Lágyfekély

A lágyfekély (ulcus molle) a szexuális úton terjedő betegségek közé sorolható bakteriális fertőzés, melyet a Haemophikus ducreyi nevű baktérium okoz. A betegségben a nemi szerveken és azok környékén fekélyek jelennek meg, melyek váladékoznak, illetve vérezhetnek is.

 

A kórokozó nemi úton (orális, anális vagy hüvelyi együttlét), vagy nem szexuális, de fertőzött személlyel történő bőrkontaktus útján terjedhet. A szexuálisan aktív életet élőknél nagyobb kockázattal jelenik meg a lágyfekély. Ha olyan területre utazik, ahol a betegség előfordulása gyakoribb (endémiás terület), akkor is nagyobb a kockázat a fertőzés kialakulására.

 

Fokozott a kockázat az alábbi esetekben:

 

  • szexmunkásokkal létesített nemi aktus,
  • szexuális aktusnál nem megfelelő védekezés,
  • droghasználat és alkoholizmus,
  • gyakori szexuális partnerváltás.

 

A lágyfekély főbb tünetei

A tünetek változatosak, és jellemzően 4-7 nap lappangási idő után alakulnak ki. A nemi szerveken és környékén piros csomók jelennek meg, melyek 1-2 napon belül kifekélyesednek és fájdalmassá válnak. Fájdalom jelentkezhet vizeletürítéskor és székeléskor is.

 

Jellemző lehet továbbá, hogy:

 

  • a fekélyek eltérő méretűek ( általában 1-2 cm, de akár nagyobb is lehetnek);
  • a fekély belső része puha, szürkés, szürkéssárga színezetű, éles szélű;
  • óvatos érintésre is könnyen vérezni kezdhetnek.

 

A fentieken kívül a betegséget fájdalmas nemi együttlét és fájdalmas vizelés, a lágyéki régió és a nyirokcsomók megduzzadása is jellemezheti. A nyirokcsomók eltályogosodhatnak és kitörhetnek a bőrfelszínre is.

 

A lágyfekély diagnosztizálása

A diagnózis felállításához alapos kórtörténet-felvétel (anamnézis), fizikális vizsgálat és a fekélyek váladékának mikrobiológiai vizsgálata szükséges.

 

 

A lágyfekély kezelése és megelőzése

A fertőző bőrbetegség antibiotikum-terápiával kezelhető, melyhez számos hatóanyag áll rendelkezésre. A tályogos nyirokcsomók kezeléséhez sebészi terápia is szükséges lehet.

 

A megelőzéshez a szexuális aktusok során megfelelő védekezés, rendszeres STD-szűrés, a szexuális partnerek számának mérséklése, illetve körültekintő megválasztása szükséges.

 

Lásd még: Biztonságos szex

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk