Diverticulitis

A vastagbélfalon kiboltosulások (gurdély, divertikulum) jelennek meg, amelyek a leggyakrabban panaszmentesek – ezt nevezik divertikulózisnak. A gyakori civilizációs betegség általában a szigmabélben jelentkezik. 60 éves kor felett az emberek körülbelül felének, 80 év felett több mint 60%-ának van vastagbél-divertikuluma. A betegség előfordulási gyakorisága a fejlett országokban lényegesen nagyobb a fejlődő országokhoz képest. Ha ezek a kiboltosulások begyulladnak, diverticulitis alakulhat ki.

 

Divertikulózisban gyakran áldivertikulumok vannak jelen a vastagbél falában, vagyis a kiboltosulás nem tartalmazza a bélfal minden rétegét, csupán a nyálkahártya-borítást. Mivel a kiboltosulás nem tartalmaz izomelemet, nincs perisztaltikus mozgása, vagyis nem vesz részt a normál bélmozgásban, így gyakran begyulladhat. A valódi divertikulum a bélfal minden rétegét tartalmazza, ez általában fejlődési rendellenesség következtében alakul ki.

  

A diverticulitis főbb tünetei

A diverticulitis leggyakrabban a bal oldalon érzett alhasi fájdalmat okoz, de a has más területein is megjelenhet fájdalom. A gyulladt bélszakasz miatt a székletürítési szokások megváltozhatnak.

 

Gyakori tünetek: 

 

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Általánosan elmondható, hogy nem szűnő vagy fokozódó lázzal és a székletürítés változásaival járó hasi panaszok esetén kérjen orvosi segítséget. Ha diverticulitis gyanúja áll fenn, forduljon a lehető leghamarabb orvoshoz! Ha erős, fokozódó hasi fájdalma van, amely a has tapintásakor vagy mozgásra erősödik, azonnal menjen be a legközelebbi sürgősségi osztályra, vagy hívja a 112-t és kérjen mentőt!

 

A diverticulitis lehetséges kiváltó okai

A vastagbél-divertikulózis/diverticulitis civilizációs betegség, amely a leggyakrabban a helytelen táplálkozási szokások, a kevés mozgás vagy örökletes hajlam miatt alakul ki. A civilizált országok lakosságának táplálkozási szokásaira jellemző, hogy az elfogyasztott táplálék kevés rostot, de annál több állati zsiradékot tartalmaz, mindezt nem kielégítő folyadékfogyasztás mellett. Különböző gyógyszerek – szteroidok, nonszteroid gyulladáscsökkentők, ópiátok – is hozzájárulhatnak a diverticulitis kialakulásához. A dohányzás is növeli a valószínűségét. A valódi divertikulumok általában fejlődési rendellenesség következményei.

 

A divertikulózis/diverticulitis lehetséges szövődményei 

Súlyos esetben a gyulladás a bélfal kilyukadását (perforációját) is okozhatja. Ha ez megtörténik, a fertőzés az egész hasüregre kiterjedhet, és súlyos szövődményeket, hashártyagyulladást (peritonitisz) vagy tályog kialakulását is okozhatja.

 

A diverticulitis diagnosztizálása

A kezelőorvos kikérdezi és megvizsgálja a beteget, majd laborvizsgálatokat és képalkotó vizsgálatokat (röntgen, ultrahang, hasi CT) kér. A tünetekből, a tünetek változásából és a kapott vizsgálati eredményekből állapítja meg, hogy valóban diverticulitis okozza-e a hasi fájdalmat.

 

A diverticulitis kezelése

A divertikulózis és a diverticulitis kezelésének alapja a megfelelő rostdús táplálkozás, a folyadékfogyasztás, a rendszeres testmozgás és a dohányzás mellőzése. Az akut gyulladás, a diverticulitis konzervatív kezelése koplalásból, széles spektrumú antibiotikus terápiából és szükség esetén az emésztőrendszert megkerülő, infúzión át történő (parenterális) táplálásból áll. A kezelést fájdalomcsillapító és görcsoldó terápia egészítheti ki. A szövődmények kialakulásakor sebészi kezelés válhat szükségessé.

  

A divertikulózis megelőzése

A divertikulumokat két nagy csoportra oszthatjuk:

 

  • A nem valódi divertikulumok kialakulása megelőzhető rostdús táplálkozással, megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztásával, rendszeres testmozgással, illetve a dohányzás mellőzésével. A különböző nonszteroid gyulladáscsökkentőket és ópiátokat csak szükség esetén, az orvos utasításának megfelelően szabad alkalmazni.
  • A valódi divertikulum, a veleszületett rendellenesség nem megelőzhető.

 

Diverticulitis időskorban

A betegség előfordulási gyakorisága az életkor előrehaladtával nő, így idősebbeknél gyakrabban alakul ki. Idős pácienseknél fokozottan kell figyelni a megfelelő folyadékbevitelre és a rostdús táplálkozásra, illetve a rendszeres kontrollvizsgálatokra. Idős beteg komplikált diverticulitise esetén a műtéti halálozás elérheti a 25%-ot.

 


Egyéb

A korábbi tudományos álláspont divertikulózis esetén a magok és magvas ételek fogyasztását nem javasolta, de a jelenkori vizsgálatok azt mutatják, hogy a betegség fennállásakor is nyugodtan fogyaszthatók. A divertikulumok speciális formája a Meckel-divertikulum. Legtöbbször panaszmentes, ha panaszt okoz, az legtöbbször gyermekkorban jelentkezik. A Meckel-divertikulum egy – a vékonybél és a köldök közötti – összeköttetés magzati életkor után is fennmaradó fejlődési rendellenessége.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk