Antidepresszánsok

Az antidepresszánsok olyan gyógyszerek, amelyeket a depresszió, kényszerbetegség, pánikbetegség, fóbiák és szorongásos zavarok, anorexia, bulimia, poszttraumás stressz szindróma (PTSD) kezelésére alkalmaznak önállóan, vagy más gyógyszerekkel kombinálva.

A gyógyszerek kiegészítik a pszichoterápiát, a kognitív kezelést és az életmódváltást, valamint az egyéb pszichológiai kezeléseket (pl. autogén tréning, mindfulness).

A kezeletlen depresszió jelentősen megemeli az öngyilkosságok számát, ezért különösen fontos a lakossági felvilágosítás, és a korai felismerés. Az átmeneti, 2 hetet meg nem meghaladó szomorúság, rosszkedv még nem depresszió.

A depresszió kialakulása

A depresszió súlyos, kb. a lakosság 5%-át érintő betegség, ami kihat a testi-lelki egészségre. Sokan életük során többször is átélnek depressziós időszakot.

A depressziót okozhatják:

A depresszió kezelésének leggyakoribb módjai:

  • pszichiátriai és pszichológiai kezelések;
  • gyógyszeres kezelés;
  • életmódbeli változások:

A közepes és súlyos tünetek kezelésének leggyakoribb módja a gyógyszeres terápia. A terápiás tervet a pszichiáter szakorvos a depresszió hátterének pontos ismeretében alakítja ki.

Az antidepresszánsok hatása

Az antidepresszánsok önmagukban is alkalmazhatók, de gyógyszerkombinációkra is szükség lehet. A gyógyszeres terápia hatékonyabb, ha egyéb kezelési módokkal, különböző pszichoterápiákkal (pl. kognitív viselkedésterápia, családterápia) együtt alkalmazzák:

  • csökkentik a szorongást;
  • javítják a hangulatot;
  • mérsékelik az alvászavarokat;
  • eredményesek egyéb pszichiátriai betegségek kezelésében is;
  • segíthetnek a szorongással összefüggő egyéb patológiás állapotokban is.

A megfelelő antidepresszáns kiválasztása

A kezelendő pszichés betegségek vagy tünetek kiváltó okai különfélék lehetnek, így a kezelésükhöz szükséges gyógyszernek is egyénre szabottnak kell lennie. Mindenki másképp reagál a különböző antidepresszánsokra, ezért előfordul, hogy több gyógyszert is ki kell próbálni, mire megtalálják a beteg számára legmegfelelőbbet, illetve előfordulhat, hogy a depressziót kísérő tünetek (pl. szorongás vagy alvászavar) enyhítésére többféle gyógyszer kombinálása szükséges.

Antidepresszáns szedését csak orvosi konzultációt követően lehet elkezdeni, és szedés közben – különösen az első hetekben – fontos a rendszeres kontrollvizsgálat, mert ezek a gyógyszerek számos jelátvivő anyagot befolyásolnak az agyban, amelyek hatással vannak a gondolkodásra és az érzelmekre.

Az antidepresszánsok használatának módja

Az antidepresszánsokat napi rendszerességgel kell szedni, általában napi egy alkalommal. A gyógyszer pozitív hatása már 2-4 hét elteltével érezhető, de a teljes hatékonyság elérése 8 hétig is eltarthat. Általános javaslat, hogy az antidepresszánsokat legalább 6 hónapig kell szedni a tartós eredmény eléréséhez.

Előfordulhat, hogy folyamatos ún. fenntartó antidepresszáns-kezelésre van szükség a betegség hosszú távú kontrollja érdekében, még akkor is, ha a beteg már tünetmentessé vált. Így például ismétlődő depresszió esetén is javasolt a tartós gyógyszerszedés.

Fontos! Az antidepresszánsok dózisának csökkentése, szedésük abbahagyása, vagy a típusának megváltoztatása csak orvosi felügyelet mellett történhet. Szedésük hirtelen, önkényes felfüggesztése elvonási tünetekhez hasonló panaszokat okozhat.

Az antidepresszánsok szedésénél az alábbiak betartására kell odafigyelni:

  • Tájékoztassa kezelőorvosát, ha más gyógyszereket is szed! A különböző hatóanyagok kölcsönhatásba léphetnek egymással, nem kívánt hatást kiváltva.
  • Csak orvosi javaslatra szedjen antidepresszánst!
  • Önkényesen ne változtassa meg az antidepresszáns adagját vagy típusát!
  • Folytassa a gyógyszer szedését akkor is, ha jobban érzi magát! A gyógyszeres terápiát csak orvosi kontroll mellett lehet abbahagyni!
  • Ne igyon alkoholt! Az alkohol csökkentheti az antidepresszánsok hatását, veszélyes is lehet.

Az antidepresszánsok esetleges mellékhatásai

Az antidepresszánsok szedésekor felléphetnek mellékhatások. A legtöbb esetben azonban a mellékhatások mértéke nem indokolja a gyógyszer szedésének abbahagyását – a gyógyszer elutasítása nagyobb kárt okozna. Az antidepresszánsok mellékhatásai egyénenként változóak lehetnek, az is előfordulhat, hogy egyáltalán nem jelentkeznek tünetek.

Az antidepresszánsok leggyakoribb mellékhatásai:

Az alkalmazás első két hetében öngyilkosság elkövetésének kockázata is megnőhet (ennek oka, hogy hamarabb érvényesül a gyógyszer szorongáscsökkentő hatása, mint az antidepresszív hatása). 

A tünetek többsége átmeneti, 1-3 hét után elmúlik. Tartósan fennálló mellékhatások esetén érdemes lehet más hatóanyagú gyógyszerre váltani. A tünetek enyhítésében a kezelőorvos tud segítséget nyújtani. A depresszióban szenvedőknél fokozott az öngyilkossági veszély, amelyre a kezelőorvosnak és a családnak a fentiek alapján fokozottan figyelni kell.

A depresszió gyakran az ún. bipoláris zavar része, ilyenkor a depressziót egy mániás szakasz váltja fel. Az antidepresszív kezelésre gyógyuló depressziót ezért kritikátlan, felhangolt állapot követheti, így a szoros szakorvosi kontroll elengedhetetlen a kezelés során. Ilyenkor hangulatstabilizáló gyógyszerek beállítására, az antidepresszáns terápia csökkentésére, esetleg elhagyására, egyéb gyógyszerek, antipszichotikumok adására is szükség lehet.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk