Anyajegy eltávolítás

Az anyajegyek a bőrben található jóindulatú bőrdaganatok, melyek eltávolítása bizonyos esetekben bőrgyógyász javaslata alapján szükségessé válhat.

Az anyajegyekről bővebben itt olvashat.

Anyajegy eltávolítás

Az eltávolítást műtői körülmények között, a sterilitás szabályainak betartásával bőrgyógyász, sebész, plasztikai sebész vagy sebészi beavatkozások végzésében járatos szakorvos végzi. A sebészi beavatkozás az esetek túlnyomó többségében helyi érzéstelenítésben történik. Az anyajegyekhez hasonlító egyéb jó- és esetleges rosszindulatú daganatoktól való elkülönítés érdekében fontos, hogy az anyajegy eltávolítását szövettani vizsgálat kövesse. Ennek célja a klinikai diagnózis megerősítése, illetve a végső diagnózis kialakítása.

A sebészi beavatkozás helyén egy seb keletkezik, mely a sebgyógyulás folyamata során heggé alakul. Alapvetően minden a bőr irháját érintő sebzés heg képződésével jár; célszerű ezért, hogy ennek a várható milyenségéről a műtét előtt a beteg és orvosa egyeztessen. Fontos az is, hogy a technikailag kifogástalanul kivitelezett műtétet követően a sebápolás, sebkezelés is a seb nyugalomba helyezésével az orvos minden utasítását betartva történjen. 

A sebgyógyulás optimális lefolyását néha zavaró körülmények befolyásolhatják, ilyenek lehetnek például a keringési zavar, a gyulladás, az elfertőződés, a bevérzés stb. A leggyakoribb hajlamosító tényezők az érbetegség, a cukorbetegség, a dohányzás, a nem megfelelő személyi higiéné, az operált terület sérülése.

A műtéti sebet varratok tartják egyben, ezek lehetnek felszívódó varratok (a sebgyógyulás során néhány hét alatt maguktól eltűnnek) és a bőrt átöltő öltések, melyeket tervezett időpontban, általában a műtétet követő 10-21. napon varratszedéssel távolítanak el.

Mikor forduljon orvoshoz?

Sebgyógyulási zavarok jelentkezése esetén javasolt, hogy a beteg haladéktalanul jelentkezzen orvosánál, aki az állapotromlás megelőzése érdekében a szükséges intézkedéseket meg tudja tenni.

Ajánlott tartalmaink:

Melanoma szűrés

Napégés és fényvédelem

Bőrdaganatok

 

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk