Cystitis (Húgyhólyaggyulladás)

Az akut cystitis (húgyhólyaggyulladás, köznyelvben: felfázás) a hólyag gyulladásos megbetegedése, amelyet általában valamilyen húgyúti fertőzés okoz. A betegség nőknél gyakrabban fordul elő, mert egyrészt rövidebb húgycsővel rendelkeznek, másrészt a nyílása is közelebb helyezkedik el a végbélnyíláshoz, mint a férfiaké.

A cystitis bármely életkorban jelentkezhet, de gyakoribb a várandós, illetve a szexuálisan aktív, valamint a menopauzán túljutott nőknél. Férfiaknál ritkábban fordul elő, ugyanakkor náluk hevesebb fájdalommal járhat.

A köznyelvben "nászutas betegségként" vagy "honeymoon cystitisként" is ismert, mivel a gyakoribb szexuális együttlét mellett nagyobb az esélye, hogy a végbél vagy a hüvely felől baktériumok jutnak a húgyúti rendszerbe

A cystitis főbb tünetei

A húgyhólyaggyulladás általában gyakori, sürgős vizelési ingerrel, fájdalmas, égő vizeléssel jár. A vizelet kis mennyiségű, sötétebb színű, opálos, gyakran kellemetlen szagú, vér is megjelenhet benne.

Szeméremcsont feletti, olykor deréktájon érzett fájdalom, valamint gyengeség, rossz közérzet és hidegrázás is előfordulhat.

A gyermekkori cystitis tünetei valamelyest eltérnek a felnőttekétől. Gyermekkorban gyengeségérzés, ingerlékenység, csökkent étvágy, hányinger és hányás, valamint fájdalmas vizelés a jellemző panasz.

A cystitis – főként időskorban – tünetmentes is lehet, ilyenkor általában valamilyen egyéb ok miatt végzett vizsgálat során ismerik fel.

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha a fenti tünetek bármelyikét tapasztalja, forduljon háziorvosához. Ha gyermekénél észleli a tüneteket, vigye őt vizsgálatra a házi gyermekorvoshoz. 

Akkor is forduljon orvoshoz, ha:

Javasolt felkeresnie a háziorvosát vagy nőgyógyászát, ha először fordul elő cystitis, illetve ha nőként egy éven belül többször alakul ki a betegség.

A cystitis kiváltó okai

A húgyhólyag fertőzéseit leggyakrabban a bélflóra részét képező Escherichia coli nevű baktérium, ritkábban a Proteus és a Klebsiella törzs tagjai, illetve egyéb baktériumok okozzák, amelyek a végbélnyílás környékéről vagy szexuális aktus közben jutnak a húgyutakba. Az esetek kis hányadában nincs kimutatható kórokozó a betegség hátterében.

A cystitis kialakulására hajlamosít a húgyhólyag teljes kiürülésének elégtelensége, ami nőknél létrejöhet várandósság, férfiaknál pedig a prosztata megnagyobbodása során. A húgyhólyag gyulladását okozhatja a húgycső irritációja vagy sérülése is. Jelentkezhet sugárkezelés vagy kemoterápia szövődményeként (kémiai cystitis), illetve katéterezés vagy eszközös vizsgálatok szövődményeként (nosocomialis cystitis).

A cystitis diagnosztizálása

A kórisme felállítása tünetek, fizikális vizsgálat, valamint vizeletvizsgálat alapján történik. Tesztcsík alkalmazásával kimutatható, ha a vizelet baktériumot tartalmaz. Bizonyos esetekben szükséges lehet a vizelet további laboratóriumi vizsgálata vagy vizelettenyésztés is.

Többszörösen visszatérő húgyhólyaggyulladás (recurráló cystitis) esetén további vizsgálatok – ultrahangvizsgálat, röntgenvizsgálat, húgyhólyagtükrözés – elvégzése is szükségessé válhat a fertőzés kezelése után, a teljes kivizsgálás részeként.

A cystitis kezelése

Az enyhe húgyhólyaggyulladás bőséges folyadékfogyasztás mellett néhány nap alatt magától gyógyulhat. Az esetlegesen meglévő fájdalom orvosi vény nélkül kapható fájdalom- és gyulladáscsökkentő gyógyszerrel csillapítható.

Makacsabb fertőzés esetén antibiotikum-kezelés alkalmazása javasolt a kezelőorvos utasításai szerint. Az antibiotikus kezelés megkezdését követően a panaszok rövid időn belül enyhülnek. Az antibiotikumot az orvos utasításainak megfelelő ideig (általában 3-5 napig) kell szedni, a tünetek enyhülése vagy megszűnése esetén is. Visszatérő húgyhólyaggyulladás esetén hosszabb ideig tartó antibiotikum-kúra válhat szükségessé.

Mit tehet cystitis esetén?

Húgyhólyaggyulladás esetén ügyeljen a bőséges folyadékbevitelre, kerülje az alkoholos italok fogyasztását. Gyógyulásáig tartózkodjon a szexuális együttléttől, mivel az ronthatja az állapotát.

Ha panaszai 3 nap alatt nem javulnak vagy 14 napon belül kiújulnak, keresse fel háziorvosát.

A kezeletlen vagy nem megfelelően kezelt cystitis vesemedence-gyulladáshoz vezethet.

A cystitis megelőzése

A húgyhólyaggyulladás nem minden esetben előzhető meg, de néhány életvitelbeli tanács betartásával csökkenthető a betegség kialakulásának kockázata.

Ezek az alábbiak:

  • illatosítás nélküli higiéniai termékek (szappan, tusfürdő stb.) használata tisztálkodás során;
  • fürdés helyett zuhanyzás;
  • nemi szervek elölről hátrafelé irányban történő tisztítása;
  • húgyhólyag teljes kiürítése vizeletürítéskor;
  • vizelet visszatartásának kerülése;
  • pamut fehérnemű viselése a szintetikus anyagból készültek helyett;
  • szűk alsónemű és ruházat viselésének mellőzése;
  • dohányzás mellőzése, illetve abbahagyása;
  • a fizikális és mentális állapotot javító rendszeres testmozgás.

 

Ajánlott tartalmak:

Húgyhólyag működése

Szexuális egészség

Nemi úton terjedő fertőzések 

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk