A dobhártya egy gyöngyházfényű, merev, feszes membrán, amely elválasztja a fül külső részét a középfültől. A dobhártyaplasztika (myringoplasztika) a dobhártyán keletkezett repedés, lyuk (perforáció) helyreállítását célzó műtét. A dobhártya átszakadását az esetek többségében a középfül idült gyulladása (gennyes, nyákos fülfolyása) okozza, de kiválthatja trauma (erős ütés a fülre vagy dobhártyát átszakító tárgy), a külső légnyomás hirtelen megnövekedése, vagy ha a fülben a dobüregi levegő nyomása erősen lecsökken.
A dobhártyaplasztikát indokoló állapotok
A kilyukadt dobhártya önmagában is halláscsökkenéshez vezethet, de az esetek többségében az ismétlődő fülgyulladás hosszú távon hallásromlást okoz. A fül gyulladása és váladékozása gyógyszerekkel (antibiotikummal) és a fül fül-orr-gégész szakorvos általi kitisztításával időlegesen megszüntethető, de a hallás ilyenkor nem javul számottevően. A fertőzések miatti kezdeti kisebb hallásromlás fokozatosan súlyosabbá válhat, és kialakulhatnak egyéb szövődmények, akár agyhártyagyulladás vagy agyi visszérgyulladás és -elzáródás is.
A fertőzések kiújulását közvetve okozó perforált dobhártyát csak sebészeti úton lehet helyreállítani, azt követően csökken az ismétlődő fülgyulladások kockázata, és a hallás is javulhat.
A középfül fertőzése többnyire fürdéskor, hajmosáskor vagy úszáskor következik be a perforáción keresztül, a fülbe jutó nedvesség és mosdószerek, szennyeződések hatására. A tisztálkodáskor fülbe helyezett speciális füldugóval a fül belseje szárazon tartható, és ezzel csökkenthető a fertőzés kockázata.
Dobhártyaplasztika előtt
A beavatkozás előtt az orvos hallás- (audiogram), röntgen- vagy CT-vizsgálatot, esetleg a fül mikroszkópos vizsgálatát rendelheti el. A dobhártyaplasztika nem végezhető el idült arcüreggyulladás vagy súlyos orrsövényferdülés, gátolt tubafunkció esetén.
A dobhártyaplasztika menete
A műtétet helyi vagy általános (altatásos) érzéstelenítésben végzik, mely időtartama általában egy-másfél óra.
Kisebb hiányok esetében a dobhártyán lévő nyílás széleit mikroműszerrel felfrissítik, ami segíti a felületen lévő sejtek osztódását, és így a nyílás spontán záródhat. A gyógyulást, hámosodást segítheti, ha a dobhártyát papírvékonyságú szilikonlappal is lefedik. A fülsebész a dobhártya-perforáció elfedésére általában különböző kötöszöveti anyagokat (pl. porchártya) használ.
A dobhártyaplasztika lehetséges szövődményei
Ahogy minden műtétnek, úgy a dobhártyaplasztikának is lehetnek általános szövődményei (fájdalom, vérzés, fertőzés, hegesedés, vérrögképződés a lábban vagy a tüdőben).
A dobhártyaplasztika közvetlen, lehetséges szövődményei:
- nagyon ritkán a beültetett szövet nem tapad meg, kilökődik,
- nagy hiánynál a lebeny egy része nem tapad meg, kisebb lyuk marad vissza,
- fülzsibbadás,
- hallásvesztés,
- fülzúgás, fülcsengés,
- ízlelés megváltozása (romlása),
- allergiás reakció.
Gyógyulás dobhártyaplasztika után
A beteg a műtét követően – általában még aznap – elhagyhatja a kórházat. A kötést a fejről 3-4 óra múlva távolítják el. A beavatkozás után kis mennyiségű savós váladékozás előfordulhat a hallójárat felől. A teljes gyógyulás körülbelül 2 hétig tart. Amíg az orvos nem állapítja meg, hogy a műtét sikeres volt, addig a fület és a hallójáratot óvni kell a víztől. Amennyiben fülfájdalom jelentkezik, vagy gennyes váladékozás lép fel a műtétet követően, haladéktalanul fel kell keresni a kezelőorvost!