Hallójárat-gyulladás (Úszófül)

Az hallójárat-gyulladás (otitis externa, úszófül vagy külsőfülgyulladás) a külső hallójárat heveny, gyulladásos megbetegedése, ami hosszú távon ugyan nem súlyos állapot, de minél előbb kezelni kell. 

A köznyelvi elnevezése arra utal, hogy rendszerint azok betegsége, akik sok időt töltenek a vízben, tehát kialakulásának fő kockázati tényezője a fülbe jutó víz, a tartós nedvesség. Megelőzéseként elsősorban a fül víztől való óvása ajánlott.

Az úszófül főbb tünetei

A hallószerv 3 fő részből áll: külsőfül (fülkagykó és hallójárat), középfül (dobhártya, dobüreg, fülkürt), belsőfül (receptorokat tartalmazó csiga). Az úszófül a külső hallójárat bőrét érintő – többnyire bakteriális, esetleg gombás – fertőzés, mely akut és krónikus formában is előfordulhat.

A betegség általában a hallójárat viszketésével és enyhe fájdalmával kezdődik, majd a tünetek fokozatosan súlyosbodnak.

A hallójárat-gyulladás jellemző tünetei:

  • fülfájás (különösen az állkapocs mozgatásakor, pl. rágáskor),
  • a fül környékének érzékenysége,
  • gyulladt, vörös, duzzadt hallójárat,
  • feszülő, eldugult fül érzése,
  • halláscsökkenés,
  • hőemelkedés, láz,
  • fülfolyás.

A betegség elsősorban gyermekek vagy a gyakran úszók körében fordul elő, és különösen a nyári strandidőszakban gyakori probléma.

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha a kezdeti tüneteket, a hallójárat enyhe fájdalmát és viszketését huzamosabb ideig – 2-3 napon keresztül – tapasztalja, mielőbb forduljon fül-orr-gégész szakorvoshoz, mert a kezeletlen gyulladás erős fájdalommal jár.

Az úszófül kiváltó okai

A hallójáratba – pl. úszás, búvárkodás, zuhanyozás, fürdés során – kerülő víz miatt a felázott bőr sérülékennyé válik, ahol könnyen megtelepedhetnek a kórokozók, melyek gyulladást, bakteriális vagy gombás fertőzést idézhetnek elő.

Az úszófület okozhatják még a hallójáratba kerülő idegen tárgyak – például füldugó, hallókészülék, fülpálcika – is, melyek a hallójárat bőrének megsértésével segítik elő a fertőzést.

A hallójárat gyulladását okozhatják még az alábbiak is:

  • hajszálak,
  • nem kellően tiszta vízben való sportolás, játék,
  • allergiás reakció,
  • fültisztítás során a hallójárat mélyére tolt szennyeződés,
  • gennyes középfülgyulladás miatt felázott hám.

Az úszófül diagnosztizálása

A fül-orr-gégész szakorvos – a kikérdezést követően – a hallójárat megtekintésével diagnosztizálja a külső hallójárat gyulladását.

Az úszófül kezelése

A kezelőorvos a hallójárat kitisztítása után rendszerint gyulladáscsökkentő, antibiotikumos vagy gombaellenes fülcseppet, illetve fájdalomcsillapítót ír fel. Ha a fül váladékozása vagy a hallójárat szűkülete olyan nagymértékű, hogy nem teszi lehetővé a fülcsepp bejutását, akkor gézcsíkra applikálják a gyógyszert és ezt helyezik a hallójáratba.

Bizonyos esetekben szükség lehet antibiotikum szedésére is.

A kezelés hatására a tünetek többnyire néhány nap múltán megszűnnek. A gyógyulásig a fület szárazon kell tartani, és kerülni kell a fülhallgató, hallókészülék, fültisztító pálcika használatát.

Az úszófül megelőzése

A betegség megelőzésében fontos a fül szárazon tartása, ezért úszás, fürdés után a hallójáratba került vizet alaposan (pl. a fej előre döntésével) el kell eltávolítani, illetve hajszárítóval is kiszárítható (a hajszárító levegője ne legyen forró, ehhez a készüléket a hallójárattól kellő távolságban kell tartani).

A külső hallójárat gyulladásának elkerülésében az alábbiak betartása is segíthet:

  • füldugó használata úszáskor, hajvágáskor,
  • úszás, játék kerülése bizonytalan tisztaságú vízben,
  • a hallójárat irritálásának elkerülése (fültisztító pálcikával vagy bármilyen más tárggyal).

Úszófül gyermekkorban

A középfülgyulladás nagyon gyakori betegség gyermekkorban, különösen csecsemőknél és a 3 év alatti kisgyermekeknél, mivel a fülkürtjük rövidebb és könnyebben elzáródik, illetve az immunrendszerük még fejletlenebb.

A középfülgyulladásnak több típusa létezik: gyakran a torok hátsó részéből húzódik rá a fülre megfázást, influenzát és más légzőszervi betegségeket követően, de oka lehet a külső fül fertőzése, vagyis az úszófül, ami jellemzően víz hatására, vagy a külső hallójárat fizikai károsodása után alakul ki. Ennek elkerülése érdekében nagyon fontos, hogy a szülők ne helyezzenek semmit a hallójáratba (fültisztító pálcikát sem), illetve ügyeljenek arra, hogy ne jusson a gyermek fülébe szappan, víz és sampon.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk