Keratosis pilaris

A keratosis pilaris ártalmatlan bőrbetegség, inkább esztétikai probléma. Szokták grízes bőrnek, libabőrnek vagy csirkebőrnek is nevezni.

 

Makacs bőrtünet, de nincs orvosilag kockázata vagy következménye, kiváltó oka ismeretlen. Hasonlít a libabőrhöz. Legfőképpen gyermekkorban, kamaszkorban vagy fiatal felnőttkorban fordul elő olyan egyéneknél, akiknek szárazabb, esetleg ekcémára hajlamos a bőrük.

 

A keratosis pilaris tünetei

A keratosis pilaris piros vagy fehéres színű göbökben vagy kiütésekben jelentkezik a bőrön, legfőképpen a felkaron, a combon, a fenék környékén. Nőknél gyakrabban fordul elő. Az érintett bőr csiszolópapírszerűvé válhat. Ha a dudorok viszketést vagy irritációt okoznak, enyhén begyulladhatnak, és akár hegesedést is okozhatnak.

 

A keratosis pilaris gyakoribb télen, amikor a bőr általában szárazabb. A tünetek gyakran javulnak, és fiatal felnőtt korra el is tűnhetnek.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben a fent említett tüneteket észleli, és kényelmetlenséget, netán szorongást okoznak ezek a tünetek, érdemes bőrgyógyászhoz fordulni, aki kezeli a keratosis pilarist.

 

A keratosis pilaris oka

A betegség hátterében az áll, hogy a bőr hámlása gátolt. Az apró fehér vagy piros dudorokat a bőrön a keratin túltermelődése okozza, amely miatt a pórusok eltömődnek, így kemény kis dugók képződnek a szőrtüszők körül. Pontos oka ismeretlen, de genetikai hajlam valószínűsíthető. Legfőképpen azokban alakul ki, akik hajlamosak a száraz, ekcémás bőrre vagy az allergiás megbetegedésekre (asztma, allergiás rhinitis).

 

A keratosis pilaris szövődménye

A bőr, amennyiben elvakarják a dudorokat, begyulladhat (dermatitis), és hegesedve gyógyulhat.

 

A keratosis pilaris diagnosztizálása

A bőrgyógyász a klinikai kép alapján állítja fel a diagnózist.

 

A keratosis pilaris kezelése

A keratosis pilaris ártalmatlan, enyhe bőrprobléma, sok esetben nem igényel orvosi terápiát.

 

Lényeges, hogy a dudorokat nem szabad vakarni, és kíméletesen kell tisztítani a bőrt (szappan helyett tusfürdő használata javasolt). A víz inkább langyos-kézmeleg legyen, semmiképp sem forró. A hidratálás fürdés után fontos, ha lehet, glicerin- vagy lanolintartalmú krémmel. Gyógyszertári krémeket is lehet használni, amelyben A-vitamin vagy tejsav, szalicilsav van, amelyek hámlasztanak.

 

Gyulladt, vörös bőr esetén a bőrgyógyász lézeres kezelést alkalmazhat.

 

Javasolt a szalicilsavas hámlasztók használata, amelyeknek gyulladáscsökkentő hatásuk van, és nyugtatják a bőrt. Közismertebb nevükön ezek a BHA (Beta Hydroxy Acid) tartalmú készítmények. Az AHA (Alpha Hydroxy Acid) hatóanyagú készítmények glikolsavat vagy tejsavat tartalmaznak, ezek is ajánlottak keratosis pilaris esetén.

 

Lényeges a kíméletes bőrápolás, a szappan mellőzése, helyette tusfürdő használata. Fontos a hidratálás zuhanyozás után.

 

A keratosis pilaris megelőzése

A keratosis pilaris oka ismeretlen, így megelőzni nem lehet.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk