Fülfolyás

Fülfolyásnak nevezünk minden olyan esetet, amikor valamilyen váladék (fülzsír, genny, vér, fülbe került víz, könny, agyvíz) folyik a fülből. A fülből folyó váladék fertőzés vagy sérülés következménye lehet. Ha valakinek fejsérülés után vér szivárog a füléből, azonnal hívjon mentőt!

Az egészséges emberek fülében állandóan termelődik a fülzsír, egy viaszszerű anyag, amely védi a fül belsejét – leggyakrabban ez távozik a fülből. Ha azonban vér vagy más váladék ürül a fülből, az valamilyen fertőzésre vagy sérülésre utal.

Mikor forduljon orvoshoz?

Forduljon orvoshoz, ha a füléből váladék vagy vér távozik, különösen, ha a tünetek több napja tartanak, és fájdalom, láz vagy hallásproblémák társulnak hozzá. A fejsérülés után a fülből szivárgó vér életveszélyes állapotot jelezhet, ha ilyet lát, azonnal hívja a 112-t, és kérjen mentőt.

A fülfolyás kiváltó okai

A fülfolyásnak számos oka lehet.

Középfülgyulladás

A fülfolyás egyik leggyakoribb oka az akut középfülgyulladás. Baktérium- vagy vírusfertőzés következtében a dobhártya mögött felgyűlhet a folyadék és átszakíthatja a dobhártyát, ami savós vagy gennyes váladékürüléssel járhat.

Hallójárat és dobhártya sérülése

A hallójárat és a dobhártya sérülése is okozhat rendellenes váladékozást. A dobhártya szakadásához vezethet a fültisztító pálcika túl mélyre juttatása, vagy az olyan, nagyobb nyomásváltozás, amelyet a repülés vagy a mélytengeri búvárkodás okoz. Ritka esetben különösen erős hanghatás is kiválthat sérülést a dobhártyán.

A külső hallójárat gyulladása

Bakteriális vagy gombás fertőzés okozza az úszófülnek (otitis externa) is nevezett gyulladást, melynek oka általában az, hogy víz kerül a fülbe, de kiválthatja sérülés is.

Ekcéma

A hallójáratot is érintő ekcéma esetén tiszta színű váladék távozik a fülből.

Fejsérülés, koponyatrauma

A koponyacsont vagy a fül mögötti csont törése is okozhat fülfolyást. A váladék lehet tiszta vagy vérrel festenyzett.

Idegen tárgy

Ha a gyermek apró tárgyakat helyez a fülébe, az idővel fertőzéshez vezethet. Ilyenkor vért vagy gennyet tartalmazó folyadék ürülhet a fülből.

Koleszteatoma

A koleszteatoma (gyöngydaganat) a középfülbe jutó elszarusodó laphám, amely egymásra rakodó szarurétegeket termel. A hámsejtek többféle módon kerülnek a középfülbe. A koleszteatoma halláscsökkenéshez vezet, továbbá a fül kellemetlen szagú, gennyes váladékozásával, valamint arcidegbénulással, szédüléssel is járhat.

A fülfolyás kezelése

A kezelést a fülfolyás kiváltó oka határozza meg. Egyes esetekben nincs szükség különösebb beavatkozásra.

Akut középfülgyulladás esetén antibiotikumokra lehet szükség. Használhat fájdalomcsillapítót, például paracetamolt vagy ibuprofent.

A krónikus gennyes középfülgyulladást és az úszófület szintén antibiotikumos fülcseppekkel kell kezelni.

A dobhártya sérülései általában kezelés nélkül gyógyulnak. Néha szükség lehet antibiotikum szedésére, ha orvosa úgy véli, hogy a sérülés miatt fennáll a fertőzés veszélye.

Előfordulhat, hogy fül-orr-gégészhez kell fordulnia, például idegen test eltávolítása vagy a koleszteatoma kezelése miatt.

A fülfolyás megelőzése

Az alábbi tanácsok betartásával előzheti meg a fülfolyást.

  • Igyekezzen kerülni a fertőzéseket, ne tegyen idegen tárgyakat a fülébe, és fültisztításnál figyeljen, hogy ne sértse meg a füle belsejét.
  • Ha bedugult az orra, ne repüljön vagy búvárkodjon.
  • Zuhanyozás, úszás után szárítsa meg a füle belsejét.
  • Ha hajlamos a külső hallójárat fertőzésére, füldugóval védheti a fülét úszás közben.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk