Addison-kór

Az Addison-kórt másnéven krónikus (idült) mellékvesekéreg-elégtelenségnek is nevezik. A betegség a mellékvesekéreg hiányával, vagy annak károsult működésével függ össze, ami a kortizol és az aldoszteron nevű szteroid hormonok tartós hiányával jár együtt. Viszonylag ritka betegség.

 

Az Addison-kór főbb tünetei

A mellékvesekéreg-elégtelenség változatos tüneteket idézhet elő, amelyek sokszor lassan és fokozatosan alakulnak ki.

 

Általános tünetek:

 

 

Mikor forduljon orvoshoz?

A fenti tünetek észlelése esetén mielőbb fel kell keresni a háziorvost, aki gondoskodik a megfelelő szakrendelésre történő beutalásról.

 

Az Addison-kór kiváltó okai

Autoimmun folyamat: az esetek egy részében, a szervezet saját immunrendszere által okozott mellékvese-károsodás jellemzi, amely során a mellékvesék funkciója beszűkül, egyre romlik.

 

Fertőzések (pl. tuberkulózis, tbc) szövődménye is lehet a mellékvesekéreg-károsodás.

 

Súlyos kórállapotokban, például vérmérgezésben (szepszis) a mellékvesében vérzés alakulhat ki, amely annak károsodásához és következményes funkcióvesztéséhez vezet.

 

Különböző daganatos betegségek is megtámadhatják a mellékvesét, károsítva annak működését.

 

Örökletes betegségek velejárója is lehet, amikor maga a mellékvese rendellenesen fejlődik ki, vagy a normál működéshez szükséges egyéb feltételek hiányoznak (enzimek, receptorok hiánya).

 

Gyógyszermellékhatás-okozta mellékvesekéreg-elégtelenség is előfordulhat.

 

Az Addison-kór lehetséges szövődményei

A betegség súlyos szövődménye lehet a hirtelen fellépő (akut) mellékvesekéreg-elégtelenség (ún. Addison-krízis). A krízis kialakulhat úgy is, hogy a már meglévő elégtelen működéssel járó tüneteket bizonyos hatások súlyosbítják, vagy hirtelen fellépő behatásra a mellékvesekéreg működése leáll. Ilyen hatás lehet sérülés, fertőzés vagy egyéb betegségek, amelyek fokozott mellékvesekéreg-hormon elválasztást igényelnek, de annak elégtelen működése ezt nem teszi lehetővé.

 

Az Addison-krízis az életet veszélyeztető állapot lehet, így annak időben történő felismerése és kezelése életmentő lehet. Amennyiben környezetében Addison-kórban szenvedő beteg van, és ennél a személynél hirtelen állapotromlás lép fel (például: ájulás, gyengeség, kiszáradás, zavartság, hasi fájdalom, súlyos hányinger, hányás, hasmenés), mielőbb hívja a 112-t, és kérjen mentőt!

 

Az Addison-kór diagnosztizálása

A mellékvesekéreg-elégtelenség diagnózisát többféle vizsgálattal lehet alátámasztani. Az orvosi kórtörténet és a családi előzmények kikérdezése mellett általában sor kerül vérvizsgálatra (különböző hormonszintek vizsgálata és vércukorszint-meghatározás), és képalkotó vizsgálatokra is (röntgen, CT- vagy MR-vizsgálat).

 

A mellékvesekéreg működése ún. stimulációs teszt elvégzésével is vizsgálható. A teszt során a mellékvesekéreg működését serkentő anyagot adnak a betegnek. Ha működése károsodott, akkor a mellékvese nem képes megfelelő mennyiségű hormont juttatni a vérbe, így a teszt elvégzése után a mért hormonszint alacsonyabb lesz a normál esetben elvárható szinttől.

 

Az Addison-kór kezelése

Az Addison-kór élethosszig tartó hormonpótló kezelést igényel. A hormon szervezetbe való bejuttatása többféleképpen történhet (tabletta, injekció stb.). Emellett szükség lehet megnövelt sóbevitelre is. A hormonpótlás szigorú orvosi utánkövetést igényel, és az immunrendszert ért fokozott terhelés (pl. fertőző betegségek) esetén szükségessé válhat az adag emelése.

 

A hormonpótló kezelés megfelelő dózisban ritkán okoz mellékhatásokat, azonban, ha a dózis hosszabb időn keresztül magas, csontritkulás, hangulatingadozás és alvászavar jelentkezhet.

 

Az Addison-krízis megelőzése

Az Addison-kór nem megelőzhető, de a megfelelő gyógyszeres terápia mellett az Addison-krízis kialakulásának kockázata csökkenthető.

 

Diagnosztizált Addison-kór esetén a beteg mindig hordja magánál a kezelőorvosa által felírt hormontartalmú szert! Ha az érintett személyt megszokott életviteléhez képest nagyobb fizikai terhelés éri (pl. munkahelyi teljesítmény fokozása vagy heveny fertőző betegség), fel kell vennie a kapcsolatot kezelőorvosával, hogy az szükség esetén módosítani tudjon a hormonpótló kezelésen.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk