Hányás

A hányás nagyon kellemetlen tünet, folyamat, de az esetek nagy részében nincs komolyabb oka. A gyakori hányás kiszáradáshoz vezethet, ám szerencsére kevés olyan betegség fordul elő, amelynek ez a kísérő tünete két napnál tovább fennáll.

 

A gyerekeknél a hányás gyakran társul különféle fertőző vagy gyulladásos megbetegedésekhez.

 

A hányással gyakran társuló tünetek

Mindenekelőtt a hányinger, de a hasfájás és a hasmenés is jellemző lehet. A gyakori hányás következtében kialakuló kiszáradás tünetei fokozott figyelmet érdemelnek, úgymint a csekély mennyiségű és általában koncentráltsága miatt sötét vizelet, beesett, karikás szemek, száraz nyelv, kiszáradt száj, fejfájás és gyengeség.

 

A kiszáradás elsősorban a kisgyermekeket, csecsemőket veszélyezteti.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha a hányással együtt hasi vagy mellkasi fájdalom, látászavarok, magas láz, esetleg tarkómerevség tapasztalható – hívja a 112-t és kérjen mentőt! 

 

Abban az esetben is sürgősségi ellátásra van szükség, ha a hányásban ürülék található, vagy a hányással egyidejűleg a végbél vérzése is bekövetkezik.

 

Orvoshoz kell fordulni:

 

  • ha a hányás több mint két napon keresztül előfordul,
  • ha a kiszáradás tünetei tapasztalhatók,
  • ha a folyadék nem „marad benn” több mint tizenkét órája,
  • ha a hányás zöld vagy véres, esetleg kávézacc-szerű képleteket tartalmaz,
  • ha a hányáshoz kínzó fejfájás társul,
  • ha a hányás cukorbeteg személynél következik be – különösen, ha az illető inzulint is használ betegsége kezeléséhez.

 

A hányás lehetséges okai

Hányást leggyakrabban valamilyen vírusfertőzés okoz, de gyakran előfordul a terhesség alatt is. Ételmérgezés miatt is bekövetkezhet hányás, miként a tengeribetegségnek is jellemző tünete. Hányás központi idegrendszeri betegség tünete is lehet.

 

A hányás kezelése

Ennek a kellemetlen tünetnek a kezelése leginkább a kiváltó okok kezelését jelentheti. Ám néhány tanácsot hasznos lehet megfogadni a hányással kapcsolatban. Első és legfontosabb a pihenés, mivel a szervezetet egy „hányós” betegség igencsak megviseli. Továbbá a „hányós” időszak alatt sem szabad éhezni, meg kell próbálni enni.

 

Sok víz, esetleg alacsony cukortartalmú természetes gyümölcslé, izotóniás ital fogyasztása is hasznos lehet. A magas cukortartalmú ételek-italok, energiaitalok viszont kerülendők, mert a hányástól kiszáradóban lévő szervezet elől a bennük lévő cukrok további vizet kötnek magukhoz.

 

Fontos tudni, hogy a „hányós” betegség idején szedett fogamzásgátló tabletták – ahogy bármilyen szájon át bevett gyógyszer – teljeskörű felszívódása nem vehető biztosra, ezért a nem kívánt terhesség megelőzésére ebben az időszakban „más megoldás után kell nézni” (például: óvszer).

 

A hányás megelőzésének lehetőségei

A megelőzés leginkább a kiváltó betegségek, vírusfertőzések megelőzését jelenti. Egyes esetekben – mint például az utazási hányinger (tengeribetegség) –, a megelőzéshez speciális tabletták is kaphatók a patikákban, ezek leggyakoribb mellékhatása a fokozott álmosság, kábultság.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk