Brazil purpurás láz

A brazil purpurás láz bakteriális fertőzés által kiváltott, általában meleg éghajlaton előforduló betegség, amelyet 1984-ben egy brazíliai járványos góc után neveztek el.

 

A betegséget a Haemophilus influenzae víruscsaládba tartozó Haemophilus aegyptius baktérium okozza. Az 5 év alatti gyermekek különösen veszélyeztetettek, mert immunrendszerük fejletlensége miatt a kórokozó veszélyesebb rájuk nézve, de általánosságban is magas a gyermekek körében a halálos kimenetelű fertőzés.

 

A brazil purpurás láz főbb tünetei

A fertőzés első megjelenő tünete általában a kötőhártyagyulladás, melyet követően (jellemzően 7-16 nappal később) újabb tünetek jelennek meg.

 

További tünetek lehetnek:

 

  • láz,
  • bőr alatti bevérzések,
  • hasfájás,
  • hányás.

 

Súlyos esetben a betegség szepszishez és a vérkeringés összeomlásához vezethet.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha érintett területen él vagy járt, illetve ha önnek vagy gyermekének kötőhártyagyulladása van, forduljon mielőbb orvoshoz a súlyosabb okok kizárása érdekében.

 

A brazil purpurás láz kiváltó okai

A betegség kórokozója a Haemophilus influenzae vagy Haemophilus aegyptius baktérium (a nevek közeli fajt takarnak). A kórokozó magas fertőzőképességgel emberről emberre terjed, főként cseppfertőzésként (különösen köhögéssel, tüsszentéssel).

 

Ezeket a baktériumokat már több mit száz éve kutatják, de sokáig csak a rovarok által egyik emberről másikra hurcolt fertőző kötőhártyagyulladás kiváltóját látták benne. A brazil purpurás lázat és az azzal való összefüggését egy 1984-ben Brazíliában lezajlott, 10 gyermek halálát okozó járványkitörés után fedezték fel és nevezték el.

 

A haláleseteket kezdetben agyhártyagyulladásnak tulajdonították, de a boncolások kiderítették, hogy egyik gyermeknek sem volt agyhártyagyulladása, viszont korábban mindannyian kötőhártyagyulladáson estek át.

 

A betegség nemcsak Brazíliában fordul elő, de jellemzően a meleg égövön van jelen.

 

A brazil purpurás láz lehetséges szövődményei

A fertőzés gyermekeknél nagyobb eséllyel okoz halált, aminek gyakran a kései felismerés és megkésett kezelés a fő oka, mivel a kötőhártyagyulladás utáni tünetek kialakulása hosszabb időt vesz igénybe. Éppen ezért fontos már a korai szemtüneteket is komolyan venni, amennyiben fennáll a meleg égövre jellemző fertőzés lehetősége (pl. utazást követően vagy ilyen területen járt személyekkel való találkozás után).

 

A brazil purpurás láz diagnosztizálása

A brazil purpurás láz nehezen diagnosztizálható. A fertőzést a tünetek értékelése után vérvizsgálattal lehet igazolni. A hasonló tüneti kép miatt az agyhártyagyulladást okozó Neisseria meningitidis baktérium jelenlétét is ki kell zárni.

 

A brazil purpurás láz kezelése

A betegség antibiotikumokkal kezelhető. A gondot az jelenti, hogy a kezdeti fázisban csak a kötőhártyagyulladás jelentkezik, és az erre adott, helyileg ható antibiotikumos szemcsepp nem kezeli a szervezet többi részén zajló fertőzést. Kisgyermekeknél még kezelés mellett is magas a halálozási arány.

 

A brazil purpurás láz megelőzése

A megelőzés érdekében kiemelten fontos a megfelelő higiéniás körülmények biztosítása, fenntartása utazás során is.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk