Az ásványi anyagoknak, elektrolitoknak és nyomelemeknek nagyon fontos szerepük van a szervezet működésében, mivel a legkülönfélébb élettani folyamatokban vesznek részt. Vannak ásványi anyagok, amelyekből egészen sok található a szervezetben (pl. kalcium, magnézium, foszfor), de vannak olyan nyomelemek is, amelyekből csak minimális mennyiségre van szükség (pl. cink, réz, vas). Akkor beszélhetünk az ásványi anyagok metabolizmusának (anyagcseréjének) rendellenességeiről, amikor a szervezet nem tudja fenntartani ezeknek az anyagoknak az egyensúlyát. Az ásványi anyagok mennyiségének növekedése és csökkenése is okozhat egészségügyi problémákat, melyek kezelés nélkül akár igen súlyossá is válhatnak.
A kiegyensúlyozott és sokoldalú, egészséges táplálkozás elegendő mennyiségben biztosítja az összes szükséges ásványi anyagot és nyomelemet. Pótlásukra csak abban az esetben van szükség, ha valamilyen egyéb ok (pl. nehéz fizikai munka, bizonyos betegségek, alkoholbetegség vagy kábítószer-használat, bizonyos gyógyszerek hosszú távú szedése) miatt hiány alakul ki. A hiánytünetek – ásványi anyagtól függetlenül – az esetek nagy részében általános tünetek (vagyis nem az adott ásványi anyag hiányára utaló specifikus tünetek), mindaddig, amíg a hiány nem jelentős. A legtöbb ásványi anyag hiányát ezért többnyire rutin vérvétel során véletlenül, vagy egyéb betegségek kísérő tüneteként veszik észre.
Az ásványi anyagcsere rendellenességeinek legfőbb tünetei
Az ásványi anyagok hiányának vagy felhalmozódásának nagyon változó tünetei lehetnek, hiszen a funkcióik is nagyon széles körűek. A diagnózist nehezíti, hogy a nem nagymértékű hiány vagy felhalmozódás jellemzően teljesen általános tüneteket okoz.
Az ásványi anyagcsere rendellenességeiről az alábbi cikkeinkben olvashat részletesebben:
- Foszfor-anyagcsere rendellenességei
- Magnézium-anyagcsere rendellenességei
- Kalcium-anyagcsere rendellenességei
- Rézanyagcsere rendellenességei
- Vasanyagcsere rendellenességei
- Cinkanyagcsere rendellenességei
Mikor forduljon orvoshoz?
Az ásványi anyagcsere rendellenességei vérvétel segítségével könnyen diagnosztizálhatók. Az áványi anyagcsere-rendellenességekkel összefüggő betegségek tünetei azonban jellemzően teljesen általánosak, ezért ritkán merül fel a tünetek okaként az ásványi anyag hiányának vagy túladagolásának gyanúja.
Amennyiben olyan általános, mással nem magyarázható tüneteket észlel, amelyek eddig nem álltak fent, forduljon háziorvosához, aki vérvételre irányíthatja. Amennyiben szükséges, háziorvosa az általános betegvizsgálatot követően szakrendelésre utalhatja tovább, ahol a pontos kivizsgálás megtörténik (lásd bővebben: Beutalási rend).
Az ásványi anyagcsere rendellenességeinek kiváltó okai
Az ásványi anyagok anyagcseréjének rendellenességei változó okok miatt alakulhatnak ki, melyek között vannak életmódbeli és genetikai tényezők is.
Az ásványi anyagcsere-rendellenességek kialakulásának általános okai az alábbiak lehetnek:
- dehidratáció (kiszáradás, túl alacsony vízfogyasztás),
- túlhidratáltság (túlzott vízfogyasztás, mely „kimossa” az ásványi anyagokat, elektrolitokat),
- nagymértékű vízvesztés (hasmenés, hányás, láz, fokozott izzadás miatt),
- felszívódási zavar (sok oka lehet, pl. cöliákia, Crohn-betegség),
- táplálkozási zavarok vagy túl szigorú, nem dietetikus által összeállított diéta,
- veseproblémák, májbetegségek, szívbetegségek,
- hormonális zavarok, endokrin betegségek,
- bizonyos gyógyszerek (kemoterápia, diuretikumok, antibiotikumok, kortikoszteroidok stb.),
- genetikai mutációk által okozott örökletes betegségek,
- alkoholbetegség és/vagy kábítószer-fogyasztás.
Az ásványi anyagcsere rendellenességeinek kezelése
Az ásványi anyagok hiányának vagy felhalmozódásának kezelése attól függ, hogy melyik ásványi anyagról és milyen mértékű rendellenességről van szó. A kezelés első lépése minden esetben ennek meghatározása, amely jellemzően vérvizsgálattal (ritkábban vizeletvizsgálattal) történik.
Az ásványi anyagcsere-rendellenességek kezelésének menete általában az alábbi:
- enyhe hiánybetegség esetén rendszerint elegendők az étrendi változtatások, illetve szájon át étrendkiegészítővel történő pótlás;
- súlyos hiánybetegség esetén azonnali pótlás szükséges intravénás infúzióban vagy injekcióval;
- enyhe túladagolás esetén elegendők az étrendi változtatások;
- súlyos túladagolás esetén a tünetek kezelése mellett infúziós kezelés (folyadékpótlás és a kiürülést segítő hatóanyagok), dialízis vagy vércsapolás válhat szükségessé.
Az ásványi anyagcsere rendellenességeinek megelőzése
Az ásványi anyagcsere zavarai között vannak étrendi, életmódbeli, illetve genetikai eredetű kórképek is. Amennyiben nem áll fenn genetikai eredetű betegség, a megfelelő kezelést követően szakember által előírt életmód és étrend betartásával az ásványi anyagok egyensúlya szinten tartható. Ilyenkor célszerű bizonyos időközönként vérvétellel ellenőrizni az ásványi anyagok mennyiségét. A genetikai eredetű betegségek megelőzése nem lehetséges, ilyen esetekben a tünetek megszüntetése a cél.
A krónikus betegségek megelőzésében és a kialakulás kockázatának csökkentésében jól ismert szerepe van emellett az egészséges életmódnak, az egészséges táplálkozásnak és a megfelelő minőségű és mennyiségű mozgásnak. Fontos, hogy kerülje a dohányzást és a túlzott alkoholfogyasztást.