Diagnosztikus laparoszkópia (Hastükrözés)

A diagnosztikus laparoszkópia (hastükrözés) a has és a kismedencei szervek vizsgálatát teszi lehetővé, a lehető legkisebb (ún. minimálinvazív) sebészeti technikával. A vizsgálat alkalmas szövettani mintavételre is.

A beavatkozással a sebész számára – egy apró metszésen keresztül bevezetett kamera alkalmazásával egy képernyőre kivetítve – a teljes hasüreg láthatóvá válik, lehetővé téve ezzel a panaszok okának felderítését. A diagnosztikus laparoszkópia alkalmazása

A diagnosztikus laparoszkópiát főképpen az alábbi kórállapotok esetén alkalmazzák:

A laparoszkópia előnyei

A laparoszkópia előnyei többek között:

  • pontos diagnózis;
  • kevesebb fájdalom;
  • kisebb heg;
  • gyors felépülés.

A diagnosztikus laparoszkópia további előnye, hogy amennyiben a felfedezett kiváltó ok sebészileg kezelhető, el is végezhetik a műtétet.

A laparoszkópiás diagnózis menete

A laparoszkópos vizsgálat altatásban történik. A sebész a köldök körül egy apró (kb. 1 cm-es) bőrmetszést követően egy üreges csövet, munkacsatornát (portot) vezet be a hasüregbe, amelybe egy fényforrással ellátott kamerát helyez. A kamera által látott kép egy képernyőre kerül kivetítésre, amelyen a hasüregi szervek jól vizsgálhatók. 

A hasüreget gázzal (szén-dioxiddal) fújják fel, a szervek alaposabb átvizsgálhatósága és a nagyobb műtéti terület érdekében. További eszközök szükségessége esetén újabb portok kerülnek bevezetésre a hasfalon keresztül. Ha a vizsgálat során olyan eltérést találnak, amely műtétileg kezelhető, akkor el is végzik a beavatkozást. Ilyenkor már nem diagnosztikus laparoszkópiáról beszélünk, hiszen a műtéttel kezelik is a kiváltó okot.

A vizsgálat végeztével a szén-dioxidot kiengedik a hasüregből, és a hasfali sebeket összevarrják. Ébredést követően a beteg akár már néhány óra múltán otthonába távozhat. Az apró vágásoknak köszönhetően a lábadozás mindössze pár napot vesz igénybe. Ez idő alatt ajánlatos sokat pihenni, szükség esetén fájdalomcsillapítót is alkalmazni.

A varratszedésre általában 10-14 napot követően, további kontrollra pedig 4 hét elteltével kerül sor, addigra általában elkészül az esetlegesen vett szövetminta kiértékelése is. A beavatkozás utáni regenerálódást, a szokásos tevékenységekhez való mielőbbi visszatérést elősegíti a rendszeres testmozgás, amelynek formájáról a háziorvostól vagy gyógytornásztól lehet tanácsot kérni.

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha a beavatkozás után belázasodik, puffadást érez, a seb körüli bőr duzzadt, piros, a sebből váladékozás figyelhető meg, vagy alhasi fájdalom jelentkezik, akkor mielőbb keresse fel a kezelőorvosát. 

A laparoszkópiás vizsgálat kockázatai, szövődményei

Szövődmények – mint minden beavatkozást követően – itt is előfordulhatnak. Ezek leggyakrabban kisebb vérzések vagy a seb felülfertőződései. A beavatkozás során sérülhetnek hasüregi szervek (pl. a vékonybél, vastagbél, máj, gyomor, lép, húgyhólyag), valamint erek is.

Ritka esetekben a laparoszkópiás vizsgálat nem végezhető el, vagy nem folytatható. Ez esetben nyitott hasi feltárásra való váltás történik az operáló sebész döntése alapján, amelynek célja a beteg biztonságos ellátásának garantálása.

A beavatkozást követően előfordulhat enyhe hányinger, kismértékű alhasi fájdalom, esetleg vérzés, de ezek általában pár nap elteltével spontán megszűnnek.

Ritka esetekben előfordulhat a műtéti seb fertőzése, esetleg vérrög kialakulása a lábon vagy a tüdőben (embólia).

A beavatkozás sajátos szövődménye lehet – nagyon ritkán – sérv kialakulása valamelyik vágás közelében, illetve műtét esetén a nőgyógyászati szervek vagy a hólyag fertőzése.

 

Kapcsolódó tartalom:

Kérdések műtét előtt

Laparoszkópia

Nyílt hasi műtét

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk