Gégerák

A gégerák a gége hámjából kiinduló rosszindulatú daganat. A gége a légcső kezdeténél található. Rendkívül fontos szerepet játszik a légzésben és a hangképzésben, tehát a beszéd kialakításában.

 

A gégerák különösen gyakori a 40-70 év közötti férfiakban. A dohányzás és a rendszeres, nagy mértékű alkoholfogyasztás a legnagyobb kockázati tényezője a betegségnek. Ha a gégerák korán felfedezésre kerül, I-es stádiumú daganat esetén, megfelelő kezelés mellett 90% a túlélés esélye. Az előrehaladott, IV. stádiumban azonban mindössze a betegek negyede menthető meg. Ezért is fontos a korai diagnózis felállítása!

 

A gégerák főbb tünetei

Gégerákra utalhatnak az alábbi tünetek, ha 2-3 hétnél tovább tartanak:

 

  • a hangszín megváltozása, rekedtség,
  • nyelési nehézség (diszfágia),
  • fájdalmas nyelés, a fádalom a fülig kisugározhat,
  • idegentest-érzés a torokban,
  • rossz lehelet,
  • általános fáradtság,
  • más okkal nem magyarázható fogyás,
  • sípoló hang légzéskor,
  • fulladás,
  • krónikus köhögés,
  • krónikus torok- vagy fülfájdalom,
  • a nyakon tapintható enyhén fájdalmas nyirokcsomó,
  • étkezés után jelentkező csuklás,
  • súlyos esetben légzési nehézség.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha a fenti tünetek közül bármelyik legalább 3 hete fennáll, keresse fel háziorvosát. Ha a megfázásszerű tünetek (köhögés, rekedtség) 2-3 hétnél tovább tartanak, a gégerákra is gondolni kell mint lehetséges diagnózisra. A tüneteket azonban okozhatja gégegyulladás (laryngitis), a hangszalag megerőltetése vagy egy egyszerű megfázás is.

 

Szükség esetén háziorvosa tovább fogja küldeni a fül-orr-gégészetre, ahol alaposan kivizsgálják.

 

A gégerák kiváltó okai

Mint minden rák, a gégerák is a sejt örökítőanyagának (DNS) megváltozásával kezdődik. A sejt olyan hibás utasításokat kap, amelyek arra késztetik, hogy kontrollálatlan osztódásba és növekedésbe kezdjen. Ezek a sejtek alakítják ki a daganatot. Gégerák esetén leggyakrabban olyan anyagok (pl. dohányfüst, alkohol) hatására indul el a sejtek daganatos átváltozása, amelyek a gége nyálkahártyáját irritálják.

 

A gégerák kialakulásának kockázatát fokozza:

 

  • Dohányzás.
    A dohányzás jelentősen emeli a gégerák kialakulásának kockázatát. Ha naponta több mint egy doboz cigarettát szív el, vagy több mint 40 éve dohányzik, 40-szer nagyobb az esélye a gégerák kialakulásának a nem dohányzókhoz képest.
  • Alkoholfogyasztás.
    A rendszeresen nagyobb mennyiségű alkoholt fogyasztók körében háromszor nagyobb a gégerák kialakulásának kockázata, mint az alkoholt nem fogyasztóknál.
  • Humánpapillomavírus-fertőzés (HPV).
    A szájüregi és gégerákok kialakulásában szerepet játszhatnak a tüneteket általában nem okozó HPV-fertőzések is. A HPV leggyakrabban orális szex során fertőzheti meg a gége nyálkahártyát. Az egyes HPV-törzseket hordozó személyek gyakran tünetmentesek, de akár 1-2 éven át is hordozhatják a vírust, ezért a fertőzés sokszor felismerés nélkül terjed egyik személyről a másikra, és az ismétlődő fertőződés sem ritka. Szexuálisan aktív, fiatal életkorban megfontolandó a válaszható, nem kötelező HPV elleni védőoltás felvétele.
  • Ha a családban (testvér, szülők, gyermek) már előfordult fej-nyaki daganat, kétszer nagyobb a valószínűsége a gégerák kialakulásának.
  • Az egészségtelen táplálkozás (sok vörös hús, feldolgozott élelmiszerek, olajban sült ételek) szintén növeli a gégerák kialakulásának kockázatát.
  • Foglalkozások, ahol kapcsolatba kerülhet a következő káros anyagokkal: azbeszt, fűrészpor, szénpor, formaldehid, izopropil-alkohol, nikkel, a kénsav gőzei, kipufogógáz, festékgőz.

 

A dohányzás és az alkoholfogyasztás a két legnagyobb kockázati tényező, ráadásul ezek hatásai összeadódnak abban az esetben, ha valaki dohányzik, és alkoholt is fogyaszt.

 

A gégerák lehetséges szövődményei

A gégét és a környező szöveteket érintő rosszindulatú elváltozás légúti elzáródást, rágási, nyelési nehézséget, fájdalmat okozhat, továbbá előfordulhat a hangképzés sérülése, a beszédkészség romlása. A gégerák áttéteket is adhat, de a távoli áttét igen ritka.

 

A gégerák diagnosztizálása

A fül-orr-gégész kikérdezi a beteget, majd gégetükrözéssel (indirekt laringoszkópia) megvizsgálja a gégét. Az eszközt a szájon keresztül vezetik be a nyelvcsapig. A vizsgálat kissé kellemetlen lehet, ezért esetenként érzéstelenítő sprayt alkalmaznak.

 

Szükség esetén endoszkóppal, direkt laringoszkópiás vizsgálattal szövetmintát is vesznek a rosszindulatú elváltozásra gyanús részből. A kezelés menetét a szövettani vizsgálat eredménye határozza meg. Azért, hogy a tumor kiterjedését és a lehetséges áttéteket felderítsék, képalkotó vizsgálatokat (MRI, CT, ultrahang) is végeznek.

 

A gégerák kezelése

A kezelést a daganat stádiuma alapján az úgynevezett onkoteam határozza meg, amely általában sebészből, onkológusból, patológusból és fül-orr-gégészből áll. A gégerák kezelésére sugárterápiát, kemoterápiát és műtétet használnak, ezeket kombinációban is. A kezelés során, ha lehetséges, törekednek a hangszalag és így a normál beszédhang megmentésére.

 

A beteg dönt arról, hogy elfogadja-e a felajánlott kezelési tervet.

 

Ha a gégerákot korán sikerül diagnosztizálni, akkor műtéttel (mikrosebészeti eszközökkel vagy lézerrel) vagy sugárterápiával jól gyógyítható.

 

A daganat típusától függően sugárterápia és kemoterápia együtt is adható, hogy a gégét ne kelljen eltávolítani.

 

Ha a rák előrehaladott, kombinációs terápiát használnak. Az előrehaladottságtól függően a gégét teljesen (teljes laringektómia) vagy csak részlegesen (részleges laringektómia) távolítják el. A műtét után sugárterápiát is alkalmazhatnak, hogy a lehetséges áttéteket elpusztítsák.

 

Előrehaladott állapotban kemoterápia, illetve biológiai terápia is adható, amely során biotechnológiai módszerekkel, speciális laboratóriumban előállított gyógyszerrel célzottan, sejtszinten gyengítik vagy stimulálják az immunrendszert.

 

Ha a gégét eltávolítják, a beteg nem fog tudni a korábbi módon beszélni vagy lélegezni. A nyakon kialakítanak egy rést (tracheosztóma) a légzéshez. Szakemberek ezután megtanítják a beteget az úgynevezett nyelőcsőbeszédre, vagy egy elektromos eszköz segíthet, amely elektronikus hangképzőként működik.

 

A gégerák megelőzése

A gégerák kialakulásának kockázatcsökkentése érdekében fontos a dohányzás abbahagyása. A dohányzásról való leszokáshoz kérjen segítséget háziorvosától, vagy keresse fel az Országos Dohányzás Leszokás Támogató Módszertani Központot.

 

Csak mértékkel fogyasszon alkoholt, lehetőleg étkezzen egészségesen, rendszeresen sportoljon.

 

Ügyeljen a megfelelő szájhigiénia betartására, és vegyen részt éves fogászati kontrollvizsgálaton.

 

Fiatal felnőtt korban ajánlott a HPV elleni védőoltás felvétele is, ami a szájüregi és gégerák megelőzése mellett a méhnyakrák, valamint a nemi szemölcsök megelőzésében is elsődleges fontosságú. A HPV elleni védőoltás nők és férfiak számára egyaránt ajánlott.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk