Galandféreg-fertőzés

A galandféreg általában az állatok bélrendszerében megtalálható élősködő. Fertőzött víz vagy hús fogyasztásával bekerülhet az emberi szervezetbe is, ahol különböző súlyosságú tüneteket okozhat. A galandféreg-fertőzést taeniasisnak is nevezik.

A galandféreg-fertőzésért a galandférgek különböző fajtái felelősek (Taenia saginata, T. solium, T. asiatica), amelyekkel az ember a fertőzött állatok húsának fogyasztásával fertőződik. A fertőzés gyakran tünetmentes vagy nagyon enyhe tünetekkel jár. A Taenia solium által okozott galandféreg-fertőzés cysticercosist okozhat, amely epilepsziás görcsök megjelenésével járhat.

A T. saginata és a T. solium világszerte előforduló parazita. A T. saginata által okozott taeniasis fertőzött, nyers marhahús fogyasztását követően alakulhat ki jellemzően Kelet-Európában, Oroszországban, Kelet-Afrikában és Latin-Amerikában, valamint előfordul az Egyesült Államok szegényes higiéniájú területein is. A T. solium okozta galandféreg-fertőzés gyakoribb a fejletlen, alacsony szanitációjú országokban, ahol az emberek nyers vagy nem megfelelően elkészített sertéshúst fogyasztanak (Latin-Amerika, Kelet-Európa, Afrika szubszaharai régiója, India és Ázsia). A T. asiatica fertőzés Ázsiára szorítkozik, jellemzően Koreában, Kínában, Tajvanon, Indonéziában és Thaiföldön fordul elő.

A galandféreg-fertőzés főbb tünetei

A fertőzés sokszor tünetmentes. A féreg akár évekig, évtizedekig is élhet az emberi szervezetben, mielőtt felfedezik. A tünetek általában attól függenek, hogy hol helyezkedik el az élősködő.

A bélrendszerbe kerülő lárvák idővel felnőtt bélférgekké alakulnak, és viszonylag enyhe tüneteket okoznak, például:

  • hasfájás,
  • hányinger,
  • gyengeség, fáradtság,
  • hasmenés,
  • az étvágy csökkenése, fogyás,
  • vitamin- és egyéb tápanyaghiány,
  • a székletben látható féregdarabok.

Egyes esetekben a galandféreg nem lárva, hanem féregpete formájában kerül be a szervezetbe. Ilyenkor a petékből kifejlődő lárvák a bélfalon áthatolva más szervekben folyadékkal teli cisztákat hozhatnak létre, ami akár életveszélyes állapothoz is vezethet, ha a ciszták túl nagyra nőnek vagy kipukkadnak.

Mivel a ciszták különböző helyeken jelenhetnek meg, az általuk okozott tünetek is ettől függenek.

  • Az agy és az idegrendszer érintettsége esetén például fejfájás, látászavarok, rohamok, demencia vagy agyhártyagyulladás léphet fel.
  • A máj érintettsége esetén sárgaság alakul ki.
  • A tüdőben kialakuló ciszták köhögéshez, nehézlégzéshez és/vagy véres köpet megjelenéséhez vezethetnek.

Ha a ciszta kifakad, akkor további lárvákat bocsát ki magából, amelyek újabb cisztákat hozhatnak létre, akár más szervekben is.

Cysticercosisnak nevezzük a Taenia solium lárváinak ciszta formái által okozott szöveti fertőzést. A lárvaciszták megfertőzhetik a központi idegrendszert, az izom- és egyéb szöveteket is. Az alacsony jövedelmű országokban ez a felnőttkori epilepsziaszerű görcsrohamok leggyakoribb oka.

Mikor forduljon orvoshoz?

A betegség gyanújával, a fentebb felsorolt tünetek megjelenésekor haladéktalanul kérjen orvosi segítséget!

A galandféreg-fertőzés kiváltó okai

A fertőzést a galandféreg szervezetbe jutása okozza. A galandférgek osztályába több olyan faj is tartozik, amelyek az emberi szervezetre is veszélyesek (Taenia saginata, T. solium, T. asiatica). A fertőzés általában valamilyen közvetítő fajon át történik, például fertőzött és nem megfelelően hőkezelt sertéshús, marhahús és hal fogyasztásával, fertőzött vízzel vagy ritkán kutya ürülékével.

A galandféreg-fertőzés lehetséges szövődményei

A bélrendszer galandféreg-fertőzése nem súlyos állapot, de olykor komoly szövődményeket is okozhat.

Ha a féreg elég nagy, akkor

  • vakbélgyulladást okozhat,
  • elzárhatja az epevezetéket,
  • akadályozhatja a hasnyálmirigy által kiválasztott enzimek bélrendszerbe jutását.

A ciszta kifakadására a szervezet olykor súlyos, életveszélyes allergiás reakcióval, úgynevezett anafilaxiás sokkal is válaszolhat.

A galandféreg-fertőzés diagnosztizálása

A diagnózis felállításához a székletminta elemzése és vérvizsgálat is szükséges lehet. A ciszták helyének azonosítására az orvos képalkotó eljárásokat is igénybe vehet.

A galandféreg-fertőzés kezelése

A bélben található galandféreg gyógyszerrel kezelhető. A cisztás megbetegedésre is léteznek hatékony gyógyszerek, de ilyenkor akár műtétre is szükség lehet. Nagyon súlyos esetben a szervátültetés jelentheti az egyetlen megoldást.

Mit tehet otthon?

Ha környezetében vagy önnél galandféreg-fertőzést diagnosztizáltak, különösen ügyeljen a higiéniára, hogy ne adja át a fertőzést. Szintén fordítson figyelmet kutyája rendszeres féregtelenítésére, és ne hagyja, hogy az arcát nyalogassa.

A galandféreg-fertőzés megelőzése

Egyes helyzetek és szokások megnövelik a fertőzés veszélyét, így a következő tanácsok betartásával nagyban csökkenthető a fertőzés esélye.

  • A fejlődő országok egy részében gyakoriak ezen fertőzések is, ezért amennyiben ilyen területre utazik, különös figyelmet kell fordítani a higiéniára és arra, hogy csak tökéletesen hőkezelt ételeket fogyasszon.
  • Fejlődő országokban vagy fertőzésveszélyes területeken minden gyümölcsöt és zöldséget hámozzon meg vagy alaposan mosson meg biztonságos (palackozott vagy forralt) vízzel.
  • Ne igyon és fogmosásra se használjon nem biztonságos vizet.
  • Mindig mosson alaposan kezet a WC használata után és mielőtt ételhez nyúl.
  • A húsokat hőkezelje minimum 63 Celsius fokon, hogy elpusztítsa az esetlegesen bennük élő lárvákat és petéket.
  • Ne egyen nem hőkezelt húsokat és halakat.
  • Kutyája bélféreg-fertőzését kezelje megfelelően, valamint ne engedje, hogy kutyája az arcát nyalogassa.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk