Aortabillentyű-szűkület

Az aortabillentyű szűkülete (aorta stenosis) alatt a szív balkamrai kifolyó traktusának szűkülete értendő.

 

A szív üreges, izmos szerv, amelynek elsődleges feladata az oxigénben szegény vér összegyűjtése és továbbítása a tüdőbe, majd a tüdőben oxigénnel telítődött vérnek a szervezet szövetei felé továbbítása (lásd még: Szív és érrendszer). Amikor a szív bal pitvara megtelik a tüdőből érkező, oxigénben gazdag vérrel, a bal kamrába üríti a vért, amely az aortabillentyűn keresztül a szervezet legnagyobb ütőerébe, a főverőérbe (aorta) pumpálja azt. Ha az aortabillentyű beszűkül, akkor a kisebb nyíláson keresztül a vér nehezebben tud a szívből a test felé áramolni. Emiatt a bal kamra csak jóval nagyobb erőkifejtés révén képes ellátni feladatát, aminek következtében megvastagszik a szívizomzat. A betegség súlyossága a szűkület mértékétől függ.

 

Az aortabillentyű-szűkület főbb tünetei

Sok esetben az aortabillentyű szűkülete ellenére a betegnek nincsenek tünetei, vagy csak enyhe panaszai vannak.

 

A súlyos aortabillentyű-szűkületben szenvedő újszülöttek csak nagyon lassan, több szünettel képesek elfogyasztani az étkezési adagjaikat, és a nehézkes táplálhatóság következtében nem fejlődnek kellőképpen. Légzésük szapora és erőlködő. Az idősebb gyermekek mellkasi fájdalomra, nehézlégzésre, fáradtságra, szédülésre panaszkodnak.

 

A mozgásra, terhelésre fokozódó, anginához hasonlító mellkasi fájdalom, rövid ideig tartó eszméletvesztés (syncope), beszűkült terhelhetőség és a fulladás többnyire csak súlyosabb esetekben jelentkeznek.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha a fentebb leírt tüneteket tapasztalja, forduljon háziorvosához, aki indokolt esetben kardiológiai kivizsgálást kezdeményez.

 

Keresse fel az aortabillentyű-műtétet korábban elvégző szakorvost, amennyiben a szívsebészeti beavatkozást követően több napon vagy héten át a fizikai terhelhetőség csökkenését tapasztalja, fáradékonynak érzi magát. Ha aortabillentyű-műtéten átesett hozzátartozója fullad, elveszti az eszméletét, vagy mellkasi fájdalomra panaszkodik, azonnal hívja a 112-t és kérjen mentőt!

 

Az aortabillentyű-szűkület kiváltó okai

Az aorta billentyűjének veleszületett fejlődési rendellenessége magzati korban, ismeretlen okból alakul ki. A betegség e formája már a megszületést követően észlelhető.

 

Idősebb korban az aortabillentyű-szűkület leggyakoribb oka az elmeszesedő aortabillentyű.

 

Az idősebb felnőtteknél kialakuló aortabillentyű-szűkület oka lehet a billentyű veleszületetten kóros formája, vagy az enyhe visszaáramlást okozó ún. bikuszpidális aortabillentyű (a normálisan előforduló három billentyűvitorla helyett csak kettőnek a megléte), amely az évek során elmeszesedik. Aortabillentyű-szűkületet okozhat a szívbillentyű gyulladása és a reumás láz is.

 

Az aortabillentyű-szűkület lehetséges szövődményei

Az aortabillentyű-szűkület legfontosabb szövődményei közé tartozik:

 

  • aortaregurgitáció: a bal kamra elernyedésekor a vér az aortabillentyűn keresztül visszaáramlik a bal kamrába,
  • szívbelhártya-gyulladás (endocarditis),
  • aorta tágulata,
  • aorta repedése (aortadisszekció).

 

Az aortabillentyű-szűkület diagnosztizálása

A súlyos aortabillentyű-szűkület ultrahangvizsgálattal már magzati korban felismerhető, aminek köszönhetően a betegség ellátása rögtön a születés után megkezdődhet. A kórisme felállítása fizikális vizsgálat, elektrokardiogram (EKG), szívultrahang-vizsgálat (transoesophagealis echokardiográfia, TEE), mágneses rezonanciavizsgálat (MRI), kontrasztanyagos röntgenvizsgálat (koronarográfia) alapján történik.  A betegség diagnosztizálása során meghatározzák a véráramlás akadályoztatásának mértékét, a szűkület pontos anatómiai viszonyait, valamint a szívműködés esetlegesen meglévő, egyéb rendellenességeit.

 

Az aortabillentyű-szűkület kezelése

Az aortabillentyű enyhe szűkülete nem igényel kezelést. Szívultrahang-vizsgálattal igazolt, tüneteket nem okozó, kifejezett billentyűszűkület esetén idejében történő beavatkozással megelőzhető az állapotromlás. Panaszokkal járó aortabillentyű-szűkület esetében, de olykor tünetmentes esetben is műtéti beavatkozás szükséges. A beavatkozás során aortabillentyű-plasztika vagy aortabillentyű-beültetés történik (ld. Aortabillentyű-műtét).  Bizonyos esetekben az aortabillentyű szívkatéteres eljárással, ballonnal tágítható. A beavatkozás során valamely ütőeret megszúrva, vékony műanyagcsövet vezetnek az érpályába, és azon keresztül, röntgennel történő ellenőrzés mellett, felfújható ballont juttatnak a szívbe. A ballont az aortabillentyű szintjében felfújják, aminek következtében a billentyű nyílása kitágul.

 

Az aortabillentyű-szűkületben szenvedő betegek általában teljes értékű életet élhetnek, de rendszeresen kardiológiai kontrollvizsgálatra kell járniuk. Az ellenőrzések során a szív ultrahangvizsgálata, EKG-vizsgálat és egyéb tesztek végzése történik.

 

A betegség súlyosságától függően a kezelőorvos elrendelheti bizonyos fizikai aktivitások korlátozását, illetve javasolhat orvosi ellenőrzés mellett végzendő, speciális mozgásprogramot.

 

Műbillentyű-beültetést követően a betegnek rehabilitációs programban szükséges részt vennie, amelynek során elsajátíthatja a műbillentyűvel való együttéléshez nélkülözhetetlen szabályokat. A mozgásprogram (kezdetben lassúbb, majd tempós séta, légzőgyakorlatok stb.) során alkalmazott fokozatos terhelésnöveléssel a beteg néhány hónap elteltével visszatérhet a szokásos napi tevékenységeihez.

 

Az aortabillentyű-szűkület megelőzése

A veleszületett szívfejlődési rendellenességek csökkentése érdekében a várandós anyáknak az alábbi szabályok követése ajánlott:

 

  • rózsahimlő és influenza elleni védőoltás korábbi beadásának ellenőrzése (lásd még: Oltások várandósság alatt),
  • alkohol- és drogfogyasztás kerülése,
  • folsav szedése a terhesség első harmadában (csökkenti a veleszületett szívfejlődési rendellenességek és egyéb fejlődési rendellenességek kialakulásának kockázatát),
  • bármilyen gyógyszer szedése vagy gyógynövény használatának megkezdése előtt a háziorvos véleményének kikérése,
  • fertőző betegekkel való találkozás kerülése,
  • jól kezelt cukorbetegség,
  • szerves oldószerekkel való érintkezés mellőzése.

 

Aortabillentyű-szűkület gyermek- és időskorban, illetve várandósság idején

Amennyiben a vizsgáló gyermekorvos a panaszok alapján szívbetegséget valószínűsít, gyermekkardiológiai kivizsgálásra irányítja a gyermeket. A szívsebészeti beavatkozást igénylő újszülöttek kivizsgálása és ellátása szívsebészeti centrumban történik. A közepes és súlyos mértékű aortabillentyű-szűkülettel élő gyermekeknél a fizikai aktivitás életkortól függően, a sportolás életkortól függetlenül korlátozott, továbbá nem javasolt a versenysport sem. Rendszeres gyermekkardiológiai kontrollvizsgálat szükséges.

 

Idős betegek esetén a nyílt szívműtét emelkedett kockázattal jár, ezért esetükben a katéteres aortabillentyű-műtét jelentheti a kezelés módját. Várandósság idején a veleszületett aortabillentyű-szűkület megelőzése érdekében a fentebb részletezett óvintézkedések megtétele szükséges.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk