Folyadék a szívburokban

A szívburok (pericardium) kettősfalú savós hártyából álló zsák, amely burkolja és elhatárolja a szívet és a nagyerek szívburkon belüli szakaszait a környező szervektől. A szívburok két hártyából áll, melyek között kevés folyadék található. Ez a folyadék segíti a szívhártya két hártyájának egymáson való elcsúszását a mozgás (szívverés) során.

A szívburok két rétege között folyadék gyűlhet fel, amely lehet plazma, fertőzött plazma vagy vér is, a kiváltó októl függően. A felesleges folyadék gátolja a szív működését, súlyos esetben pedig ún. szívtamponádhoz vezethet, amely kórházi beavatkozást igénylő, sürgősségi állapot, mivel a szívre nehezedő folyamatos nyomás miatt szívmegállást okozhat.

A szívműködésről itt olvashat bővebben.

A szívburok folyadékfelhalmozódásának főbb tünetei

A szívburok és a benne található (ún. pericardialis) folyadék elsődleges feladata, hogy a szívet védje a külső behatások ellen. A szív mozgásakor (amikor dobban egyet) a szívburok két hártyája közötti folyadék segíti a hártyák egymáson való elmozdulását és gátolja a szív túlfeszülését is. A pericardialis folyadék speciális összetételű, plazmaszerű folyadék, átlagos mennyisége 15-35 ml. Az ennél nagyobb mennyiség minden esetben kóros, függetlenül a folyadékfelhalmozódás okától és attól, hogy milyen összetételű a folyadék.

A szívburok folyadékfelhalmozódásának tünetei az alábbiak lehetnek:

Ha a szívburokban nagy mennyiségű (200 ml-nél több) folyadékfelszaporodás jelentkezik, azt szívtamponádnak nevezzük, amely életveszélyes, azonnali kórházi beavatkozást igénylő állapot, mivel szívmegállást és halált okozhat!

Mikor forduljon orvoshoz?

A szívburokban felhalmozódó folyadék minden esetben kezelendő kórkép, de nem minden esetben igényel sürgősségi beavatkozást.

Amennyiben pár percnél tovább tartó mellkasi fájdalmat, nehézlégzést tapasztal, hívja a 112-t és kérjen mentőt!

Amennyiben légzése kissé nehezített, vérnyomása alacsony, de súlyos panaszai nincsenek, forduljon háziorvosához további szakorvosi kivizsgálás céljából.

A szívburok folyadékfelhalmozódásának kiváltó okai

A szívburokban felhalmozódó folyadék kiváltó oka nem minden esetben ismert. Enyhe esetben tüneteket sem okoz feltétlenül, gyakran csak egyéb okból végzett mellkasi képalkotó vizsgálat kiértékelésekor tűnik fel a vizsgáló orvosnak.

A szívburok folyadékfelhalmozódásának leggyakoribb oka a szívburok (fertőzéses vagy nem fertőzéses eredetű) gyulladásának következménye, melyet pericarditisnek nevezünk.

A szívburokban felhalmozódó folyadék okai a következők lehetnek:

A szívburok folyadékfelhalmozódásának típusai

A szívburokban felhalmozódó folyadék eredete többféle is lehet.

A szívburokban felhalmozódó folyadék alapján több típust különböztetünk meg:

Tiszta folyadék a szívburokban: a szívburokban felhalmozódó folyadék tiszta, plazmaszerű, fertőzésnek nincs nyoma.

Fertőzött folyadék a szívburokban: a szívburokban felhalmozódó folyadék fertőzés következménye.

Vér a szívburokban (hemopericardium): a szívburokban vér gyűlik össze, aminek több oka is lehet, pl. sérülések, szívet érintő rosszindulatú daganatos megbetegedések, szíverek megrepedése, vérző aneurizma, szívinfarktus.

 

A szívburok folyadékfelhalmozódásának szövődményei

A szívburokban felhalmozódó folyadék ún. szívtamponádhoz vezethet. Szívtamponádról abban az esetben beszélünk, ha a szívburokban felhalmozódó folyadék mennyisége meghaladja a 200 ml-t. Ekkora mennyiségű folyadék már gátolja szívműködést, ami gyors beavatkozás nélkül szívmegálláshoz és halálhoz vezethet.

A szívburok folyadékfelhalmozódásának diagnosztizálása

A szívburokban felhalmozódott folyadék diagnózisához jellemzően a tünetek és a korábbi kórtörténet áttekintése, bizonyos diagnosztikai vizsgálatok és fizikai vizsgálat járulnak hozzá. Gyakran csak valamilyen más okból végzett képalkotó vizsgálaton látszik a szívburokban felhalmozódott folyadék.

Diagnosztikus vizsgálatok a szívburok folyadékgyülemének vizsgálatára.

Echokardiográfia: A szív ultrahangos vizsgálatával a szívkamrák működéséről, a szív pumpafunkciójáról kap információt a kezelőorvos. Az ultrahangos felvételen a szívburok két hártyája közötti folyadékgyülem és a szív romló pumpafunkciója is látszik.

Mellkasi röntgenvizsgálat: a szív méretét és alakját mutatja meg. Amennyiben a röntgenfelvételen a szív megnagyobbodása látható, a szívburok folyadékgyüleme feltehetően már nagymértékű.

Elektrokardiográfia (EKG): a szívműködés felmérésére szolgáló egyszerű diagnosztikai teszt. A felgyülemlő folyadék a szívműködés befolyásolásával jellemző EKG-paramétereket mutat.

Vérvizsgálat: troponin, TSH, B-típusú natriuretikus peptid (NBP).

 

A szívtamponádnak (a szívburok folyadékgyülemének súlyos formája) gyakran három olyan tünete van, amelyek alapján az orvos felállítja a diagnózist – ezeket Beck-triádnak is nevezik. Ebben az esetben gyors kórházi beavatkozásra van szükség!

A Beck-triád diagnosztikus kritériumai az alábbiak:

  • alacsony vérnyomás és gyenge pulzus – mivel a szív mozgása nehezített, az általa kipumpált vértérfogat csökken;
  • kifejezett nyaki vénák;
  • gyors szívverés jellegzetes szívhangokkal.

A szívburok folyadékfelhalmozódásának kezelése

A szívburokban felhalmozódó folyadék kezelése több tényezőtől függ: a folyadék mennyiségétől, a folyadékgyülem kiváltó okától és a szívtamponád kialakulásának rizikójától. A kezelés során két szempontot szükséges szem előtt tartani: a szívre nehezedő nyomást (vagyis a folyadékgyülemet) el kell távolítani, ezt követően pedig a kiváltó okot kell megszüntetni, hogy ne teljen fel újra a szívburok folyadékkal.

A szívburokban felgyülemlő folyadék kezelésére az alábbi módszerek léteznek.

Gyógyszeres kezelés

Amennyiben a szívburokban felhalmozódó folyadék nem túl nagy mértékű és nincs rizikója a szívtamponád kialakulásának, a gyógyszeres kezelés az első választandó terápia. Ha gyulladás okozza a tüneteket, gyulladáscsökkentő gyógyszerek alkalmazandók (pl. aspirin, NSAID-ok, colchicin, kortikoszteroidok). Ha a folyadékgyülemet szívelégtelenség vagy veseelégtelenség okozza, vízhajtók (diuretikumok) is segíthetnek a tünetek csökkentésében. A rosszindulatú daganatok által okozott folyadékgyülemet megfelelő kemoterápiás kezeléssel, a fertőzések okozta folyadékgyülemet pedig antibiotikumokkal szükséges kezelni.

Műtéti kezelés

Amennyiben a gyógyszeres kezelés nem hozza meg a várt javulást, vagy a szívburok folyadékgyüleme olyan nagy mértékű, hogy fennáll a szívtamponád kialakulásának kockázata, a folyadék azonnali eltávolítására lehet szükség.

A szívburok folyadékgyülemének műtéti kezelése az alábbi módokon történhet:

Pericardiocentézis. A szívburokba vezetett tű és cső (katéter) segítségével a felgyülemlett folyadékot leeresztik. A folyamatot jellemzően képalkotó vizsgálat segítségével végzik, hogy a tű behelyezése pontosan történjen. A katétert gyakran pár napig a szívburokban hagyják a további folyadékgyülem visszatérésének megakadályozására, és csak akkor szedik ki, amikor a folyadékfelhalmozódás folyamata megállt.

Nyitott szívműtét. Amennyiben a szívburokban felhalmozódó folyadékban vér is van (pl. korábbi szívműtét, mellkasi trauma vagy aortarepedés miatt), a nyitott szívműtét során a szívet ért sérülést is kezelik, hogy a vérzést megállítsák. A sebész egy átjárót hozhat létre, amely lehetővé teszi, hogy a felhalmozódó folyadék a hasüregbe ürüljön, ahonnan felszívódhat.

A szívburok eltávolítása. Ha a szívburok folyadékgyüleme az elvezető eljárások ellenére továbbra is fennáll, a sebész javasolhatja a szívburok egy részének vagy egészének eltávolítását, ami a szív funkcionális működését nem befolyásolja.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk