Lábápolás

A lábak gondozása nem merül ki az ápolt megjelenéshez hozzátartozó pedikűrrel és a jó minőségű, kényelmes cipő viselésével.

 

Ezek ugyan hozzátartoznak a lábfej egészségének megőrzéséhez, de a lábra hatással vannak a különféle lábsérülések, illetve a szervezet más részeit érintő kóros állapotok (pl. cukorbetegség, egyes bőrbetegségek, a köröm problémái, reumatológiai megbetegedések) is, amelyek kezelése egészségügyi szakember közreműködését igényli.

 

A lábproblémák típusai

Lábaink a leginkább igénybe vett testrészeink közé tartoznak, ráadásul a lábfejeinknek nemcsak a testsúlyunkat kell megtartani, hanem szerepük van az egyensúlyozásban is.

 

A lábbal kapcsolatos problémákat az alábbiak szerint csoportosíthatjuk:

 

  • lábtörés és lábsérülés,
  • a láb betegségei,
  • a lábakat érintő egyéb betegségek,
  • életkorral járó változások.

 

Lábtörés és lábsérülés

Gyakran előforduló probléma a láb törése vagy egyéb sérülése. Az ínszalagok baleset vagy rossz mozdulat esetén részben vagy egészben elszakadhatnak, de a nagymértékű megnyúlás miatt is sérülhet a szerkezetük. A sérülést fájdalom, duzzanat, vérömleny jelzi, és jelentős mozgáskorlátozottsággal járhat: a gyógyulási folyamat több hónapot is igénybe vehet. Az enyhe rándulások pihenéssel, borogatással és a láb felpolcolásával gyógyíthatók, míg a súlyos ficamok orvosi ellátást igényelnek.

 

A láb betegségei

Sarokfájdalom

Általában a talp kötőszöveteinek túlterheltsége, egészségügyileg nem megfelelő (pl. túl lapos) lábbelik viselése vagy a túlzott mértékű állás okozza.

 

Bütyök

A bütyök a lábfej egyik leggyakoribb deformitása, amelyet a nagylábujj alappercének a kinövése jellemez, de kialakulhat a lábfej külső oldalán vagy a kisujj alatt is („szabóbütyök”).

 

Szemölcs

Szemölcsök a talpon, a sarkon vagy a lábujjakon alakulhatnak ki. A bőr nem daganatos elváltozásai, amelyeket a bőrfelszín vírusos fertőzése okoz.

 

Lábujjgombásodás

A lábgombásodást a Tinea pedis nevű gomba okozza, amely meleg, nedves, izzadt bőrfelületeken tenyészik. Könnyen terjed a fürdőszobában, uszodában, öltözőkben, zuhanyzókban, de törülközők és cipők közös használata is terjesztheti. Jellemző tünete a lábviszketés, égő érzés, kivörösödés.

 

Tyúkszem és bőrkeményedés

A tyúkszem és a bőrkeményedés megvastagodott, megkeményedett bőrréteg a talp és a lábfej azon területein, amelyek állandó nyomásnak és dörzsölésnek vannak kitéve (pl. szűk cipő, a lábak nem megfelelő terhelése, erőteljes irritáció miatt).

 

Benőtt köröm

Benőtt köröm esetén a körömszél a körömsánc alá nő, és az állandó irritáció miatt gyulladás keletkezik, ami fájdalmas duzzanattal, vadhúsképződéssel, köröm alóli gennycsorgással járhat. Kiváltó oka lehet a láb körmeinek ívesre vágása, túlságosan szűk orrú cipők viselése vagy a nem megfelelő körömhigiéné.

 

A lábakat érintő egyéb betegségek

  • Cukorbetegség. A magas vércukorszint miatt károsodnak a hajszálerek és az érzőidegek, amely következtében a láb fokozatosan érzéketlenné és sérülékennyé válhat. A magas vércukorszint miatt jelentősen megnő a bakteriális és gombás fertőzések veszélye is. A diabéteszes láb szélsőséges esetben lábfekélyhez, idővel amputációhoz vezethet.
  • A lábak rossz véráramlása. Bőrelváltozásokat, hidegérzetet, törékeny körmöket és fájdalmat okozhat.

 

Életkori változások

Az életkor előrehaladtával a sarok és a talp kötőszövete elvékonyodik, a bőr elveszti rugalmasságát, a körmök vastagabbá, keményebbé, nehezebben vághatóvá válnak.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha bármilyen változást észlel lábain, panasza van, keresse fel háziorvosát, aki a megfelelő szakemberhez irányítja, amennyiben szükséges. A lábakat érintő probléma esetén ortopéd sebész, bőrgyógyász vagy gyógytornász segíthet, ehhez háziorvosi beutaló szükséges.

 

Orvosi lábápolás

Orvosi lábápolásról akkor beszélünk, ha egészségügyi végzettségű szakember végzi a lábak kezelését. A kezeléseket ilyenkor minden esetben orvosi vizsgálat előzi meg az előzmények és a fennálló alapbetegségek tisztázása érdekében. Ehhez szükség esetén laboratóriumi vagy röntgenvizsgálatokat végeznek.

 

Bütyök kezelése

A bütyök kezelésénél a legfontosabb a láb statikájának mielőbbi helyreállítása. Fontos a megfelelő cipő kiválasztása, ami elegendő helyet hagy a lábujjaknak (lehetőleg kerek orrú, széles cipő, amelynek a sarokmagassága nem nagyobb 2-3 cm-nél), de szükség lehet talpbetét vagy ortopéd cipő viselésére is. Speciális gyógyászati segédeszközök is javíthatnak az állapoton: pl. éjszaka lábujjsín, nappal szilikon bütyökvédők és lábujjelválasztók. Ha a konzervatív kezelési módszerek nem eredményesek, indokolt lehet a műtét is.

 

Szemölcsök eltávolítása

A láb szemölcsei általában kezelés nélkül is elmúlnak, de ha zavarók, akkor különféle kezelési lehetőség közül lehet választani: szemölcstapasz, vény nélkül vásárolható szemölcseltávolító készítmények. Orvosi kezelése történhet fagyasztással, lézerrel vagy műtéttel, illetve gyógyszeres kezeléssel az immunrendszer erősítése érdekében.

 

Lábgomba kezelése

A lábgombásodás enyhe formája házilag is kezelhető: a legfontosabb a láb tisztán tartása, illetve fürdés vagy zuhanyozás után a szárazra törlése, különösen a lábujjak között. Az érintett bőrfelület kezelésére gombaölő kenőcsöt, spray-t, ecsetelőt vagy hintőport lehet használni.

 

Javasolt:

 

  • pamutzokni használata és annak legalább napi cseréje,
  • amennyibe cukorbeteg, visszeres beteg, vagy valamilyen betegség miatt lábdagadása van, érdemes szegély nélküli zoknit viselni,
  • ha lehet, nyitott cipő viselése,
  • uszodában, öltözőben és zuhanyzóban papucs viselése,
  • fürdés vagy tusolás után a kád vagy zuhanytálca alapos tisztítása.

 

Ha a fertőzés nem javul az otthoni kezelésre, vagy ha átterjed a lábkörmökre, akkor bőrgyógyászhoz kell fordulni, aki gombaölő kenőcsöt vagy gyógyszert ír fel.

 

Tyúkszem eltávolítása

A tyúkszemet speciális csiszolóval távolítják el, ami fájdalommentes. Az eltávolítás során nem keletkezik nyílt seb, és általában egy-két kezelés elegendő. Nem javasolt a tyúkszem otthoni eltávolítása vagy tyúkszemtapasz használata, mert ha a tapasz elmozdul, akkor annak hatóanyaga az egészséges bőrfelületeken további problémákat okozhat.

 

Benőtt köröm kezelése

Ha a körömbenövés még nem számottevő, akkor kezelése gépi lecsiszolással (körömvékonyítással), majd a körmök szakszerű rövidítésével történik. Mélyebben benőtt köröm korrekciója történhet egy speciális műanyagból készült körömpánt felragasztásával. Ennek az ún. Spange-módszernek az előnye, hogy a köröm kiegyenesítésével nemcsak a fájdalom és a probléma szűnik meg, hanem csökkenthető az újbóli benövés esélye is.

 

Körömmegvastagodás, deformitás

Kezelése általában gépi pedikűrözéssel történik, amely során a forgó kezelőfejekkel csak egy-egy gyors mozdulattal kezelik az érintett területeket a sérülések elkerülése érdekében, és apránként, rétegről rétegre távolítják el a problémás bőr- és körömterületeket.

 

Cukorbetegek lábápolása

Előrehaladott cukorbetegség esetén előfordulhat, hogy a páciens nem érzi a fájdalmat, és a sebek gyógyulási hajlama is rossz, ezért csak nagy óvatossággal és hozzáértéssel lehet hozzányúlni a betegek lábához, és kerülni kell a mély, nyílt sebet ejtő sebészeti beavatkozásokat.

 

A láb otthoni ápolása

A helyes lábápolás a következőket tartalmazza:

 

  • a lábak rendszeres (napi) mosása, szárítása;
  • bizonyos időközönként áztatása, majd az elhalt hámsejtek eltávolítása a bőrkeményedéses részekről habkővel, reszelővel;
  • bőrpuhító, hidratáló krémmel a sarok repedezettségének csökkentése;
  • a bőrpír, duzzanat, vágások, genny, szilánkok vagy hólyagok ellenőrzése és kezelése;
  • a körmöket egyenesen kell vágni, az éles széleket pedig reszelni;
  • javasolt a szoros zokni és harisnya kerülése;
  • fontos a cipő kényelme: a jó cipőnek megfelelő hosszúságúnak, szélességűnek és mélységűnek kell lennie.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk