A fejtetű (Pediculus humanus capitis) apró, szezámmag méretű, szárny nélküli élősködő rovar, amely előszeretettel telepszik meg az emberi hajban. Fejlődéséhez és szaporodásához rendszeresen vért kell szívnia, melyhez ideális terület az emberi fejbőr.
A fejtetű általában emberről emberre terjed, de könnyen átvihető sapkával, kalappal, hajkefével is. Főként óvodás és alsó tagozatos iskolás gyermekeknél fordul elő, mivel közösségükben gyakori a testi kontaktus (pl. sugdolózás, birkózás, ölelkezés). A hajra kerülő tetvek elsősorban a fülek mögötti, illetve tarkótáji területen rakják le petéiket. Hozzávetőleg egy hét alatt kelnek ki az újabb egyedek, amelyek kevesebb mint egy hónap alatt további szaporulattal tetézik a bajt.
A középiskolákban és bölcsődékben a tetvesség gyanúja esetén végeznek közösségi vizsgálatokat. Az óvodákban és általános iskolákban pedig rendszeres szűrővizsgálatok is történnek, a fejtetvesség észlelése esetén a szűrést végző védőnői szolgálat és az oktatási intézmény értesíti a szülőket a tetvesség megszűntetése érdekében elvégzendő teendőkről, melyek végrehajtásáról a szülő vagy a gyermek törvényes képviselője köteles gondoskodni.
A fejtetvesség legfőbb tünetei
A fejtetű betegséget nem terjeszt, ugyanakkor csípésekor a tetű nyálával testidegen anyagok jutnak a bőrbe, melyek bőrviszketést váltanak ki. Az intenzív vakarózástól a fejbőr kisebesedhet – jellegzetesen elvakart képet mutathat –, súlyosabb esetben pedig a kisebesedett fejbőr bakteriális felülfertőződésével is számolni kell.
Többször ismétlődő fejtetvesség esetén a fejtetű által a vérszívás során kiválasztott, majd a fejbőrbe kerülve irritációt okozó anyagokra akár fokozott túlérzékenység, allergia is kialakulhat.
Mikor forduljon orvoshoz?
Fontos! A tetűfertőzés nem a higiénia hiányának jele, bármelyik családban előfordulhat. A lényeg, hogy időben felismerjük és megfelelően kezeljük.
Ha a fejbőr begyullad, elfertőződik, vagy erős viszketés, sebesedés jelentkezik, forduljon orvoshoz!
Ha a fejtetvesség visszatérő probléma a családban vagy közösségben, orvos vagy védőnő segíthet a megfelelő higiéniai lépések, megelőző intézkedések kialakításában.
Ha bizonytalan abban, melyik tetűirtó készítményt válassza, kérje gyógyszerész vagy orvos tanácsát!
A fejtetvesség diagnosztizálása
A tetvességi vizsgálatot megfelelő világítás mellett, esetleg nagyítót is használva érdemes végezni. A hajszálak tövébe rakott szürkés,1 mm hosszú, csepp alakú peték (serkék) szabad szemmel is jól láthatók fekete vagy barna haj esetén és gyakran könnyebb fellelni őket, mint a rejtőzködő tetveket. Eltávolításuk nehéz, mivel a peték egy cementszerű anyaggal kötődnek a hajszálhoz. Az eredményes művelethez speciális, sűrű fogazású, ecetes vízbe mártogatott fésűt (ún. tetűfésűt) kell használni.
Fontos! A tetvességi vizsgálatot ki kell terjeszteni a tetvesnek talált személy közvetlen környezetére is (pl. családtagokra, lakótársakra), mert a fel nem derített tetves személy az egész család vagy közösség újbóli eltetvesedésének kiinduló forrása lehet.
A fejtetvesség kezelése
A fejtetvesség – különösen közösségekben, például óvodákban, iskolákban – gyorsan terjedhet. Fontos, hogy idejében felismerjük és kezeljük, hogy megelőzzük a továbbfertőződést. Az alábbiakban összefoglaljuk, mit érdemes tudni a hatékony és biztonságos tetűirtásról.
Tetűirtó készítmények
A leghatékonyabb megoldást jelenleg a rovarirtó hatóanyagot tartalmazó tetűirtó készítmények jelentik. Ezeket a hatóságok által engedélyezett és ellenőrzött termékeket kifejezetten fejtetvek elpusztítására fejlesztették ki.
Jelenleg két ilyen, megbízható (biocid forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező) irtószer érhető el vény nélkül a gyógyszertárakban:
- PEDEX tetűirtó hajszesz,
- NOVOPED tetűirtó hajszesz.
Ezeket a szereket a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ alaposan bevizsgálta. Használati utasításaik betartásával ezek a készítmények még gyermekeken is biztonságosan alkalmazhatók.
Emellett léteznek természetes vagy fizikai hatású tetűirtók is, például olyan készítmények, amelyek növényi olajokat vagy szilikon alapú anyagokat tartalmaznak. Ezek a tetvek mozgását és légzését gátolják, de hatékonyságukat nem ellenőrizte hivatalosan egyetlen hatóság sem. A gyártó felelőssége, hogy a termék működik-e.
Ha ilyen típusú szert választ, gyógyszertárban kapható, orvostechnikai eszközként regisztrált terméket válasszon! Kerülje az ismeretlen eredetű, interneten rendelt, idegen nyelvű vagy nem tetűirtásra készült készítményeket, mivel ezek hatástalanok lehetnek, sőt egészségkárosító hatásuk is lehet.
Peték eltávolítása
A tetvek petéi (serkék) nagyon erősen kapaszkodnak a hajszálakhoz, így önmagában a tetűirtó készítmények használata nem elég.
A peték eltávolításához:
- használjon sűrű fogazatú tetűfésűt;
- mártsa a fésűt ecetes vízbe vagy a tetűirtó szerbe;
- fésülje át alaposan a hajat.
Ezt a lépést többször is érdemes megismételni a kezelés során.
Fertőzött tárgyak kezelése
A fejtetvek a hajjal érintkező tárgyakra is átjuthatnak. Ezért:
- a sapkákat, párnahuzatokat, plüssjátékokat áztassa forró vízbe vagy magas hőfokon mossa ki;
- a fésűket és hajkeféket fertőtlenítse, például tetűirtó szerbe mártva.
Mindezt a haj kezelése idején célszerű elvégezni, hogy ne történjen újrafertőződés.
A fej kopaszra nyírása
Régebben gyakran a fej kopaszra nyírásával igyekeztek kezelni, illetve megelőzni a fejtetvességet. Megfigyelések szerint a nőstény fejtetű a tojásainak (a serkéknek) túlnyomó többségét a hajszálak eredési helyétől számított első 6 mm-es szakaszára helyezi. A 2 mm-nél rövidebb haj alkalmatlan a fejtetű megtelepedésére, így a fej kopaszra nyírása a hatékonyság szempontjából elfogadható lehet. Ugyanakkor, a gyermekek hajának lenyírása a közösségben megbélyegzést, a gyermek lelki sérülését okozhatja, ezért nem tekinthető általánosan alkalmazandó vagy javasolt módszernek.
A fejtetvesség megelőzése
A fejtetvesség megelőzésére a rovarriasztószer hatóanyagot tartalmazó, úgynevezett biocid termékként engedélyezett fejtetű riasztó permetek használhatóak. A tetűirtószerekhez hasonlóan ezek is elsősorban a gyógyszertárakban szerezhetők be.
Ha egy gyermekközösségben – például óvodában vagy iskolában – felüti a fejét a fejtetvesség, fontos a megelőzés is. Ebben segíthetnek a tetűriasztó szerek, amelyek ideiglenes védelmet nyújthatnak a fertőzés terjedése ellen.
Mikor lehet hasznos a riasztószer alkalmazása?
- Ha a gyermek közösségében (pl. osztályban) már észleltek tetvességet.
- Ameddig nem bizonyított, hogy a közösség minden tagja tetűmentes, a riasztószer megelőző jelleggel alkalmazható.
Fontos tudni:
- A riasztószerek nem pusztítják el a meglévő tetveket! Ha a gyermek már fertőzött, tetűirtó szerre van szükség, nem riasztóra.
- A riasztószereket csak ideiglenesen javasolt használni. Hosszú távon, folyamatosan nem ajánlott ezek alkalmazása.
Ha tetűriasztó szert használ, mindig kövesse a használati utasítást, és figyelje a fejbőrt rendszeresen, hogy idejében észrevegye, ha mégis kialakulna fertőzés.