Ferdenyak (Torticollis)

A ferdenyak (vagy torticollis) a nyak izmainak görcse, ami a nyak, illetve a fej egy oldalra való elfordítását idézi elő. A nyak ferdeségét jellemzően a nyak egyik oldalán érezhető fájdalom is kíséri, amely gyakran kisugárzik a fej, illetve a váll irányába.

Nehézségekbe ütközhet a nyak kiegyenesítése és a fej elfordítása is. A tünetek általában egy-két napon belül megszűnnek, ám kivételes esetekben a tünetek ennél tovább is fennállhatnak. Ritkán, de a nyaki izommerevség, a ferde nyak jelezhet komoly betegséget, pl. nyaki tályogot, súlyos fertőzést is.

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha a fájdalom fokozódik és egy hét alatt sem enyhül, orvosi segítségre van szükség. Indokolt az orvosi beavatkozás akkor is, ha a ferdenyak-tünettel egyidejűleg nyaktáji zsibbadás, bizsergés, láz, esetleg vizelési-székelési nehézségek tapasztalhatók. 

A ferdenyak lehetséges okai

Már csecsemőknél is előfordulhat nyakferdeség valamilyen szülési trauma, vagy gerinc-rendellenesség következtében. Kisgyermekkorban sérülések, rándulások, különféle fertőzések kísérőtünete lehet a ferde nyak. A gyulladások, illetve sérülések felnőttkorban is előidézhetik a tünetet.

Felnőttkorban a nyak izmainak merevségét, így a ferde nyak kialakulását okozhatják:

  • rossz testtartás;
  • aránytalan és egyoldalú fizikai terhelés;
  • alvás alatti nem kielégítő fejalátámasztás;
  • egyoldalúan, az egyik vállon hordott táska.

Mindezeken túl, ferde nyakat idézhet elő fizikai sérülés, nyaktályog, fertőzés és néhány ritka idegrendszeri megbetegedés is.

A ferdenyak diagnosztizálása

A ferdenyak diagnózisát a kezelőorvos általában a kórelőzmény, panaszok átbeszélése és fizikális vizsgálat alapján fel tudja állítani, de előfordulhat, hogy az ok tisztázására képalkotó vizsgálatot, pl. CT-t rendel el. 

A ferdenyak kezelése

Házilagos kezelés gyanánt a nyak melegen tartása, masszírozása, esetleg fájdalomcsillapítók szedése alkalmazható. Egynapos pihentetést követően – kerülve a hirtelen mozdulatokat – már meg kell próbálni mozgatni, kiegyenesíteni a nyakat, a görcsös állapot fokozódásának elkerülése érdekében. Segítség lehet a fej le-fel bólintó mozgatása, illetve a fejkörzés gyakori próbálgatása.

A ferdenyak megelőzése

A nyaki izommerevség, a ferde nyak kialakulásának megelőzéséhez kövesse az alábbi tanácsokat:

  • rendszeresen nyújtsa izmait;
  • ülő, monitor előtt végzett munka esetén figyeljen a szék, a munkaállomás, a monitor magasságának ergonomikus, helyes beállítására;
  • biztosítsa, hogy alvás közben feje megfelelő magasságban legyen – ne használjon túl sok párnát, de túl laposat sem;
  • autóvezetés közben állítsa fejtámláját kényelmes és fejét kellően támasztó pozícióba. 

 

Ajánlott tartalom:

Nyakfájdalom

Izomgörcs

Izomlazítás

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk