Fülplasztika

A fülplasztika olyan korrekciós műtét, amellyel javíthatók a fül esztétikai problémái. A szokatlan formájú, állású vagy méretű, esetleg aszimmetrikus fül sokak – gyermekek és felnőttek – számára okoz lelki, önértékelési gondot. Fejlődési rendellenességek során az esztétikai hiányosságot hallászavar is kisérheti (pl. a fülkagyló hiánya, a külső hallójárat hiánya esetén).

 

A fülplasztikai beavatkozás eredményei általában maradandóak, azonban nem ritkán többszöri korrekcióra is szükség lehet. Fontos, hogy a beavatkozás esztétikai eredményességével  kapcsolatban a beteg mindig reális elvárásokat támasszon.

 

Mikor indokolt a fülplasztika?

A műtéti eljárás indokolt, ha a beteg szokatlan formájú, méretű vagy állású füle számára elviselhetetlen nehézséget, állandó problémát okoz a mindennapi élete során, melyek gyakran önbizalomhiányt, állandó szorongást, önértékelési zavart, kisebbségi érzést is okozhatnak. Gyermekeknél gyakran gúnyolódás tárgyát képezheti, lehet a gyermeket érő abúzus tárgya.  

 

A fülplasztika alternatívái

A 6 hónaposnál fiatalabb csecsemők fülporca még puha, ezért kevésbé esztétikus alakja vagy állása formázó sínek használatával korrigálható. A porc megkeményedésével azonban – hat hónaposnál idősebb gyermekeknél, illetve felnőtt korban – a fül alakja, állása, mérete műtét, azaz fülplasztika útján változtatható meg.

 

A fülplasztikai műtét menete

A fülplasztika számos fajta eljárást foglal magában, aszerint, hogy a beavatkozás célja a fül állásának, méretének vagy kontúrjának megváltoztatása. Helyi érzéstelenítésben és altatásban is végzik – az utóbbit általában 10 évnél fiatalabb gyermekek esetében alkalmazzák. A beavatkozás időtartama az esetek többségében nem haladja meg az egy órát.

 

Fülplasztika során a sebész egy metszést ejt a fül hátsó vagy elülső felszínén. A porcról eltávolítja a bőr egy részét, és a porc alakjának megváltoztatásával, redőzésével, esetleg részleges eltávolításával eléri, hogy a fül közelebb simuljon a fejhez. Előfordul, hogy támogató öltésekre is szükség van a gyógyulásig.

 

A műtét helyét – általában egy hetes időtartamra – nyomókötéssel fedik le. A kötés feladata a fül rögzítése is. A páciens a műtét napján vagy másnap otthonába távozhat. Műtét után néhány hétig kerülendő a megerőltető testmozgás. A fülplasztikán átesett gyermek a kötés eltávolítását követően mehet közösségbe, a szervezett tornaórák alól általában 6 hétig felmentést kap.

 

A fülplasztika lehetséges szövődményei

A fülplasztika szövődményei az alábbiak lehetnek:

  • lokális fájdalom (fájdalomcsillapítóval enyhíthető),
  • vérzés,
  • fertőzés,
  • nem esztétikus hegesedés.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk