Agyhártyák betegségei

Az agyat és a gerincvelőt körülölelő védőburkot három hártya alkotja: a dura mater, az arachnoidea mater és a pia mater. Funkciójuk a központi idegrendszeri struktúrák védelme, valamint teret biztosítanak az idegszövetet ellátó erek, a központi idegrendszerből eredő idegek, nyirokerek számára, illetve közöttük kering az idegrendszert övező agyi-gerincvelői folyadék, a liquor is.

Az agyhártyákat három membrán alkotja:

  • a dura mater (kemény agyhártya): a legkülső réteg, amely a koponyacsont felől található;
  • az arachnoidea mater (pókhálóhártya): középső réteg;
  • a pia mater (lágy agyhártya): legbelső, közvetlenül az agyat és a gerincvelőt borító, finom, vékony hártya.

Az agyhártyák rendszere három anatómiai teret határol el:

Epidurális tér: a dura mater és a koponyacsont, valamint a gerinccsatorna fala és a dura mater között elhelyezkedő vékony, mondhatni „virtuális tér”. Zsír- és kötőszövet, vér- és nyirokerek töltik ki, az anesztéziában fájdalomcsillapítás gyanánt ebbe a térségbe vezetik az epidurális kanült az epidurális érzéstelenítéshez.

Szubdurális tér: a dura mater és az arachnoidea mater között lévő térség, amely akkor válik jelentőssé, ha trauma hatására vérömleny keletkezik az egyébiránt fiziológiás körülmények között összefekvő két agyhártya-lemez között (subduralis haematoma).

Subarachnoidealis tér: az arachnoidea és a pia mater közötti, liquorral teli térség. Orvosi vonatkozása, hogy a császármetszéshez vagy alsó végtagi műtéti beavatkozásokhoz ebbe a térségbe juttatják a helyi érzéstelenítőt az aneszteziológusok a spinális anesztézia kivitelezése során, a 4-5-ös lágyéki csigolya magasságában. Lumbáláskor (gerinccsapolás, diagnosztikus eljárás) ugyancsak ebből a térségből történik a liquor mintavételezése.

Az agyhártyák megbetegedései

Az agyhártyákat számos megbetegedés érintheti.

Meningitis

A meningitis agyhártyagyulladást jelent, melynek hátterében bakteriális, virális vagy gomba okozta fertőzés, de ismeretlen eredet is állhat. Ritkán egyéb okok is vezethetnek meninigitis kialakulásához (pl. daganatos megbetegedés, gyulladásos megbetegedés, egyes gyógyszerek stb.) A neurológiai vizsgálat mellett lumbálpunkció szükséges a diagnosztizálásához.

Epidurális vérzés (hematóma)

Jellemzően traumás eredetű, a dura materen kívül futó artériák sérülése okozza, a vérömleny ilyenkor a dura mater és a koponyacsont között alakul ki. Gyorsan tudatzavarhoz, tudatvesztés kialakulásához, neurológiai tünetek megjelenéséhez vezet. Azonnali ellátást igényel, sürgős idegsebészeti közbeavatkozás hiányában halált okozhat.

Szubdurális vérzés (hematóma)

Subduralis haematoma idősebb korban, enyhe trauma hatására kialakuló, vénás eredetű vérzés, melyet az agyfelszínen futó hídvénák sérülése okoz. A vérzés ilyenkor a dura és az arachnoidea mater között alakul ki. Jellemzően lassabban, időnként krónikusan alakul ki, változatos tüneteket okozhat, de akár tünetmentes is lehet. Ellátása idegsebészeti mérlegelés alapján történik.

Subarachnoidealis vérzés (hematóma, SAV, SAH)

Hirtelen, ütésszerű jelleggel megjelenő, tarkótájra lokalizálódó fejfájás, melyet fényérzékenység és egyéb neurológiai tünetek megjelenése is kísérhet. Gyakori a szexuális aktus során történő, vagy heves érzelmi állapothoz, kiugró vérnyomáshoz társuló jelentkezése. Potenciálisan életet veszélyeztető állapot, gyakran az agyi artériák aneurysmájának rupturája (repedése) áll a hátterében, melynek idegsebészeti ellátása szükséges.

Amennyiben hirtelen kezdettel ütésszerű fejfájása jelentkezik, azonnal hívjon mentőt!

Meningeomák

Az agyhártyák jóindulatú daganata, mely az esetek többségében nem igényel ellátást, azonban nagyra nőve, illetve elhelyezkedésétől függően nyomási tüneteket okoz, ami változatos neurológiai tünetek kialakulását eredményezheti. Ilyen esetekben szükségessé válhat az eltávolításuk.

Meningitis carcinomatosa

Az agyhártyákra terjedő, primer (elsődleges) daganatból kiinduló áttét. Az elsődleges daganat típusától, a betegség stádiumától függően szóba jöhet a kezelése, de gyakran a daganatos alapbetegség a beteg halálához vezet.

Liquor-csorgás

A dura mater sérülése esetén (legyen az traumás sérülés vagy korábbi fül-orr-gégészeti vagy idegsebészeti beavatkozás, spinális anesztézia, lumbálpunkció) liquor-csorgás keletkezhet, amely jelentkezhet a fülből, orrból, vagy kialakulhat a gerinc területén is. Mielőbbi kezelése szükséges a tünetek (fejfájás, látászavar stb.) enyhítésére, valamint az agyhártyagyulladás megelőzésére.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk