Erysipeloid

Az erysipeloid (más néven: Rosenbach-betegség, Baker-Rosenbach betegség vagy pseudoerysipelas) egy akut bakteriális fertőzés, melyet az Erysipelothrix rhusiopathiae nevű kórokozó okoz.

 

Leggyakrabban foglalkozási megbetegedésként fordul elő. A baktériumot korábban Erysipelothrix insidiosa néven tartották számon.

 

Az erysipeloid főbb tünetei

Az erysipeloid háromféle formában jelentkezhet.

 

Leggyakoribb és legkevésbé súlyos formája a lokalizált bőr (cutan) erysipeloid, melynek jellemző tünetei az alábbiak:

 

  • éles határú, sima, fényes felületű vöröses-lilás bőrelváltozások, melyek néhány nap alatt lassan növekednek, az egyenletes vagy hullámos széleken apró hólyagok is megjelenhetnek;
  • a bőrelváltozások meleg tapintatúak, érzékenyek vagy fájdalmasak lehetnek, égő érzetet okozhatnak (gyulladás jelei);
  • a bőrelváltozás leggyakrabban a kézen, ujjakon, alkaron jelentkezik;
  • kísérőtünete enyhe láz, hidegrázás, rossz közérzet lehet.

 

A betegség nagyon ritkán diffúz bőr (cutan) erysipeloid formában jelentkezik, amikor testszerte számos bőreltérés alakul ki.

 

A harmadik az erysipeloid legsúlyosabb, ritkán jelentkező szisztémás formája. Ebben az esetben nemcsak a bőr, hanem más szervek és szervrendszerek is érintettek lehetnek, például a szív (szívbelhártyagyulladás), az agy (agyhártya- és agyvelőgyulladás), az ízületek és a tüdő. A szisztémás érintettség esetén gyakran jelentkezik láz, hidegrázás, fejfájás, ízületi fájdalom és fogyás.

 

Az erysipeloid kialakulásának okai

Az Erysipelothrix rhusiopathiae baktérium által okozott betegség mindig is ritkának számított, és a húsfeldolgozó-ipar fejlődésének köszönhetően ma még ritkábban fordul elő, mint korábban. A bakteriális fertőzés fertőzött állati (jellemzően szárnyas-, sertés- és kagyló-) hússal való kontaktus útján terjed át az emberre; a kórokozó a bőrön lévő vágáson vagy sérülésen keresztül jut be a szervezetbe.

 

Az erysipeloid a foglalkozási megbetegedések közé sorolható, így a fertőződés szempontjából kockázati csoportba tartoznak a halászok, mezőgazdasági munkások, hentesek, vágóhídon dolgozók, állatorvosok és a séfek.

 

Az erysipeloid diagnosztizálása

A diagnózis felállításához speciális laboratóriumi vizsgálatok szükségesek, de segítségül szolgálhatnak az alábbiak is:

 

  • a páciens foglalkozásának figyelembevétele,
  • korábbi, (bőr)sérüléssel járó kontaktus fertőzött állattal vagy annak húsával,
  • a tipikus bőrelváltozások fizikális vizsgálata,
  • a (súlyos) szisztémás tünetek hiánya,
  • a célzott kezelés hatására bekövetkező gyors javulás.

 

Az erysipeloid kezelése és megelőzése

A két bőrérintettséggel járó, bőrre korlátozódó erysipeloid forma általában spontán, 2-4 hét alatt gyógyul, az antibiotikumos kezelés azonban felgyorsítja a gyógyulási folyamatot és csökkenti a bakteriális fertőzés egész szervezetre való tovaterjedését (szisztémássá válását).

 

A fertőzés mindhárom formájában alkalmazhatók a penicillin vagy a cephalosporin antibiotikumok. A penicillinérzékeny páciensek számára alternatívát jelenthet az erythromycin és a rifampicin kombinációja, a tetraciklinek vagy a ciprofloxacin.

 

A gyors diagnózis és a mielőbb megkezdett terápia nélkülözhetetlen a súlyosabb, szisztémás erysipeloid forma és a végzetes komplikációk megelőzése szempontjából.

 

A fertőzés megelőzésére az egyszerű otthoni felületfertőtlenítőszerek is hatásosnak bizonyultak a baktériummal szemben.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk