Alkoholos májbetegség

Az alkohol indukálta hepatitis a túlzott alkoholfogyasztás következtében kialakult májgyulladás. Az alkoholproblémákkal küzdők számára javasolt szakember felkeresése a leszokásban való segítségnyújtás a további májkárosodás elkerülése céljából. 

A hepatitis a máj gyulladását jelenti. Számos tényező idézhet elő májgyulladást, pl. vírusok, toxinok – és a túlzott alkoholfogyasztás is egy közülük. Az akut, alkohol indukálta májgyulladás (alkoholos hepatitis) lehet átmeneti, akut kórállapot, azonban hosszan tartó alkoholfogyasztás esetén krónikus állapottá válik és maradandó májkárosodást okoz.

Az alkoholos májkárosodás gyakrabban alakul ki krónikus, éveken át tartó, túlzott alkoholfogyasztás esetén, de az emberek alkohol iránti egyéni érzékenysége különböző mértékű. Egyesek a mérsékelt alkoholfogyasztásra is érzékenyen reagálnak, míg másoknál több alkohol fogyasztása után sem alakul ki hepatitis. A jelenség hátterében genetikai tényezőket is feltételeznek, a családi anamnézisben szereplő alkoholos májbetegség vagy egyéb májbetegség is hajlamosít az alkoholos hepatitisre. Nemi differencia is észlelhető: a férfiak jobban tolerálják az alkoholfogyasztást, mint a nők. Mivel mindenkinél egyedi az alkohol iránti érzékenység, orvosilag nincs meghatározható alkoholmennyiség, melynek fogyasztása mindenki számára egyaránt biztonságos.

Az alkohol indukálta hepatitis nem vírus okozta májgyulladás, ezért nem fertőző.

Az alkoholos májbetegség tünetei

Az enyhe hepatitis vagy a májgyulladás kezdeti fázisa tünetmentes lehet. Ahogy a betegség előre halad, az alábbi tünetek jelentkezhetnek:

Súlyos hepatitis esetén komoly májfunkciós zavarok is jelentkeznek:

Az alkoholos májbetegség kiváltó oka

Elfogyasztását követően minden étel és ital a bélrendszerből felszívódva a vérereken át a májba jut további átalakító anyagcsere-folyamatokra. Az alkohol a májba jutva toxinként funkcionál: nincs tápértéke és mérgező vegyi anyagokká alakul.

A krónikus, túlzott alkoholfogyasztás (alkoholizmus) a máj elzsírosodását és toxintúlterhelését okozhatja, amit egy idő után a májszövet nem képes kompenzálni. A máj elzsírosodik (zsírmáj), és gyulladásos folyamat révén megkezdődik a sejtek károsodása és a májszövet kötőszövetes átalakulása (cirrhosis).

Az alkoholos májbetegség diagnosztizálása

Részletes anamnézisfelvételt (különös tekintettel az alkoholfogyasztási szokásokra) és fizikális vizsgálatot követően laborvizsgálatok (vérkép, májfunkciós tesztek), vizeletvizsgálat, valamint képalkotó vizsgálatok (UH, CT/MRI) szükségesek a diagnózishoz. Bizonyos esetekben májbiopszia is szükséges lehet.

Az alkoholos májbetegség kezelése

Az alkohol indukálta hepatitisre nem áll rendelkezésre gyógyszeres terápia. Az alkoholfogyasztás abbahagyása az egyedüli hatékony „kezelés”, azonban a leszokás is orvosi felügyelet mellett javasolt a megvonási tünetek elkerülése és a hatékony terápia céljából.

Orvosi felügyelet mellett csökkenthetők az alkoholmegvonás okozta megvonásos tünetek, valamint a kezelőorvosa segíthet az alkoholfogyasztás és a májgyulladás esetleges szövődményeinek kezelésében is.

Kiegészítő kezelési lehetőségek

Dietetikai segítség: mind az alkoholfogyasztás, mind a következményesen kialakult májkárosodás alultápláltsághoz, malnutrícióhoz vezethet. Az alultápláltság megnehezítheti a felépülést az alkoholizmusból és az alkohol okozta májbántalomból is. Kezelőorvosa segítségére lehet dietetikus szakember bevonásával a felépülésben és a tápláltsági állapot rendezésében.

Szteroid kezelés: időnként szteroid terápia lehet szükséges a májgyulladás kezelésére (a gyulladás csökkentésére és a májsejtek regenerációjának elősegítésére).

Az alkoholos májbetegség prognózisa

Amennyiben a hepatitis nem súlyosan előrehaladott stádiumú, az alkoholfogyasztás elhagyásával a májkárosodás visszafordítható. Az alkoholfogyasztás folytatása esetén a folyamat cirrhosis és májelégtelenség irányába progrediál. A már kötőszövetesen átalakult májszövet nem tud újra egészséges és jól funkcionáló májszövetté regenerálódni, de az alkoholról való leszokás megelőzheti, hogy a májszövet még ép részei is cirrhotikussá váljanak.

A diagnózis megszületése után, amennyiben a beteg nem hagy fel az alkoholfogyasztással, jelentősen csökkennek az életkilátásai: férfiak esetén az ötéves túlélés 70%-os, nőknél 30%-os, de súlyos alkoholbetegek és előrehaladott májbetegség esetén még rosszabbak a túlélési esélyek. A súlyos alkohol indukálta hepatitises megbetegedések a diagnózist követő hat hónapon belül halálhoz vezetnek.

 

Kapcsolódó tartalmaink:

Alkoholbetegség

Alkoholmérgezés

Nagyivók

Alkoholfogyasztás mérséklése

Alkohol szerepe a daganatok kialakulásában

Másnaposság

Detoxikálás

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk