Fogpótlás, fogászati híd

A foghiányokat érdemes mielőbb pótolni. Nemcsak esztétikai problémát jelent ugyanis, ha hiányzik egy fog: a meglévő fogak terhelését is hátrányosan befolyásolja, a hiányt határoló fogak pedig könnyen elmozdulhatnak.

 

A fogak pótlásának egyik leggyakoribb módja foghíd készítése, amely a hiányt határoló fogakon támaszkodó pótlástípus. Azokban az esetekben jelent megoldást, amikor egymás mellett csak 1-2 fog hiányzik. A foghíd készülhet fémből, porcelánból vagy akár cirkonból/?/ is – utóbbi a legszebb, de a legköltségesebb megoldás is egyben.

 

A foghíd elkészítése

Mielőtt a fogorvos elkezdené a híd elkészítését, alaposan megvizsgálja a harapást, a fogakat, adott esetben röntgenfelvételt is készít. Ellátja az esetleges fogszuvasodást és az ínygyulladást.

 

A híddal történő fogpótlás első lépése a hiányt határoló fogak előkészítése. Ezek a fogak fogják ugyanis hordozni a hidat, egyfajta pillérként. A fogorvos a megfelelő formára csiszolja a pillérfogakat, majd lenyomatot vesz mindkét fogsorról. A lenyomat egy gyurmaszerű vagy folyékony anyag, amely megkeményedve megőrzi a fogak formájának negatívját és a harapás pontos módját. Ez alapján készíti el a fogtechnikus a hídpótlást, amelyet majd a fogorvos ragaszt be a szájba. A hídpótlás tehát a fixen rögzített pótlások közé tartozik, nem vehető le a fogakról.

 

Mivel ez az eljárás több beavatkozást is igénybe vesz, a legtöbb rendelőben lehetőség van ideiglenes, helyben készült hidat kérni. Így addig sem marad fog nélkül a páciens, amíg a végleges pótlás el nem készül.

 

Amennyiben a harapási viszonyok megengedik, és a hiányt határoló fogak egészségesek, lehetőség van csiszolás nélküli híd elkészítésére is. Ilyenkor a pillérfogakat csak egészen minimálisan kell előkészíteni, hasonlóan, mint egy kisebb tömés készítésekor. Ennek a típusnak az előnye, hogy kevesebb foganyag vész el az előkészítés során, hátránya viszont, hogy kevésbé tartós, tehát nagyobb megterhelésnek kitett helyeken nem készíthető el.

 

A foghíd tisztítása

Az elkészült híd ápolása, tisztítása nagyban meghatározza azt, hogy milyen hosszú életű lesz a pótlásunk. A megfelelő fogápolási szokások kialakítása tehát elsődleges fontosságú. A fogselyem, fogköztisztító kiskefe és a szájzuhany segít abban, hogy a híd alatt se maradjon lepedék vagy ételmaradék, ami gyulladást okozhatna. Ajánlott továbbá az elektromos fogkefe használata, ami nagyban megkönnyíti a mindennapi fogtisztítást.

 

A dohányzás a fogászati hidak életét megrövidítheti, így a cigaretta elhagyása is ajánlott pótlást viselők számára. Nagyon lényeges, hogy a foghíd elkészülése és beragasztása nem jelenti a fogászati kezelés végét. Rendszeresen vissza kell járni kontrollra, hogy a fogorvos figyelemmel kísérhesse a szájhigiéniát, és időben felfedezzen minden esetleges problémát.

 

Mikor forduljon fogorvoshoz?

A beragasztást követően előfordulhat, hogy a foghíd viselése szokatlan a páciens számára. Ez teljesen normális, és nem tart tovább néhány napnál.

 

A következő helyzetekben azonban mielőbb fel kell keresni a fogorvost:

  • a híd emel, vagyis előbb ér össze a szemben lévő fogakkal, mint a többi fog;
  • a híd alatti fogak fájnak, érzékenyek;
  • ínyvérzést, fájdalmat, gyulladást tapasztal;
  • kellemetlen ízű vagy szagú a híd környéke;
  • genny ürül a foghíd mellől vagy alól;
  • a híd valamely része éles, szúrós, bántja a nyelvet;
  • afták, gyulladásos elváltozások alakulnak ki a szájban;
  • megmozdul a híd, nem rögzül stabilan.

 

Egyéb fogászati megoldások foghiány esetén

A fogászati híd esztétikus, gyors megoldás a foghiány pótlására, sokan azonban hátrányként említik, hogy a foghíd felhelyezéséhez a hiányt határoló fogakat elő kell készíteni, le kell csiszolni. Amennyiben ezt nem szeretné, szóba jöhet a fogászati implantátum vagy a kivehető fogpótlás is.

 

A kezelések finanszírozása

Közfinanszírozott rendelőben 18 év alatt, 62 év fölött, várandósság, üzemi baleset vagy súlyos betegség esetén a hídpótlások elkészítésére orvosi munkadíjat nem számolnak fel, a fogtechnikai költségeket pedig a NEAK oldalán a gyógyászati segédeszközöket kihirdető közlemény határozza meg. További kedvezményekről, azok pontos mértékéről, illetve a mindenkor hatályos jogszabályokról az ezen a linken tájékozódhat.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk