Arnold–Chiari-szindróma

Az Arnold–Chiari-szindróma a koponya szerkezeti fejlődési rendellenessége, amely esetén az agy (a kisagy) egy része a gerinccsatornába csúszik. A tünetek az enyhétől a súlyosig változhatnak, de teljesen tünetmentesek is lehetnek az érintettek. Kisagyi érintettség miatt általában fejfájás, illetve egyensúly- és mozgáskoordinációs zavarok jellemzik. Az állapot kezelésére sebészeti beavatkozás lehet szükséges.

A szindrómával érintett egyénekben az agykoponya mérete kisebb a normálisnál, ezért nincs elegendő hely benne az agyszövet számára, így az agyszövet egy része (a kisagy bizonyos részei) a koponyán kívülre, lefelé csúsznak, a gerinccsatornába. A kisagy felelős az izmok mozgásának, valamint az izomtónus, a testtartás, az egyensúly és a beszéd koordinációjáért, ezért az Arnold–Chiari-malformáció esetén is a kisagyi érintettség tünetei dominálnak, mint pl. egyensúlyzavarok. Emellett az agyi-gerincvelői folyadék (liquor) keringési zavara is jelentkezhet, ami fejfájást okozhat.

Az Arnold–Chiari-szindróma fajtái

Az Arnold–Chiari-szindróma több típusát különböztetjük meg.

0-s típus

A szindróma nagyon ritka típusa. Ez esetben nem lóg a koponyaalapon található öreglyukba (foramen magnum) agyszövet, azonban liquor-elfolyási akadály jelentkezhet az agyalapon.

I-es típus

A leggyakoribb forma, amikor a kisagy alsó része az öreglyukon keresztül a gerinccsatornába lóg. Az érintettek általában tünetmentesek, de tinédzser- vagy fiatal felnőttkorban enyhe tünetek jelentkeznek.

II-es típus

A kisagy és az agytörzs abnormális fejlődése okozza, ami a koponyaűri nyomás növekedésével jár. Általában a nyitott gerinc (spina bifida) egy speciális formájával, a myelomeningocele-vel szövődve jelentkezik, amikor a gerinc és a gerinccsatorna nem záródik rendesen.

III-típus

A szindróma legsúlyosabb, ritka formája. A kisagy és az agytörzs az agy egy abnormális nyílásán (nem az öreglyukon) keresztül türemkedik ki a koponyából, duzzanatot okozva a koponya hátulsó részén (encephalocele). Súlyos, életveszélyes tüneteket okozhat, melyek gyermekkorban jelentkeznek, illetve fejlődésbeli elmaradást, epilepsziás görcsöket idézhet elő. Sebészeti ellátást igényel.

IV-es típus

Ritka betegség. Ez esetben a kisagy alulfejlett vagy bizonyos részei hiányozhatnak is. Súlyos, és általában életet veszélyeztető állapot csecsemőkorban.

Az Arnold–Chiari-szindróma legfőbb tünetei

A tünetek egyénenként változó súlyosságúak és különbözőek lehetnek, illetve az érintettek akár teljesen tünetmentesek is lehetnek.

Arnold–Chiari-szindrómára utalhatnak az alábbi tünetek:

Az Arnold–Chiari-szindróma lehetséges okai

A betegség kialakulásához általában genetikai mutáció vezet, azonban számos egyéb oka is lehet a koponya-, agytörzs-, kisagy- és gerincfejlődési rendellenességeknek.

A szindróma kialakulásához vezethet többek között:

Az Arnold–Chiari-szindróma egyéb mögöttes egészségügyi állapotokat is kísérhet, pl. Goldenhar-szindróma, achondroplasia, Ehlers–Danlos-szindróma, spina bifida.

Az Arnold–Chiari-szindróma diagnosztizálása

Részletes neurológiai anamnézisfelvételt és fizikális betegvizsgálatot követően képalkotó vizsgálatok (MRI, CT, röntgen, illetve magzati- és csecsemőkorban ultrahang-vizsgálatok) segítenek a diagnózis felállításában.

Az Arnold–Chiari-szindróma kezelése

A betegség súlyosságától függően tüneti kezelés (pl. fejfájás esetén fájdalomcsillapító alkalmazása, görcsök esetén antiepileptikumok), vagy idegsebészeti beavatkozás, műtét szükséges a szindróma kezelésére.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk