Hirsutizmus (Fokozott szőrnövekedés)

A hirsutizmusról (fokozott szőrnövekedésről) kizárólag nők esetén beszélhetünk, abban az esetben, ha a férfiakra jellemző területeken, úgymint az arcon, nyakon, mellkason, hason, derékon, tomporon és/vagy combon fokozott szőrnövekedés jelentkezik.

A hirsutizmust leggyakrabban hormonszint eltérés okozza, leggyakrabban az androgének, ezen belül is a tesztoszteron fokozott termelődése. A kor előrehaladtával a nők arcán és testén természetes módon is több szőr nő, különösen menopauza után. Azonban ez a szőrzet eltér a hirsutizmustól.

A hirsutizmus főbb tünetei

Hirsutizmus esetén a nőknél férfias jellegű fokozott szőrnövekedés jelentkezik az

  • állon,
  • felső ajak fölött,
  • nyakon,
  • mellkason,
  • comb belső felszínén.

A hirsutizmus a fokozott androgén hormontermelésnek köszönhetően gyakran együtt jár a virilizációnak nevezett folyamattal, melyre jellemző:

  • a hang mélyülése,
  • kopaszodás,
  • aknék,
  • mell méretének csökkenése,
  • izomzat növekedése,
  • menstruációs zavarok vagy menstruáció elmaradása,
  • clitoris (csikló) megnagyobbodás.

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben fokozott szőrnövekedést tapasztal nőként azt arcán, mellkasán, nyakán, hasán, derekán, tomporán vagy combján, keresse fel háziorvosát, hiszen számos tényező állhat tünetei hátterében, ezért fontos a korai diagnózis.

A hirsutizmus kiváltó okai

A hirsutizmus leggyakoribb oka az androgén hormonok (főként tesztoszteron) fokozott termelődése, vagy a hormonokra való fokozott érzékenység vagy mindkettő egyszerre. Ennek hátterében leggyakrabban a policisztás ovárium szindróma (PCOS) áll, mely gyakran már pubertáskorban jelentkezik. Felborult hormonháztartást, szabálytalan menstruációs ciklust, elhízást, terméketlenséget és cisztákat eredményez a petefészkeken. Bizonyos esetekben azonban az oka tisztázatlan.

Ritkább esetben az alábbi okok állhatnak a hirsutizmus hátterében:

Fentieken túl egyéb egyéb hormoneltérések (lásd pl.: Cushing-szindróma, akromegália, congenitális adrenális hiperplázia) is fokozott szőrnövekedéssel járhatnak.

Az alábi néhány tényező suintén befolyással lehet a hirsutizmus kialakulására.

Családi halmozódás: hirsutizmust eredményező betegségek családi halmozódása előfordulhat (pl.: congenitális adrenális hiperplázia, policisztás ovárium szindróma). Amennyiben ezek a betegségek már előfordultak a családban, úgy nagyobb esély van a hirsutizmus kialakulására.

Származás: mediterrán, közép-keleti, dél-ázsiai nemzetségbe tartozó nők esetén a hirsutizmus előfordulása gyakoribb.

Túlsúly: túlsúly esetén az androgén termelés megnövekedett, ami tovább ronthat a hirsutizmuson.

A hirsutizmus lehetséges szövődményei

A hirsutizmus egy nő életében érzelmi megterhelést jelent, elveszítheti magabiztosságát, nőiességének érzetét. Egyes esetben akár depresszióhoz is vezethet. Maga a hirsutizmus testi gondot nem okoz, azonban az ezzel járó hormoneltérések igen. Policisztás ovárium szindróma esetén például terméketlenség jelentkezhet.

A hirsutizmus diagnosztizálása

A hirsutizmus diagnosztizálásához vérvételre van szükség, melyből főként a hormonszintek vizsgálatára kerül sor. A hormonszintek vizsgálatakor elsősorban a tesztoszteron mennyiségét vizsgálják, de egyéb nemi hormonok (pl. LH, FSH, ösztrogén, progeszteron, prolaktin), valamint a pajzsmirigy működését szabályozó TSH és a mellékvese hormonok (pl. kortizol) szintjeinek vizsgálatára is szükség lehet a ciklus során.

Ezen felül fizikális vizsgálat során megvizsgálják a hasat és a kismedencét. Amennyiben PCOS-re vagy daganatra gyanú van, hasi és kismedencei ultrahang, illetve CT vizsgálatra is sor kerülhet.

A hirsutizmus kezelése

A hirsutizmus kezelése összetett, és a kiváltó októl függ.

PCOS – kezdetben az alábbi javaslatokat érdemes betartani:

  • súlycsökkentés: amennyiben túlsúlyos érdemes megpróbálni lefogyni, ugyanis ez segíthet a hormonszintek helyreállításában (androgén termelés csökken);
  • szőrtelenítés otthon: használhat borotvát, gyantát, epilátort, cukorpasztát a szőr eltűntetésére;
  • további szőrtelenítési lehetőség: lézeres szőrtelenítés, elektrolízises szőrtelenítés;
  • orvos által felírt szőrnövekedést lassító krémek alkalmazása (eflornitin tartalmú krém);
  • fogamzásgátló szedése szintén segíthet a hormonszintek rendezésében.

Amennyiben az imént felsoroltak nem vezetnek eredményre 6 hónap alatt, bizonyos gyógyszerekkel (pl. anti-androgénekkel: spironolakton) lehet még befolyásolni a felborult hormonszinteket.

A hirsutizmus megelőzése

A hirsutizmus nem megelőzhető, azonban PCOS esetén, ha ez túlsúllyal társul, a fogyás segíthet a hirsutizmus tüneteinek mérséklésében.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk