Izomdiszmorfia (Testedzésfüggőség)

Az izomdiszmorfia, vagy más néven testedzésfüggőség a mentális betegségek közé tartozó testképzavar, nem ritkán táplálkozási zavarral kombinálva. „Inverz anorexiának” is szokták nevezni. Elsősorban férfiakra jellemző: az érintettek izomzatukat még akkor is kevésnek, kicsinek látják, ha fizikumuk egyébként jóval átlag fölötti. 

Az izomdiszmorfia kialakulásában a testépítők számítanak veszélyeztetett csoportnak – körükben nagyjából 4-5 %-ra tehető az előfordulás valószínűsége.

A betegség fő jellemzője a túlzásba vitt testedzés. Az érintett férfi (de ritkán akár nőknél is előfordulhat) szenvedélyszerűen építi a testét, mert fizikumát túl gyengének látja. Kényszeresen foglalkozik a teste és az izmai kinézetével, méretével, ezért jellemző a betegre a szigorú edzésterv követése (gyakori, nagy súlyokkal történő edzés), speciális étrend tartása és nem ritkán az anabolikus szteroidok használata is.

Az izomdiszmorfia tünetei

Az izomdiszmorfiás beteg – egyéb testképzavarokhoz hasonlóan – kényszeresen foglalkozik saját kinézetével, melynek nyomán hosszú távon akár egészségkárosító magatartásformák is kialakulhatnak.

Izomdiszmorfiára adhat gyanút, amennyiben az alábbiakat észleli edzőtársán, ismerősén:

  • szigorúan betartott edzésterv és étrend, melynek nyomán az érdeklődés beszűkül – rejtőzködő, magányos életmód;
  • a kényszeres viselkedés gátolja az egyént a munkában, karrierépítésben;
  • fokozatosan háttérbe szorulnak a társas és intim kapcsolatok (lemondott társasági események, elhanyagolt baráti- és párkapcsolatok);
  • túlzásba vitt táplálékkiegészítő (és akár anabolikus szteroid!) használat;
  • táplálkozási zavarok kialakulása (bulimia);
  • hangulati– és szorongásos zavarok megjelenése (depresszió, pánikbetegség, szociális fóbia, generalizált szorongás, obszesszív-kompulzív zavar);
  • önértékelési zavar kialakulása;
  • életminőség romlása.

Mikor forduljon orvoshoz?

Bár az izomdiszmorfia jellemzően gyakrabban alakul ki testépítők esetében, azonban nem szabad minden gyakran edző és szigorú diétát követő tesépítőt izomdiszmorfiában szenvedő betegként diagnosztizálni. A testépítés alapvetőenn egészséges tevékenység, amennyiben nem a súlyos testképzavar motiválja az edzésre és a diéta betartására!

Az izomdiszmorfia és az egészséges testedzés közötti különbségek az alábbiak:

  • a viselkedést és az életmód szigorú betartását csak a testképzavar motiválja;
  • az önértékelés kizárólag a kinézet tökéletességétől függ;
  • a testépítés gátolja az egyént mindennapi feladatainak ellátásában és a társas kapcsolatok ápolásában;
  • a túlzásba vitt edzés miatti fájdalom vagy a bekövetkező fizikai sérülések ellenére sem hagyja abba az edzést;
  • az ismert negatív mellékhatásokkal tisztában van és ennek ellenére anabolikus szteroidokat alkalmaz.

 Háziorvosa pszichológushoz, súlyos esetben pszichiáter szakorvoshoz irányíthatja a beteget.

Az izomdiszmorfia oka

Az izomdiszmorfia kialakulásában – a legtöbb más testképzavarhoz hasonlóan – nem lehet csupán egyetlen okot megnevezni, szerepet játszanak különböző hajlamosító, kiváltó és fenntartó tényezők is.

Hajlamosító tényezők között között szerepelnek a szociális és családi okok, mint például a gyermekkori szexuális bántalmazás, a serdülőkori túlsúly, a későn bekövetkező serdülőkor és az ezekkel járó megszégyenítés. A családi tényezők között megemlítendő a túlaggódó anya jelenléte, vagy elhanyagoló apai magatartás miatti önértékelési problémák kialakulása.

Kiváltó tényező többnyire az elérendő izmos férfi testideál iránti kulturális nyomás, mely ma követendő példának számít (hasonlóképpen nők esetében a vékony női testideál anorexiára hajlamosít).

Fenntartó tényezők a beteg környezetéből érkező ingerek – mint például az edzések helyszíneként szolgáló edzőteremben az elért állapot dícsérete, mely pozitív megerősítésként hat a betegre. Fenntartó tényező ezen kívül az izomdiszmorfia nyomán kialakult társbetegségek – társas izoláció, depresszió, szorongás megjelenése. A kialakuló negatív érzéseken a szigorú életmód betartása képes csak csökkenteni, mivel az egyéb örömforrásokat a beteg akár teljesen elutasítja, leépíti, elhanyagolja.

Az izomdiszmorfia szövődményei

Az izomdiszmorfia jellegéből adódóan számos szövődménnyel társulhat: leggyakoribb ezek között a túlzott edzésből fakadó sérülések és a speciális életmódból adódó egyéb társuló mentális betegségek.

Az izomdiszmorfia leggyakoribb szövődményei az alábbiak:

Az izomdiszmorfia kezelése

Az izomdiszmorfia komplex betegség (testképzavar és táplálkozási zavar társulása), ezért kezelése sokszor nehéz és sok időt vesz igénybe. Kezelésében lényeges elem a pszichoterápia és amennyiben szükséges, ez kiegészíthető gyógyszeres terápiával is.

Jó hatásfokú a kognitív viselkedésterápia és a motivációs interjú, mélylélektani feltárás. Amennyiben a tünetek olyan súlyosak, hogy a pszichoterápia nem elegendő a kezelésre, antidepresszáns adható – ez azonban pszichiáter szakorvos bevonását igényli a terápiába.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk