Graves-Basedow kór

A Graves-Basedow kór egy autoimmun betegség, mely a pajzsmirigytúlműködés leggyakoribb oka. A pajzsmirigyhormonok túltermelődését a pajzsmirigy működését serkentő rendellenes antitestek jelenléte okozza.

 

Gyakori jelenség a betegségben a szem kidülledésével járó ún. endokrin oftalmopátia. Elsősorban a nőket érinti, előfordulása 20-40 év között a leggyakoribb.

 

A Graves-Basedow kór főbb tünetei

A betegség legjellemzőbb tünete az ún. endokrin oftalmopátia, mely ritkább pislogással, szemszárazsággal, szemkivörösödéssel, szemkidülledéssel, könnyezéssel és fényérzékenységgel jár. A betegség további tünetei a pajzsmirigy túlműködése következtében alakulnak ki.

 

A Graves-Basedow kór tünetei lehetnek:

 

  • gyors fogyás jó étvágy mellett,
  • gyorsult szívműködés,
  • megnagyobbodott pajzsmirigy,
  • emelkedett vérnyomás,
  • ingerlékenység,
  • remegés,
  • izzadás,
  • ciklusváltozás,
  • hőérzékenység,
  • bélproblémák,
  • kimerültség,
  • alvászavar,
  • elvékonyodott bőr,
  • golyva,
  • törékeny haj.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben a fent felsorolt tüneteket tapasztalja, forduljon háziorvosához, aki gondoskodik a kivizsgálásáról, és szükség esetén endokrinológiai szakrendelésre utalja.

 

A Graves-Basedow kór kiváltó okai

A Graves-Basedow kór egy autoimmun betegség, melynek során egyelőre nem tisztázott okokból a szervezet rendellenes antitesteket (autoantitest) kezd el termelni, melyek képesek kötődni a pajzsmirigyhez, és fokozzák annak működését.

  

A Graves-Basedow kór lehetséges szövődményei

A betegség kezeletlenül akár vakságot is okozhat! Az emelkedett pajzsmirigyhormonok miatt kialakulhatnak szívműködési problémák, például pitvarfibrilláció, vagy akár szívelégtelenség. Emellett magasabb a csontritkulás (osteoporózis) kialakulásának kockázata is.

 

Súlyos szövődmény lehet az ún. tireotoxikus krízis, melynek oka a véráramba hirtelen nagy mennyiségben kerülő pajzsmirigyhormonok. Általában valamilyen akut stresszhatás, fertőző betegség váltja ki. Jellemző rá a magas láz, szapora pulzus (akár pitvarfibrilláció), remegés, izomgyengeség. Ilyen esetben hívja a 112-t és kérjen mentőt!

 

A Graves-Basedow kór diagnosztizálása

A betegség kivizsgálása endokrinológiai rendelésen történik, és általában a tünetek kikérdezésével és fizikális vizsgálattal kezdődik. Laboratóriumi vizsgálattal megnézik a pajzsmirigyhormonok szintjét, valamint keresik a pajzsmirigyellenes autoantitesteket. Sor kerülhet továbbá a pajzsmirigy ultrahang- és izotópos vizsgálatára is.

 

A Graves-Basedow kór kezelése

A kóros pajzsmirigyműködés kezelésére többféle eljárás áll rendelkezésre. Pajzsmirigyműködést gátló gyógyszerekkel lassan csökkenthetők a pajzsmirigy túlműködése miatt kialakult tünetek, a teljes kezelés általában egy évig vagy még tovább tart. Radiojód-terápiával (radioaktív jódizotóp adásával) a pajzsmirigy megkisebbedik, és 6–12 hét alatt kialakul a normál pajzsmirigyfunkció.

 

Sor kerülhet műtéti kezelésre is, ilyenkor a műtét során a sebész eltávolítja a pajzsmirigy egy részét (a további hormontermelést a bennmaradó pajzsmirigy biztosítja). Előfordulhat, hogy a műtét után nem marad elegendő mennyiségű pajzsmirigyszövet, ilyenkor életfogytig szükséges a hormonpótlás.

 

A tireotoxikus krízis kezelése intenzív osztályos feladat: elsődleges a folyadékpótlás, a béta-blokkolók adása, illetve szükség lehet nyugtatókra is.

 

Pajzsmirigyműködés és várandósság

Várandósság esetén a pajzsmirigy túlműködése koraszüléshez, illetve vetéléshez vezethet, anyai szövődmény lehet a lepényleválás és szívproblémák is. Magzati szövődmény is előfordulhat veleszületett fejlődési rendellenességek formájában, ezért bármilyen pajzsmirigybetegség esetén mindenképpen endokrinológiai kivizsgálásra és kezelésre van szüksége a várandós kismamának.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk