő személy egyértelműen látja, hogy miért fizet, és e tudás birtokában dönthet az igénybevételről.
A PCR-tesztek hatósági árának betartását a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság ellenőrzi.
A mintavételi pontra az óvintézkedések szabályaival ajánlott eljutni: viseljen maszkot, és ha van rá lehetőség, kerülje a tömegközlekedést.