A babesiosis világszerte előforduló parazitabetegség, amelyet a Babesia nemzetségbe tartozó, ún. protozoon típusú paraziták okoznak. Az embereket a kullancsok fertőzik meg, a betegség a vörösvértesteket érinti. A babesiosist terjesztő kullancsok a Lyme-kór hordozói is – a babesiosisban szenvedő betegek mintegy 25%-a Lyme-kórral is fertőzött, ezért nagyon fontos a pontos diagnózis.
A fertőzés babesiosis-szal fertőzött kullancs csípése útján terjed. Összesen több mint 100 különböző Babesia-faj ismert, emberi betegséget azonban csak néhány okoz közülük: a Babesia divergens Európában, a Babesia microti az Egyesült Államokban gyakori. A Babesia divergens által okozott fertőzések jellemzően súlyosabb tünetekkel járnak. A Babesia-fertőzésre leginkább a gyenge immunrendszerrel rendelkezők, a lépeltávolítottak és az idősek fogékonyak.
A protozoon-fertőzésekről bővebben itt olvashat.
A kullancs által okozott betegségekről bővebben itt olvashat.
A babesiosis főbb tünetei
Az influenza-szerű tünetek a fertőzést követő egy-négy hét után jelentkeznek, de akár jóval később is kialakulhatnak, és jellemzően pár hétig tartanak. Előfordulhat azonban tünetmentes fertőzés is.
A babesiosis leggyakoribb tünetei az alábbiak:
- láz,
- hidegrázás,
- izzadás,
- fejfájás,
- izom- és ízületi fájdalom,
- étvágytalanság,
- alhasi fájdalom,
- a szem és a bőr sárgás elszíneződése (lásd még Sárgaság),
- hányinger,
- fáradtság,
- sötétre színeződött vizelet.
A fertőzés előrehaladtával mellkasi- vagy csípőfájdalom és légszomj jelentkezhet.
A visszatérő magas láz néha a nem diagnosztizált babesiosis jele.
A babesiosis súlyos tüneteket okozhat olyanokban, akiknek a lépét eltávolították (lásd: lépeltávolítás), vagy nem megfelelő az immunrendszerük működése (pl. rosszindulatú daganatok, HIV-fertőzés és AIDS, limfóma vagy egyéb társbetegség miatt). Az idősebb korosztály szintén veszélyeztetettebb a súlyos tünetek kialakulása szempontjából.
Mikor forduljon orvoshoz?
Nem múló influenza-szerű tünetek vagy visszatérő láz esetén – különösen, ha korábbi kullancscsípésre is emlékszik – forduljon háziorvosához.
A babesiosis kialakulásának okai
A parazita a fertőzött személy vagy állat vörösvérsejtjeiben növekszik és szaporodik, ami a vörösvértestek elpusztulásához vezet.
A babesiosis emberről emberre cseppfertőzés útján nem terjed.
A babesiosis fertőzött kullancs csípésén keresztül terjed. A parazitát a fiatal, nimfa stádiumú kullancs terjeszti. A nimfák többnyire meleg hónapokban (tavasszal és nyáron) fordulnak elő, főleg erdős, bozótos vagy füves területeken. A kullancs nimfák apró (kb. mákmag nagyságú) mérete miatt a fertőzöttek gyakran nem emlékeznek korábbi kullancscsípésre.
A Babesia-fertőzés további lehetséges módjai: szennyezett vérrel történő vérátömlesztés (tünetmentes donor esetén), illetve terhesség és szülés során a fertőzött anyáról a magzatra való átterjedés.
A babesiosis lehetséges szövődményei
A babesiosis jellemzően szövődmények nélkül gyógyul, de a rizikócsoportba tartozó embereknél (gyenge immunrendszer vagy léphiány esetén, valamint időseknél) súlyosabb szövődmények is kialakulhatnak.
A babesiosis súlyos szövődményei az alábbiak lehetnek:
- alacsony vérnyomás,
- súlyos hemolitikus anémia (mivel a kórokozó a vörösvértesteket támadja meg),
- alacsony vérlemezkeszám (trombocitopénia),
- disszeminált intravaszkuláris koaguláció (DIC),
- a létfontosságú szervek (vese, tüdő, máj) károsodása,
- kóma és halál.
A babesiosis halálozási rátája nagyjából 5%.
A babesiosis diagnosztizálása
A babesiosis vérmintából is diagnosztizálható, mivel a mikroszkóppal vizsgált vérkenetben láthatók a vörösvértestekben lévő paraziták. Emellett elérhető PCR- vagy antitest alapú tesztelés is.
A babesiosis megléte esetén szükséges lehet a tesztelés egyéb, kullancs által terjesztett betegségekre is, mint például a Lyme-kór vagy az anaplasmosis, mivel ezeket ugyanazok a kullancsok terjesztik, így fennáll a többszörös fertőzöttség veszélye is.
A babesiosis kezelése
A diagnózist követően egészséges és fiatal egyéneknél – tünetek hiánya esetén – nincs szükség kezelésre. A tünetet mutató fertőzötteknek, illetve a rizikócsoportokba tartozóknak elérhetők különféle antimikrobiális szerek a babesiosis kezelésére (pl. clindamycin, quinine, atovaquone, azithromycin, trimethoprim-sulfamethoxazole). A megfelelő hatóanyag kiválasztása a kezelőorvos feladata.
A babesiosis megelőzése
A babesiosis ellen jelenleg nem rendelkezünk védőoltással, így a kullancscsípés és ezáltal a fertőződés megelőzése a cél.
A meleg hónapok alatt lehetőleg mellőzze a kullancsokkal fertőzött területek látogatását, főleg ha – a súlyos tünetek kialakulása szempontjából – rizikócsoportba tartozik. Amennyiben mégis fertőzött területen jár, akkor a kitaposott útvonalon haladjon és minimális legyen a növényekkel való érintkezése (a kullancsok ugyanis a növényeken telepednek meg).
A ruházata lehetőleg nagy bőrfelületet takarjon (viseljen magas szárú zoknit, hosszú nadrágot, hosszú ujjú pólót). Emellett különféle kullancsriasztó készítmények is elérhetők, melyek a fertőzött (és nem fertőzött) kullancsokat távol tartják és/vagy elpusztítják.
Fertőzött területen való kirándulást követően a teljes test vizsgálatával és a kullancsok eltávolításával minimálisra csökkenthető a fertőzés kockázata, mivel a fertőzött kullancsnak nagyjából 36-48 órára van szüksége a fertőzés átadásához.
Lásd bővebben: Gyakorlati tanácsok kullancsok ellen