Filariasis

A filariasis (filariázis, fonálféreg-betegség) a paraziták közé tartozó fonálférgek által okozott fertőző megbetegedés. A több száz leírt parazita közül csak 8 faj okoz az emberben fertőzést: a nyirokfilariázist, a folyami vakságot, az afrikai szemférgességet és a dracunculosist.

A filariázis jelentős gazdasági és pszichoszociális hatással jár az endémiás területeken, becslések szerint több mint 40 millió ember szenvedhet a fertőzés miatt kialakuló deformitások, mozgásképtelenség miatt.

Nyirokfilariázis (elefantiázis, limfatikus filariázis)

A Wuchereria bancrofti, a Brugia malayi és a Brugia timori fonálférgek által okozott és szúnyogok által terjesztett fertőző megbetegedés, amely jellemzően Ázsiában, Afrikában, Óceániában és Dél-Amerikában fordul elő. A fertőzés gyakran tünetmentes, időnként visszatérő láz, lágyéktáji és hónalji nyirokcsomó-megnagyobbodás és fájdalom kísérheti. A tünetek spontán szűnnek, de évekkel később ismét megjelenhetnek. Súlyos esetben a nyirokutak keringési elégtelensége alakulhat ki a fertőzéstől, ami a végtagok és a herezacskók nagymértékű duzzanatát okozza (lásd: Elefantiázis). Ritka esetben légúti, asztmás rohamszerű panaszok, nehézlégzés, köhögés is jelentkezhet kísérő tünetként.

Folyami vakság (onchocerciasis)

Az Onchocerca volvulus fonálféreg által okozott, csípős feketelegyek által terjesztett fertőző betegség, amely Afrikában, Közép- és Dél-Amerikában, valamint Jemenben fordul elő. Folyami vakságnak is nevezik, mert a feketelegyek a gyors folyású folyók és patakok mentén élnek és szaporodnak. Tünetei a következők lehetnek: fájdalom és bőrirritáció a csípés helyén, apró csomók megjelenése a bőr alatt, valamint kialakulhat szem- és látáskárosodás, amely súlyos esetben vakságig is fokozódhat. A fertőzés féregellenes gyógyszerekkel kezelhető.

Afrikai szemférgesség (Calabar-betegség, loiasis, Loa loa)

A Loa loa fonálféreg parazita által okozott és a Chrysops légy által terjesztett fertőző betegség, amely Afrika nyugati és középső területein, az esőerdőkben fordul elő. A fertőzés gyakran tünetmentes; a tünetek megjelenése esetén azonban jellemző, hogy a bőr alatt viszkető, kiújuló duzzanatok alakulnak ki, melyek testszerte bárhol előfordulhatnak (leggyakrabban az ízületek közelében helyezkednek el), és időnként a bőr alatt mászó parazita is látható. A csomók néhány napon belül elmúlnak, de évekkel később ismét kialakulhatnak. Ritka esetben általános tünetek – fáradékonyság, izom- és ízületi fájdalom, valamint testszerte jelentkező viszketés – is megjelenhetnek.

Dracunculosis

Fonálféreg által okozott megbetegedés, melyet a szabad édesvizekben előforduló apró rák (vízibolha) terjeszt. A fonálféreg lárvái belefúrják magukat a szövetekbe, majd a bőrön gyulladásos reakció, viszkető hólyagok jelennek meg, melyek fekéllyé alakulhatnak. Gyógyszeres kezelés jelenleg nem elérhető, a férget lassan, pálcára feltekerve, naponta néhány milliméteres sebességgel húzzák ki a bőrből (jellemzően a lábból).

Mansonelliasis

A fonálférgek Mansonellák csoportjába tartozó paraziták okozzák (Mansonella ozzardi, M. perstans és a M. Streptocerca). Jellemzően Afrikában és Dél-Amerikában fordul elő a fertőzés, amely szinte minden esetben tünetmentes.

 

Kapcsolódó tartalmak:

Zoonózisok

Rovarcsípések

Kerüljük el a szúnyogcsípést!

Utazás és egészség

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk