Fogzás

A tejfogak előbújása a fogzás, a tejfogak kihullásával és a maradó csontfogak megjelenésével jellemezhető folyamat pedig a fogváltás.

 

A fogzás gyermekkorban sok szülő számára jelent kihívást. A tejfogak fontos helyfenntartó szerepet töltenek be a szájüregben. Ha a gyermek idejekorán elveszti valamelyiket baleset vagy fogszuvasodás következtében, az hosszabb távon rendellenes maradófog-előtöréshez, harapási problémákhoz vezet, ami mielőbbi fogorvosi segítséget igényel.

 

Tudnivalók a tejfogakról és a fogzásról

A kisgyermekeknek 20 darab tejfoguk van, amelyek 4-6 hónapos korban kezdenek előtörni. Általában az alsó metszőfogak az elsők, őket követik a felső metszők. Utolsóként legtöbbször a második tejőrlők jelennek meg.

 

A tejfogak megjelenése az alábbi sorrendben történik:

 

  • 5-7. hónap – 2 alsó metszőfog;
  • 6-8. hónap – 2 felső metszőfog;
  • 9-11. hónap – 2 felső kismetszőfog;
  • 10-12. hónap – 2 alsó kismetszőfog;
  • 12-16. hónap – 4 első tejőrlőfog;
  • 16-20. hónap – 4 tejszemfog;
  • 20-30. hónap – 4 második tejőrlőfog.

 

A számok természetesen az átlagot jelölik, egyéni eltérések előfordulhatnak. Ha kérdés vagy kétség merül fel a gyermek fogzását illetően, mindenképpen tanácsos felkeresni a fogorvost. A fogváltás, vagyis a maradó fogak előbújása 6 éves kortól várható.

 

Fogzás tünetei

A fogzás nagyon kellemetlen élmény lehet a babának: gyakran tapasztalják a szülők, hogy ebben az időszakban nyűgösebb, sírósabb, étvágytalanabb a kicsi. Az íny duzzadása, kipirosodása, az arcpír, a nyálfolyás és a tárgyak gyakori szájba vétele, megrágása is jelezheti a fogzás kezdetét. Amennyiben a fogzás miatt a gyermek nyála a szokásosnál jobban folyik, az arcot érdemes gyakrabban megtörölni – megelőzve ezzel a kiütések kialakulását.

 

A fogzás kellemetlen tüneteinek enyhítésében segíthetnek az alábbiak:

 

  • fogzást segítő rágókák, hűthető rágókák;
  • a baba ínyének tiszta ujjal való finom dörzsölése;
  • egészséges gyümölcsök vagy zöldségek (alma, répa) rágása (megfelelő életkortól);
  • az érintett terület hűtése;
  • ínyecsetelők alkalmazása.

 

Kizárólag olyan ínyecsetelőt szabad alkalmazni, amely kifejezetten gyermekek számára készült, és a fogorvos jóváhagyta a használatát. Fontos, hogy a gyermek kerülje a magas cukor- vagy savtartalmú ételek rágását, mert ezek már néhány előtört fog esetében is gyorsan fogszuvasodást okozhatnak. A gyermekek ebben az időszakban jobban igénylik az odafigyelést, a közös játék elterelheti a figyelmüket az átélt kellemetlenségekről.

 

Mikor forduljon fogorvoshoz?

Az első fogorvosi vizsgálatra érdemes mielőbb, akár már egyéves kor körül elvinni a gyermeket. Legjobb olyankor, amikor még semmiféle panasz nincs a fogakat illetően. Így a gyermek játszva, szorongás nélkül ismerkedhet meg az orvossal és az eszközökkel, és jó eséllyel akkor is együttműködő lesz, amikor már esetleg kezelésre is sor kerül.

 

A rendszeres, évenkénti fogászati szűrés segít megakadályozni a komolyabb fogproblémák kialakulását.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk