Fulladás gyermekeknél

Fulladásról akkor beszélünk, amikor a levegő tüdőbe áramlása részben vagy teljesen elakad, akadályba ütközik, és légzési nehézséghez vezet.

Ez leggyakrabban akkor fordul elő, ha egy idegen test a légcsőbe szorul, vagy ha félrenyeléssel az étel a tápcsatorna helyett a légcsőbe kerül, illetve súlyos allergiás reakció (anafilaxia) esetén a kialakuló gégeödéma elzárja a légutakat. A fulladás életveszélyes állapot!

 

A fulladás főbb tünetei

A légcső részleges vagy teljes elzáródására, azaz fulladásra utal, ha az illető személy:

 

  • a torkát fogja, markolja (ez a fulladás általános jele);
  • köhög, zihál vagy öklendezik;
  • szemmel láthatóan légzési, nyelési nehézségei vannak;
  • sípoló, hörgő hangot hallat;
  • képtelen beszélni vagy hangot kiadni;
  • nem távozik levegő az orrából és a szájából;
  • elkékül az ajka, az arca, a fülcimpája vagy a körme;
  • rémült, esetleg tudatzavaros állapotban van;
  • elveszíti az eszméletét.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Az agy oxigén nélkül csak néhány percig képes működni, ezért ha a légutak bármilyen okból elzáródnak, akkor egészségügyi vészhelyzetről van szó. Ha a környezetében fulladás jeleit mutató személy tartózkodik, azonnal hívja a 112-t és kérjen mentőt!

 

Teendők fulladásos vészhelyzet esetén

A fulladó gyermeket köhögésre kell bátorítani, és semmiképpen nem szabad magára hagyni, még rövid időre sem. Amennyiben a köhögés nem hatékony (vagy „néma”, mert a gyermek nem kap levegőt), azonnal hívja a 112-t és kérjen mentőt! Ha lehetséges, maradjon vonalban, és kövesse a mentésirányító tanácsait.

 

Amennyiben a telefonos kapcsolat tartása nem lehetséges:

  • A gyermeket arccal lefelé fektesse a térdére úgy, hogy a gyermek feje lejjebb legyen, mint a teste. A gyermek száját nyitva tartva, tenyere alsó részének segítségével legfeljebb 5 óvatos, de határozott ütést mérjen a gyermek hátára a lapockák között. Minden egyes ütés után ellenőrizze, hogy a légcső elzáródása megszűnt-e. Vigyázzon, hogy a gyermek nyakát még véletlenül se érje ütés!
  • A lapockaközi ütést maximum 5 alkalommal ismételje. Ha az idegen test nem távozott, a gyermeket fektesse a combjára hanyatt, és alkalmazzon két ujjával határozott mellkasi lökéseket a mellbimbók magasságában a mellkas közepén. Ezt a műveletet is maximum 5 alkalommal ismételje meg.
  • Ha a művelet sikertelen volt, kezdje elölről a lapockaközi ütésekkel a mentők kiérkezéséig, vagy kövesse a mentésirányító utasításait.

 

Csecsemők esetében is a fenti procedúra végzendő, azonban a csecsemőt az alkarra is lehet fektetni, méretétől függően, ilyenkor a lapockaközi ütéshez érdemes a kézfej élét használni.

 

  • Ha a fulladás nem szűnik meg, a gyermek szilárd felületre fektetendő, hanyatt. Két ujjal a szegycsont alsó felén legfeljebb 5 mellkasi nyomást kell tenni – ahogyan újraélesztéskor, de lassabban és határozottabban. Minden nyomás után ellenőrizze, hogy a légcső elzáródása megszűnt-e.
  • Amennyiben ez sem segít, úgy a két mozdulatsort ötösével, felváltva ismételni kell az orvosi segítség megérkezéséig.

 

Ha az elzáródást okozó tárgy a légcsőből a szájba kerül, azt azonnal el kell távolítani. Ha az elsősegély sikeres, akkor is elengedhetetlen az orvosi vizsgálat, hiszen előfordulhat, hogy egy tárgy vagy annak egy darabja még a gyermek légcsövében van, illetve sérülést is okozhatott a légutakban.

 

Ha a gyermek elkékül, elernyed vagy eszméletét veszti, azonnal meg kell kezdeni az újraélesztést.

 

Fulladás megelőzése gyermekeknél

Fulladás bárkivel megeshet, de a csecsemők és a kisgyermekek nagyobb veszélynek vannak kitéve, mivel a gyermekek, különösen ötéves kor alatt, gyakran vesznek kisebb tárgyakat a szájukba. A fulladásos balesetek elkerülése érdekében az apró tárgyakat a csecsemők és a gyermekek számára elérhetetlen helyen kell tartani. Veszélyt jelenthet számukra minden apró tárgy, kemény ételdarab – például cukorka vagy nyers alma –, pénzérme, játék vagy kavics.

 

Az étkezés közben bekövetkező fulladás kockázatának csökkentése érdekében a gyermek sose egyen fekve vagy szaladgálva, csakis ülve! Az ételt apró darabokra kell vágni, és rendszeresen figyelmeztetni kell a gyermeket az alapos rágásra. Étkezés, a falat rágása közben nem szabad beszélni, mert ez is növelheti a félrenyelés kockázatát. Ötéves korig kerülendő a gyermek fulladásveszélyes ételekkel, például diófélékkel etetése.

 

Egy gyermek köhögésének több oka is lehet, ám ha az hirtelen következik be, és a gyermek nem beteg, akkor lehetséges, hogy egy tárgy került a légutakba. Ebben az esetben hívja a 112-t és kérjen mentőt, és kezdje meg a fulladásos vészhelyzet elhárítását célzó teendőket – amelyek a mentők kiérkezéséig alkalmazandók.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk