Gyermekkori ágybavizelés

Ötéves és annál idősebb gyerekeknél is előfordulhat az ágybavizelés, amit legtöbbször testi okok váltanak ki, de sokszor lelki problémákat (pl. szégyenérzet) is okozhat. Ezért is fontos, hogy a család megfelelően reagáljon rá, és a gyermek a szükséges vizsgálatokat követően a megfelelő kezelést kapja.

Hároméves kor alatti gyerekeknél még normálisnak számít, hogy nem tudják teljes kontroll alatt tartani a húgyhólyagjuk működését, azonban a korral járó testi-lelki fejlődéssel egyre jobban működik ez a funkció éjjel is.

 

Amikor a gyermek életkora szerint már képes lehetne a vizelet-visszatartásra, mégis bepisil éjjel, akkor merül fel az éjszakai ágybavizelés (enurézis nokturna) gyanúja. Az éjszakai ágybavizelés többféle módon is előfordulhat: lehet elsődleges, másodlagos és monoszimptómás.

 

Elsődleges forma: amikor az életkora már indokolná, de a gyermek mégsem képes arra, hogy éjjel vissza tudja tartani a vizeletét, nem válik szobatisztává.

 

Másodlagos forma: ha legalább fél évig jól működő szobatisztaság után újra előfordulnak vizelet-visszatartási problémák.

 

Monoszimptómás bevizelés: ha csak alvás közben jelentkezik a probléma (az esetleges délutáni alvást is ideértve). Nem monoszimptómás bevizelésről van szó, ha nappal, éber állapotban is vizelési zavarok lépnek fel, például gyakori vizelés (poliuria) vagy a vizelet-visszatartás képtelensége (inkontinencia).

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Az esetek többségében a lányok öt-, a fiúk hatéves korukra megtanulják kontrollálni az éjszakai vizelési ingert, felébrednek rá. Ha gyermeke öt-hat éves korára sem lesz éjszaka is stabilan szobatiszta, vagy féléves szobatisztaság után újra problémákat tapasztal, forduljon a gyermekorvoshoz, aki szükség szerint gondoskodni fog a további vizsgálatokról.

 

Éjszakai ágybavizelés kiváltó okai

Az ágybavizelésnek lehetnek fizikai és lelki okai is. Sokan gondolják, hogy a lelki okok vannak többségben, de lelki problémák a kisgyerekeknél csak nagyjából az esetek 10%-át magyarázzák. Arra azonban mindig figyelni kell, hogy az ágybavizelés okozhat lelki problémákat (ami ilyenkor nem ok, hanem következmény lesz).

 

Szülőként fontos tudni, hogy az éjszakai ágybavizelés nem viselkedési zavar, a gyermek nem tehet róla, a büntetés, megszégyenítés csak ront a helyzeten.

 

A vizelet-visszatartás nehézsége az egyik leggyakoribb gyerekbetegség: hatéveseknél 5-20 százalék, nyolc-tíz éves korban 10 százalék, és még a 16-20 évesek között is 1 százalék a gyakorisága. A fiúknál gyakoribb jelenség, mint a lányoknál.

 

Testi okok

Genetikai hajlam, öröklődés: az éjszakai ágybavizelés családi halmozódást mutat. Ha az egyik szülőnél előfordult, akkor 40 százalék, ha mindkettőnél, akkor 70 százalék az esélye, hogy a gyermeküknél is tapasztalható lesz.

 

Késés a fejlődésben: a gyermek az átlagosnál később tanulja meg a megtelt húgyhólyag által kiváltott reflex gátlását. Ez a jelenség ADHD (figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar) esetén gyakoribb.

 

Fokozott vizeletkiválasztás: okozhatják rossz ivási szokások (ha lefekvés előtt iszik sokat a gyerek), de kiválthatja az éjszakai vizeletkiválasztást csökkentő ADH-hormon alacsony szintje is.

 

Húgyhólyag kicsi mérete: ez az anatómiai adottság primer éjszakai ágybavizelést okozhat, amit sokszor nappali inkontinencia is kísér.

 

Ébredési zavar: a kisebb gyerekek általában a mélyalvási fázisból nem ébrednek fel a vizelési ingerre, a nagyobbak pedig az álomalvás fázisából ébrednek nehezebben.

 

Cukorbetegség: a gyerekeknél is egyre gyakrabban jelentkező cukorbetegség fokozott szomjúságérzettel, gyakoribb és nagyobb mennyiségű vizeletürítéssel jár, ami éjszakai ágybavizeléshez vezethet.

 

Testi okok lehetnek továbbá a székrekedés, hüvelygyulladás (vaginitis), illetve húgyúti fertőzés is.

 

Pszichés okok

A már szobatiszta gyerekeknél – akár idősebb korban is – valamilyen lelki trauma is kiválthatja az ágybavizelést.

 

A kiváltó ok lehet:

 

  • egy szeretett személy vagy tárgy elvesztése;
  • jelentősebb változás (pl. költözés, iskolaváltás, testvér megszületése);
  • egyéb változás a gyermek megszokott életvitelében;
  • szexuális zaklatás: más viselkedésbeli változásokkal és testi tünetekkel együtt jelentkezve.

 

Éjszakai ágybavizelés lehetséges szövődményei

Az éjszakai ágybavizelés okozta szégyenérzet vagy szorongás lelki problémákhoz vezethet. A pszichés következmények nem megfelelő hozzáállás és kommunikáció esetén súlyosak is lehetnek, éppen ezért a megfelelő kivizsgálás és kezelés mellett nagyon fontos a környezet hozzáállása, a család támogató és megértő magatartása.

 

Éjszakai ágybavizelés diagnosztizálása

Ha az ágybavizelés hetente többször is előfordul, akár hónapokon keresztül, keresse fel a gyermekorvost. A gyermekorvos kikérdezi a gyermeket a korábbi szokásairól, és megkérheti a családot, hogy vezessen folyadéknaplót, illetve naplózza az alkalmakat, amikor ágybavizelés történt. Szükség lehet a vesefunkciók vizsgálatára is vérvétellel, vizeletvizsgálattal.

 

Egyes esetekben szakorvosi konzultációra is szükség lehet urológus, neurológus, pszichológus részvételével. Az orvos fájdalommentes képalkotó vizsgálatokat is kérhet (ultrahangvizsgálat, urodinámiás vizsgálatok). A pszichológiai okokat gyermekpszichológusnak kell felderítenie és kezelnie.

 

Éjszakai ágybavizelés kezelése

A legtöbb gyermek idővel kinövi ezt a problémát, így ha az esetlegesen fennálló és kezelendő okokat (cukorbetegség, húgyúti fertőzés stb.) kizárják, akkor sok esetben nincs egyéb teendő. A legfontosabb, hogy a környezet megértően, a hibáztatást, megszégyenítést, büntetést elkerülve álljon a vizelet-visszatartási problémához. Valamennyi ok esetén hasznos a folyadékbevitel átgondolása – például lefekvés előtt már ne igyon sokat a gyerek, és kerülje a magas cukor- vagy koffeintartalmú italokat, különösen délután és este.

 

Az éjszakai vizeletkiválasztást csökkentő ADH-hormon alacsony szintje esetén gyógyszeres hormonpótlás jöhet szóba. Megoldást nyújthat a hólyagtréning – ilyenkor napközben a vizelés tudatos késleltetésével fejleszthető a vizelet-visszatartás képessége, csökkenthető a napi vizelések száma.

 

Mit tehet otthon?

Fontos a gyermek támogatása. A megszégyenítés, a csúfolás, a nyomok haragos eltakaríttatása nem oldja meg a problémát, az így kiváltott szorongás viszont ront a helyzeten. Ha gyakran előfordul, érdemes a matracot gumilepedővel védeni, és előkészíteni száraz váltópizsamát, hogy minél kisebb stresszel járjon az ágybavizelés. Ma már kaphatók éjszakai ágybavizelést jelző berendezések is, amelyek az első csepp érzékelésére jeleznek, így felébresztve a gyermeket.

 

Éjszakai ágybavizelés megelőzése

Az éjszakai ágybavizelés lelki okainak megelőzésére krízishelyzetekben vagy nagyobb életviteli változások idején fordítson kiemelt figyelmet gyermekére.

 

A fizikai okok közül a fertőzések a megfelelő tisztálkodással, személyes higiéniával, a székrekedés pedig kiegyensúlyozott étrenddel és mozgással megelőzhető.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk