Diszpraxia

A diszpraxia az akaratlagos mozgás vagy összetett cselekvés végrehajtásának zavara, amely nem magyarázható a mozgásképesség károsodásával és az izomerő csökkenésével. Oka, hogy az agyból elinduló, mozgásmintázatokért felelős információk nem jutnak el az izmokig. Bármelyik életkorban fény derülhet a betegségre, különösen valamilyen sérülés vagy más betegség nyomán, azonban leggyakrabban korai gyermekkorban fedezik fel, fiúgyermekeknél jóval gyakoribb. Súlyos formáját apraxiának nevezzük.

  

A diszpraxia főbb tünetei

A diszpraxiás betegeknél általában gyermekkorban mozgásfejlődési zavarok jelennek meg, melyekhez társulhat viselkedési probléma is.

A betegségnek többféle típusát különböztethetjük meg: 

  • Motoros diszpraxia: problémák a mozgások koordinációjával, ami megnyilvánulhat például lépcsőzés, írás, öltözködés során, gyermekeknél játékbéli, vagy bármilyen fizikai aktivitás során tapasztalható nehézségben (pl. a gyermek nem képes tárgyak nélkül cselekvést imitálni.) Gyakori, hogy egy adott motoros feladat végrehajtása egyszer sikerül a betegnek, másszor nem. Olvashatatlan írás, ügyetlen eszközhasználat jellemzi.
  • Ideátoros diszpraxia: egyes feladatokat nem ért meg a beteg, megtervezni sem képes azokat, előfordul, hogy a beszédmegértés is zavart szenved.
  • Kinetikus diszpraxia: a mozgászavar egy végtagra korlátozódik, a beteg nem képes a finommozgásokra (pl. zongorázás).
  • Konstruktív diszpraxia: a tér érzékelése, a térbeli viszonyok felfogása érintett (pl. nem sikerül a rajzolás, az érintett könnyen eltéved, váratlanul beleütközik emberekbe, tárgyakba, rendszeresen felcseréli az irányokat, nehézséget jelent a térképen való tájékozódás).
  • Verbális diszpraxia: a betegnek nehézséget okoz a hangok és a szavak megformálása, valamint a folyékony, érthető beszéd. Idegrendszeri eredetű artikulációs zavar esetében a beszédmozgások nehézkes működése jellemző, amely befolyásolja a pontos artikulációt, a beszédmozgások következetes végrehajtását. Előfordulhat, hogy a gyermeknek a bonyolultabb beszédhangok kiejtése okoz gondot. A diszpraxiás gyermekek beszéde ezen kívül jellemzően egyhangú, dallamtalan, hangsúly nélküli és monoton.
  • Orális diszpraxia: a betegnek nehézségei lehetnek az evéssel, ivással, nyeléssel.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben gyermeke fejlődését nem megfelelő üteműnek gondolja, vagy valamilyen mozgáskoordinációs zavart vesz észre rajta, keresse fel házi gyermekorvosát.

 

A diszpraxia kiváltó okai

Az agy számos területének, a gerincvelőnek és az egész idegrendszernek a normál működése szükséges a komplex mozgások végrehajtásához. Ha bárhol károsodás történik az idegrendszerben, motoros koordinációs zavar alakulhat ki.

 

Ismert számos rizikófaktor, melyek hozzájárulhatnak a diszpraxia kialakulásához:

  • koraszülöttség,
  • alacsony születési súly,
  • családban előforduló diszpraxia,
  • a magzat terhesség alatti károsodása.

  

A diszpraxia diagnosztizálása

Ha a házi gyermekorvos a tünetek és a vizsgálatok alapján lehetőséet lát arra, hogy a panaszok hátterében diszpraxia vagy apraxia áll, gyermekét a megfelelő szakorvoshoz irányíthatja:

  • gyermekneurológus – megvizsgálja a gyermek idegrendszerét;
  • klinikai szakpszichológus – a lelki okok elkülönítésére, felméri a gyermek mentális egészségét;
  • gyermek mozgásterapeuta – felméri a gyermek aktivitását, mindennapi tevékenységét;
  • gyermek fizioterapeuta – felméri a gyermek motoros képességeit;
  • beszédterapeuta – felméri a gyermek beszédképességeit.

 

A diszpraxia kezelése

A diszpraxiás tünetek nem szüntethetők meg, de a tünetek javítására számos terápiás módszer létezik, ami segítheti a mindennapi életvitelt.

 

Diszpraxia diagnosztizálásakor szükség lesz kezelési terv kialakítására a szükséges specialisták bevonásával, ami kiterjed minden fejlesztendő készségre. Az egészségügyi szakemberek (akik a diagnózis megállapításában is részt vettek), szakterületüknek megfelelően fejlesztik a gyermek mozgáskoordinációját. Mindezen felül előnyös lehet olyan mozgásterápiás formák alkalmazása is, melyek nem kimondottan az apró mozgásformák javítására épülnek, hanem összességében a teljes motoros rendszert fejlesztik.

 

Kiegészítő terápiaként léteznek módszerek, melyek kifejezetten egy-egy mozgásminta javítására szolgálnak. Ezek a kiegészítő terápiák kiemelten fontosak, hiszen segítenek az apróbb akadályok leküzdésében, amelyek egyébként komoly problémát jelentenek a mindennapi életben és a kezelés előrehaladásában.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk