A defibrillátor egy életmentő eszköz, amely elektromos impulzus segítségével hivatott visszaállítani a szív normál ritmusát. Ma már sok helyen elérhető automata defibrillátor is, amivel akár egészségügyi végzettség és tapasztalat nélkül is élet menthető.
A készüléket akkor kell használni, amikor valaki eszméletét vesztette és leállt a keringése (szívmegállás). Ilyen helyzetekben azonnal meg kell kezdeni az újraélesztést mellkaskompressziókkal. Fontos továbbá, hogy a defibrillátor is a lehető leghamarabb alkalmazásra kerüljön, mert az idő múlásával gyorsan romlanak a beteg túlélési esélyei.
A Magyar Nemzeti Szívalapítvány honlapján folyamatosan frissülő listát talál az országban elérhető automata életmentő defibrillátorokról. Szintén elérhető a készülékek folyamatosan frissülő listája az Országos Mentőszolgálat ÉletMentő applikációjában.
A defibrillátorok típusai
Automata külső defibrillátor (AED – automated external defibrillator): ilyen készülék ma már számos munkahelyen, vagy sok ember által látogatott létesítményben van; intézményekben, bevásárlóközpontokban és sportcsarnokokban is megtalálható. Ezeken a helyszíneken a defibrillátor meglétét és helyét jól láthatóan jelzik. Ezt a típust bárki tudja használni. A készülék végigvezeti a felhasználót a folyamaton, és csak akkor adja le az impulzust, ha arra valóban szükség van, így nem okoz kárt a betegben.
Manuális defibrillátor: az egészségügyi szakemberek által használt készülék kezelése szaktudást igényel. Ezt a típust használják az egészségügyi intézményekben.
Beültetett defibrillátor (ICD): egyes szívbetegségek életveszélyes szívritmuszavarokat vagy hirtelen szívleállást okozhatnak. Ilyenkor a sebészi úton beültethető defibrillátor jelenthet megoldást.
A defibrillátor használata
A készüléket akkor kell használni, amikor újraélesztésre van szükség (eszméletlen személynél, akinél nem érzékelhető légzés). Mivel a keringésleállás után percenként 7-12%-kal csökken a túlélés esélye, az azonnali segítségnyújtás életmentő lehet.
Amennyiben valakit eszméletlenül talál, azonnal hívja vagy hívassa fel valakivel a 112-t, és kérjenek mentőt. Ha az eszméletvesztett személynél nem érzékelhető a légzés, kezdje meg a mellkaskompressziókat, és ha van segítsége, hozassa oda az automata defibrillátort.
Kérjen segítséget a környezetében lévő személyektől, hogy az előkészületek alatt se kelljen megszakítania a mellkaskompressziót. Ellenőrizze, hogy a beteg nem érintkezik vízzel, fémmel vagy más, az elektromos áramot jól vezető közeggel. A defibrillátor utasításainak megfelelően tegye fel az elektródákat a beteg mellkasára, és kövesse a készülék utasításait. A készülékek szöveges utasításokat adnak a kezelő részére.
A készülék először elemzi a ritmust. Ilyenkor ne érjen a beteghez, mert az megzavarhatja a kiértékelési folyamatot. Ha a defibrillátor olyan ritmust érzékel, amely sokkolandó, akkor győződjön meg róla, hogy senki sem ér a beteghez, majd nyomja meg a sokk gombot.
Fontos! A sokk után folytassa a mellkaskompressziókat. A gép két perc elteltével újra elemzi a szívritmust, és ha szükséges, újabb impulzust ad le.
Mindig kövesse a készülék utasításait, amíg a mentők meg nem érkeznek, vagy a beteg láthatóan magához nem tér.
Az újraélesztés alapjait IDE KATINTTVA egyszerű és szórakoztató formában megtekintheti az OMSZ videójában. A defibrillátor használatának bemutatásához készült videót pedig IDE KATINTTVA érheti el.
Defibrillátor használata gyermekeknél
Az automata defibrillátor nyolcéves kor felett használható. 1 és 8 éves kor közötti gyermekeknél a defibrillátort gyermek üzemmódban kell alkalmazni. Amennyiben a berendezésen nincsen ilyen üzemmód, akkor megfontolandó, hogy felnőtt üzemmódban használja.
1 éves kor alatt nem használható a készülék.