Herpangina

A herpangina a Coxsackie-vírus által okozott heveny hólyagos torokgyulladás (pharyngitis vesicularis). A betegség bármely életkorban előfordulhat, de elsősorban a 3-10 éves gyermekeket érinti, serdülőkorban, felnőtteknél ritka.

A betegség a nyári időszakban gyakoribb. Mivel cseppfertőzéssel (köhögés, tüsszentés), illetve fertőzött széklettel szennyezett tárgyak érintésével könnyen terjed, közösségben (óvoda, iskola) halmozottan is előfordulhat, kisebb helyi járványokat okozva.

A herpangina főbb tünetei

A betegség általános tünetei a hirtelen magas láz, fejfájás, torok-, nyak- és hasi fájdalom, a végtagokban izomfájdalom. Az általában 38-40 °C közötti láz 2-4 nap alatt megszűnik, néha csak hőemelkedés alakul ki. Csecsemőknél hányás és hasi görcsök is előfordulhatnak. A herpanginát fájdalmas nyelés és étvágytalanság kíséri. 

A hátsó garatfalon, az első garatíven, a mandulákon, a lágy szájpad hátsó részén, az orca nyálkahártyán, ritkábban a nyelven, uvulán fájdalmas, apró kiütések keletkeznek, amelyek lencsényi hólyaggá alakulnak, majd felületesen kifekélyesednek, és körülbelül egy hét alatt spontán eltűnnek. Az elváltozások ritkán egyediek, általában 2-6 darab jelentkezik egyszerre.

A Coxsackie-vírusok bizonyos típusai nemcsak a száj hátsó részében okozhatnak hólyagkiütéses elváltozásokat, hanem a tenyéren, talpon és farpofákon is. Ezt a kórképet nevezik kéz-láb-száj betegségnek.

Mikor forduljon orvoshoz?

Forduljon háziorvosához, ha saját magán vagy gyermekénél a fentebb felsorolt tüneteket észleli.

Fontos! Ha a gyermek képtelen meginni legalább a felét a megszokott napi folyadékmennyiségnek, illetve a csecsemőnél nincs legalább napi 4-5 nedves pelenka, vagy idősebb gyermek nem ürített vizeletet az utolsó 6-8 órában, haladéktalanul jelezze azt a házi gyermekorvosnak!

A herpangina kiváltó okai

A herpangina kórokozója többnyire a Coxsackie-A vírus, ritkábban a Coxsackie-B vírus, az enterovírus A71 és az ECHO-vírusok. A Coxsackie-A és -B vírusok az ún. Picorna-vírusok családjába, azon belül az enterovírusok közé tartoznak.

Az enterovírusok – elnevezésük ellenére – általában nem emésztőrendszeri betegségeket okoznak, azonban a bélben szaporodnak, és megjelennek a székletben. A betegség cseppfertőzéssel vagy szennyezett kézzel, felületekkel terjed. 

Az enterovírusok kizárólag emberről emberre terjednek, főként zsúfolt helyeken, illetve rosszabb higiénés körülmények között.

A herpangina lehetséges szövődményei

A torokfájással és nyelési nehezítettséggel kísért, lázas állapot néhány nap elteltével nyomtalanul gyógyul. A láz és az evési/nyelési nehezítettség főleg fiatal gyermekeknél viszont kiszáradáshoz vezethet.

Egyéb szövődmények – agyhártyagyulladás, agyvelőgyulladás, vírusos tüdőgyulladás, fültőmirigy-gyulladás – nagyon ritkán előfordulnak. A herpangina fiatal csecsemőknél súlyos légzési distressz szindrómával, májgyulladással és szívizomgyulladással járhat.

A herpangina diagnosztizálása

A herpangina kórisméjének felállítása a klinikai képen vagy a Coxsackie-vírus kimutatásán alapul. A vírus polimeráz-láncreakción alapuló vizsgálattal (PCR-teszt) kimutatható, de az esetek túlnyomó többségében szükségtelen a teszt elvégzése. A diagnózis általában a nyálkahártya-tünetek és a panaszok alapján felállítható.

A kórismézés során fontos a herpangina elkülönítése egyéb betegségektől, mint amilyen például a herpeszes szájnyálkahártya-gyulladás, a visszatérő afta (lásd: Fekélyes szájbetegségek), valamint más eredetű mandula- és garatgyulladások.

A herpangina kezelése

Mivel az enterovírusok, így a Coxsackie-vírusok ellen sem létezik hatékony vírusellenes szer, a herpangina kezelése során csak a tünetek enyhítése lehetséges, ami láz- és fájdalomcsillapítást, valamint szájfertőtlenítő szerrel való öblögetést foglal magában.

Herpangina esetén sem az ún. immunerősítő gyógyszerek, sem a nagy dózisban alkalmazott vitaminok nem rendelkeznek igazolt hatással.

A fájdalmas hólyagok és fekélyek okozta nyelési nehézség esetén a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel érdekében átmenetileg infúzión keresztül adott folyadékpótlás válhat szükségessé, ha a beteg hosszabb ideig nem képes a megfelelő mennyiségű folyadék és táplálék elfogyasztására.

Mit tehet herpangina esetén?

Nyelési nehezítettség esetén pépes, könnyen lenyelhető, puha állagú ételek képezzék az étrendet. Javasolt puding, fagylalt fogyasztása, hideg folyadék kortyolása.

Ügyeljen a rendszeres szappanos kézmosásra, a betegség ideje alatt mindennap fertőtlenítse a beteg által érintett felületeket, játékokat, evőeszközöket és használati tárgyakat is. A beteg a lázas, hólyagos szakasz alatt lehetőleg ne menjen közösségbe. 

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk