Fülbetegségek

Akusztikus neurinoma

Az akusztikus neurinoma egy jóindulatú tumor, mely a hallást és az egyensúly érzékelését változtathatja meg. Ez a tumor nagyon lassan nő, így korai stádiumban sokszor semmilyen tünetet nem mutat. Felhívhatja rá a figyelmet: forgó jellegű szédülés, egyensúlyvesztés, fejfájás, koordinációs zavarok, homályos látás. Terápiája lehet a tumor követése, sebészi eltávolítása, vagy sztereotaxiás sugársebészeti megoldása.

Süketség

A süketség a hallás teljes elvesztése. Okozhatja erős zaj expozíció, gyógyszerhatás, a hallócsontocskák növekedési zavara, a belső fül sérülése vagy a hallóideg problémája. Napjainkban már süketként is akár teljes életet élhet a beteg, a számos megoldásnak köszönhetően pl. hallókészülékek, cochleáris implantátum, jelnyelv megtanulása.

Fülfájás

A fülfájás gyakori panasz, különösen gyermekeknél. Általában fertőzés okozza, de számos egyéb ok is állhat a háttérben: allergia, irritáció, idegentest, légnyomásváltozás, sérülés, fülzsírdugó, kisugárzó fájdalom az orrmelléküregek vagy a torok felől, fogproblémák. Általában egy héten belül a fájdalom enyhül mindenféle kezelés nélkül. A fájdalom csillapítására egyszerű fájdalomcsillapító gyógyszer is kiváló. Forduljon háziorvosához vagy fül-orr-gégész szakorvoshoz, amennyiben a fájdalom rosszabbodik, belázasodik, fülfolyás jelentkezik, vagy 2 éves kor alatti gyermek esetében.

Fülfertőzések

A fülfertőzések főleg gyermekkorban gyakoriak. Jellemző tünete a fül fájdalma, és a hallás csökkenése. Általában magától meggyógyul 1-2 hét alatt, bár előfordulhat, hogy szakorvosi konzultáció szükséges. Forduljon háziorvosához vagy fül-orr-gégész szakorvoshoz amennyiben: fülfolyása van, hányinger vagy hányás jelentkezik, nem hall megfelelően, vagy vöröses duzzanat jelentkezik a fül mögött, amely elnyomja a fület a helyzetéből.

Fülzsírdugó

A fülzsír (cerumen) a külső hallójárat olajtermelő mirigyeinek váladéka a hallójárati bőr védelmére, tisztán tartására. Ha túl sok termelődik, számos problémát okozhat. A fülzsírdugó tünetei lehetnek: teltségérzet a fülben, fülfájdalom, fülzúgás, hallásvesztés. Sokszor magától elmúlik, azonban a gyógyulás folyamata elősegíthető: csepegtessen pár csepp mandula-, olíva- vagy paraffinolajat a fülébe két-háromszor naponta, vagy az erre a célra gyógyszertárban kapható fülcseppet. Ezekkel a módszerekkel viszont ne próbálkozzon, és forduljon fül-orr-gégész szakorvoshoz, amennyiben a füle gyulladt, hallásvesztése van, vagy előzőleg dobhártya műtéten esett át. 

Fülfolyás

A folyékony vagy darabos váladékozás legtöbbször egyszerű fülzsír, ami normális jelenség, de ha pár nap alatt nem múlik el, érdemes orvoshoz fordulni, hiszen gyulladás jele is lehet. Néhány esetben (főleg gyermekekben) a folyadék a dobhártya túloldalán fellépő gyulladás jele, melyet hallásvesztés követ. Általában magától meggyógyul, bár szükség lehet fül-orr-gégészeti konzíliumra.

Hallásvesztés

Hallásvesztés esetén nehezített a beszéd értése és a különböző hangok meghallása. A hallásvesztés lehet időszakos vagy végleges. Hirtelen vagy fokozatosan alakulhat ki.

Három típusát különböztetjük meg:

  • Vezetéses hallásvesztés: a külső vagy a középfül problémája, melynek során a hang nem jut el a belső fülbe
  • Szenzorineurális hallásvesztés: a belső fül, vagy a hallóideg betegsége, melynek során az információ nem jut be az agyba
  • Kevert hallásvesztés: a vezetéses és a szenzorineurális hallásvesztés keveredése

Ezen kívül kialakulhat neurológiai kórképekhez társuló hang és beszédfelismerési képtelenség. El kell különítenünk a psychogén süketség csoportját is. Hallásvesztés gyógyítására számos lehetőség van: hallókészülékek, cochleáris implantáció vagy a jelnyelv.

Labyrinthitis

A Labyrinthitis a belső fülben található egyensúlyszerv gyulladása. Gyakrabban felső légúti vírusos megbetegedés (megfázás, influenza) után alakul ki, de bakteriális fülfertőzések után, vagy autoimmun betegséghez társultan is megjelenhet. Legfőbb tünete a forgó jellegű szédülés, mely olyan súlyos lehet, hogy a beteg képtelen felkelni az ágyból. Ezen felül előfordulhat még hányinger, hányás, láz, egyensúlyvesztés, nem kontrollált szemmozgás (nystagmus), halláscsökkenés, fülfájdalom. Javarészt magától elmúlik, azonban szükség lehet szakorvosi kezelésre. 

Meniére betegség

A belső fül ritka megbetegedése, mely rohamokban jelentkező forgó jellegű szédüléssel, fülzúgással és hallásvesztéssel jár. A belső fülben lévő folyadékrendszer elváltozása okozza. Oki terápia nincs rá, azonban a tünetek kordában tarthatók. Legtöbbször segít a szervezet víztartalmának a csökkentése vízhajtó gyógyszerrel, valamint a rosszullétek ellen hányáscsillapító gyógyszer adagolása.

Középfülgyulladás (Otitis media)

A középfül gyulladásának első tünetei megegyeznek a megfázás tüneteivel: orrfolyás, torokfájdalom és láz. Amennyiben a gyulladás ráterjed a középfülre, megjelennek a jellegzetes tünetek: a hallásvesztés és a fülfájás. Kisgyermekek esetén – aki gyakran nem tudja a panaszait pontosan leírni – jellegzetes lehet, hogy sokat sír, fogja a fülét, étvágytalan, nehezen alszik vagy izgága. Tüneti terápiakén alkalmazható láz-és fájdalomcsillapító, valamint ajánlott sok folyadék fogyasztása. Az orvos javaslatára szükség lehet antibiotikus kezelésre is.

Otosclerosis

A leggyakoribb oka a felnőttkori hallásvesztésnek. A középfülben lévő hallócsontocskák összecsontosodása okozza, melynek hatására a hang nem tud tovaterjedni a belső fülre. Jellegzetessége, hogy a beteg könnyebben hall, ha van háttérzaj. A kezelésnek két lehetősége van: hallókészülék és műtét a hallásvesztés mértékétől függően.

Külső hallójárat gyulladás (Otitis externa)

Általában bakteriális fertőzés okozza. Kialakulását elősegíti, ha a beteg fülébe víz kerül (pl. úszott), mert a felázott bőrön könnyebben megtelepednek a kórokozók. Legfőbb tünetei a fülfájás, a viszketés, teltségérzet a fülben, halláscsökkenés, valamint a külső hallójárat vörössége. Kezeléséhez gyógyszeres fülcsepp használható, mely 2-3 nap alatt enyhíti a panaszokat.

Fülzúgás (Tinnitus)

Olyan csengő, zúgó hangérzet, mely nem a beteg külső környezetéből érkezik. Lehet egyoldali vagy kétoldali, néha olyan érzetet kelt, mintha a beteg a fejében hallaná.

Két típusát különböztetjük meg:

  • Objektív fülzúgás: az orvos is hallja vizsgálat közben. Ezt a fül körüli izmok, csontok vagy az erek betegsége okozza
  • Szubjektív fülzúgás: kizárólag a beteg hallja a zúgást vagy csengést.

Előfordulhat még fülzúgás fülkörüli megbetegedések miatt (pl. rágóizületi mozgásból, vaszkuláris eredetű pulzálás), ideges eredetű fülzúgás depresszió vagy hallucináció miatt. Kezelés nincs rá, de a tünetek erőssége csökkenthető: provokáló tényezők hatásának csökkentése, háttérzaj keltésével (pl. TV, rádió, zenehallgatás), relaxációs technikák elsajátítása, koffein bevitel csökkentése.

Vertigo  

A vertigo olyan szubjektív érzés, melynek során a beteg forgó jellegű szédülést tapasztal, mintha a szoba forogna körülötte. Tünete lehet továbbá hányinger, hányás, fülzúgás. Számos belső fül vagy egyéb eredetű oka lehet: Meniére betegség, labyrinthitis, stroke, fejsérülés, vagy a belső fülben elhelyezkedő kalcium kristályok rendellenes elhelyezkedése (BPPV). Ha a tünetek hosszabb ideig fennállnak, keressen fel fül-orr-gégészeti szakrendelést. Kezelésként szóba jöhet: fizioterápia, különböző manőverek a kalciumkristályok helyrerakása céljából, gyógyszeres vagy műtéti kezelés.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk