Bell-féle bénulás

A Bell-féle arcidegbénulás (Bell-parézis) az arc egyik oldalának átmeneti gyengesége vagy bénulása, amelyből a betegek többsége 9 hónapon belül meggyógyul. Kialakulásának oka nem teljesen tisztázott.

Feltételezhető, hogy leggyakrabban valamilyen fertőzés miatti gyulladás okozza, amely következtében az arcideg megnyomódik, így nem tudja vezetni a benne haladó elektromos ingerületet. A stroke (hirtelen kialakuló agyi érkatasztrófa) tüneteivel ellentétben a Bell-parézis fokozatosan, 12–48 óra alatt alakul ki.

A Bell-féle bénulás főbb tünetei

Az arcideg számos izmot és érzékszervet lát el, ezért a panaszok változatosak lehetnek. Így például az arc féloldali gyengesége, zsibbadása, petyhüdtsége vagy bénulása, amely pár óra vagy néhány nap alatt alakul ki, illetve a szemhéj petyhüdtsége vagy a szem behunyásának nehézsége.

Bell-féle bénulás tünetei lehetnek továbbá:

  • szemirritáció, szemszárazság vagy könnyezés;
  • az arcizmok mozgatásának nehézsége;
  • az egyik szájzug lekonyulása;
  • nyelési nehézség, nyáladzás;
  • fejfájás, fájdalom vagy érzékenység az érintett területen, gyakran a fül környékén;
  • az ízérzés elvesztése (a nyelv elülső részén);
  • a nyál vagy a könny mennyiségének csökkenése;
  • fokozott érzékenység a hangokra.

A fő tünet leggyakrabban az arc egyik oldalának gyengesége vagy bénulása, de előfordulhat, hogy a tünetek az arc mindkét oldalán jelentkeznek.

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha a fenti tünetek fokozatos kialakulását tapasztalja, forduljon orvoshoz! A betegség kezelése annál hatékonyabb, minél előbb felismerik, ezért fontos, hogy a tünetek megjelenése esetén mielőbb keresse fel háziorvosát. Időnként előfordulhat, hogy nem tudja bezárni a szemét, ebben az esetben további kezelések is szükségesek lehetnek, hogy megelőzzék a látás sérülését.

Mentőt abban az esetben kell hívni, ha az alábbi tünetek hirtelen megjelenését tapasztalja: 

  • féloldali arcbénulás (előfordulhat, hogy csak a szem vagy a száj bénul);
  • nem tudja felemelni és megtartani a két karját;
  • probléma adódik a beszéddel (elmosódik vagy zavarttá/értelmezhetetlenné válik).

Fontos! Ezek a stroke tünetei lehetnek, melyek a Bell-parézissel ellentétben hirtelen alakulnak ki.

A Bell-féle bénulás lehetséges szövődményei

A betegség az esetek többségében tünetmentesen gyógyul, de néha a kezelések ellenére előfordulhatnak az alábbi maradványtünetek:

  • visszafordíthatatlan idegsérülés;
  • nem megfelelő ideggyógyulás;
  • látássérülés vagy akár látásvesztés.

A nem megfelelő ideggyógyulás akaratlan mozgásokat okozhat az izmokban (pl. mosolygásnál az egyik szem becsukódik, vagy evés közben könnyezés). A látás romlása a szem extrém kiszáradása miatt alakulhat ki.

A Bell-féle bénulás diagnosztizálása

A tünetek alapján egyértelműen felállítható a Bell-parézis diagnózisa, többnyire nincs is szükség további kivizsgálásokra, kivéve, ha az orvos úgy ítéli meg, hogy ki kell zárni más betegségeket, pl. stroke, agytumor, myasthenia gravis, Lyme-kór. Ennek érdekében sor kerülhet CT- vagy MRI-vizsgálatra.

A Bell-parézis jelenléte EMG-vizsgálattal is alátámasztható. Előfordulhat, hogy a betegséget a háziorvos diagnosztizálja, és a kezelést is ellátja, de gyakoribb, hogy neurológiai vagy fül-orr-gégészeti szakrendelésen diagnosztizálják és kezelik.

A Bell-féle bénulás kezelése

Gyakran előfordul, hogy a betegség kezelés nélkül is pár héten belül enyhül, majd gyógyul. Gyógyszeres kezelés során leggyakrabban szteroidtartalmú gyógyszert írnak fel. A terápiát érdemes minél előbb, a tünetek megjelenését követően 72 órán belül elkezdeni. Az arc masszírozása vagy fizioterápiája is segítheti a mielőbbi tünetmentességet.

Az arcideg sérülése esetén zavart szenvedhet a szemhéj mozgatása, ami a szem kiszáradásához vezethet, ezért fontos a szem védelme. Javasolt szemcsepp, műkönny, szemgél vagy szemkenőcs alkalmazása. Ha a szemhéj bezárása nehezített, az éjszakai alvás során szükség lehet a szemhéj sebészeti ragtapasszal történő fixálására.

Ha fájdalmat tapasztal, tegyen meleg vizes borogatást a fájdalmas területre. Ha ez nem segít, próbálkozzon fájdalomcsillapítókkal, és forduljon a háziorvoshoz.

A Bell-féle bénulás megelőzése

Az esetek többségében valamilyen fertőzés (pl. herpeszvírus) okozza a betegséget, éppen ezért nem lehet megelőzni. A Bell-féle bénuláson általában egyszer lehet átesni, bár olykor megtörténhet, hogy a gyógyulást követően a tünetek újra megjelennek, főleg abban az esetben, ha a megbetegedés előfordult már a családban.

Gyermek- és időskorban, illetve várandósság idején

A Bell-parézis tünetei bármely életkorban kialakulhatnak, de gyermekkorban ritka az előfordulása, és a tünetek gyakran kezelés nélkül is megszűnnek. Megfigyelték azonban, hogy gyakrabban alakul ki terhesség alatt, illetve cukorbetegeknél, gyengült immunrendszer esetén vagy felső légúti megbetegedésekhez társulva. Idősebb korban kiemelten fontos a stroke és a Bell-parézis elkülönítése, náluk ugyanis gyakoribb a stroke előfordulása.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk