Hydrocele (Vízsérv)

A hydrocele (vízsérv vagy herevízsérv) a herezacskó duzzanata, amely akkor alakul ki, amikor a herét körülvevő burokban folyadék gyűlik össze. Előfordul, hogy a duzzanat mértéke reggelente kisebb, estére pedig nagyobb lesz.

Fájdalmat nem, de felnőtt férfiak esetében kényelmetlenséget okozhat. Újszülötteknél gyakori jelenség, egyéves korig általában kezelés nélkül, magától elmúlik. Idősebb korban a herezacskó fertőzéses gyulladása vagy sérülése okozhatja, ami súlyosabb esetben orvosi beavatkozást igényel.

A betegség egyetlen jele többnyire a fájdalommentes hereduzzanat az egyik vagy mindkét herében. Amennyiben – felnőtt férfiak esetében – a vízsérv kiváltó oka gyulladás, úgy ahhoz mérten jelentkezhet fájdalom is.

Mikor forduljon orvoshoz?

A hydrocele az esetek többségében nem okoz fájdalmat, nem hordoz kockázatot, és nem igényel kezelést sem. Ennek ellenére minden herezacskó-duzzanat esetén ajánlott urológus szakorvos felkeresése, aki megállapítja a háttérben álló okokat, vagy kizárja a hasonló tünetekkel járó egyéb, akár súlyosabb betegségeket.

Gyermeknél tapasztalt herezacskó-duzzanat esetén ugyanez a teendő!

Átlagosan minden 10. csecsemőnél mutatkoznak a hydrocele jelei, ezek azonban többnyire egy éven belül kezelés nélkül elmúlnak. Ha ez nem következik be, a gyermekkel ismét orvoshoz kell fordulni, mert indokolt lehet a sebészeti beavatkozás (lásd lentebb: A vízsérv kezelése).

Fontos! Azonnal fel kell keresni az orvost a heréket érintő fájdalom esetén, vagy ha annak sérülését (ütés, nyomás, trauma) követő néhány órán belül duzzanat jelentkezik a szervben. A tünetek utalhatnak lágyéksérvre vagy herecsavarodásra is. Utóbbi gyors orvosi beavatkozást igényel.

A hydrocele lehetséges okai

A herék normál esetben már a magzati élet során leszállnak a hasüregből a herezacskóba, úgy, hogy közben a hashártyát maguk előtt tolják. A herék útja nyomán kialakuló csatorna idővel bezárul, de egyes esetekben részben vagy teljesen nyitva marad, és a hasüregben, a belek körül lévő folyadék lecsorogva megjelenik benne, majd felgyűlik a herezacskóban is. Így alakul ki a csecsemőkori vízsérv.

A sérvekről általánosságban külön cikkben olvashat.

Idősebb korban vízsérv képződhet (akár évek alatt, fokozatosan) a herezacskó sérülése vagy gyulladás (mellékhere-gyulladás, fertőző nemi betegség vagy heredaganat) következtében.

A hydrocele lehetséges szövődményei

A vízsérv önmagában nem veszélyes – a termékenységet sem befolyásolja –, azonban társulhat olyan alapbetegséggel, amely súlyos szövődményeket okozhat:

  • fertőzés vagy daganat (csökkentheti a hímivarsejt-termelést, vagy befolyásolhatja azok működését);
  • lágyéksérv (a hasfalba szorult bélhurok életveszélyes szövődményhez, ileushoz vezethet).

A hydrocele diagnosztizálása

A betegséget a fizikális vizsgálaton túl általában ultrahanggal diagnosztizálják.

Vér- és vizeletvizsgálatra is szükséges lehet a háttérben álló okok (pl. fertőzés) kizárására vagy igazolására.

A hydrocele kezelése

Gyermekek vízsérve gyakran magától felszívódik, nem igényel kezelést. Felnőttek esetén, amennyiben a háttérben valamilyen konkrét betegség igazolódik, fontos annak megfelelő kezelése.

Ha a vízsérv nem szívódik fel magától (akár gyermek, akár felnőtt esetében), akkor előfordulhat, hogy csak a műtét (hydrocelectomia) jelenthet megoldást.

A hydrocelectomiát általános (altatásos) érzéstelenítésben végzik. A beavatkozás során a folyadék eltávolítása érdekében bemetszést ejtenek a lágyéki redőben. A sebészi beavatkozás végleges megoldást jelent.

 

Ajánlott tartalmak:

Szűrővizsgálati összefoglaló férfiaknak

Férfi nemi szervek

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk